• Çağrı’nın Bilal’i Habeşi vefat etti

  Çağrı’nın Bilal’i Habeşi vefat etti
  Çağrı’nın Bilal’i Habeşi vefat etti
  18.09.2019 Çarşamba

   

  Çağrı (The Message) filminde Bilâl-i Habeşî'yi canlandıran Libyalı oyuncu Ali Ahmet Salem, vefat etti.

  Mustafa Akkad'ın yönetmenliğini üstlendiği 1977 yapımı Çağrı (The Message) filminde Bilâl-i Habeşî'yi canlandıran Libyalı oyuncu Ali Ahmet Salem vefat etti.

  Salem, İslamiyet'in doğuşunu konu alan Çağrı filminin en etkileyici sahnelerinden biri olarak değerlendirilen ve Bilâl-i Habeşî'nin Müslümanları namaz kılmaya çağırdığı anları canlandırdı. 81 yaşındaki oyuncu, uzun yıllardır hastalıklardan tedavi görüyordu. 1945 yılında Bingazi'de doğan Salem, daha önce kimi rollerde yer alsa da Çağrı filminde canlandırdığı Bilâl-i Habeşî rolü ile tanındı. Salem, daha sonra yönetmenliğini yine Akkad'ın yüklendiği Ömer Muhtar'ın hayatını konu alan Çöl Aslanı filminde yönetmen yardımcılığı yaptı. Salem, 2017 yılında Kahire'deki Arap Bilgi Bakanları Konseyi tarafından Arap dünyasının etkili 48 ismi arasında gösterilmiş ve ödül almıştı.

  MUHAMMED ALİ ROLE TALİP OLMUŞTU

  Çağrı filmi hazırlığı sırasında Yönetmen Akkad, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin Bilâl-i Habeşî rolünde oynamak istediğini açıklamıştı. Muhammed Ali'nin isteğini geri çeviren Akkad, bu talebi efsanevi boksörün ününün filmin mesajının önüne geçeceği düşüncesiyle reddettiğini belirtmişti. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen