• Bu sınav başka

  Bu sınav başka
  Bu sınav başka
  12.01.2019 Cumartesi

  Bu kez öğrenciler değil, veliler sınavda ter döktü 

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR - Bismil ilçesinde bir ilkokul sosyal medya bağımlılığına karşı öğrencilerin ebeveynlerine yönelik okuma kampanyası başlattı. Başarıyla tamamlanan kampanya kapsamında yapılan sınavda sorulan 20 soruya 20 doğru cevap veren ebeveynler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

  Kitap okuma alışkanlığının hemen hemen hiç olmadığı dezavantajlı bir konumda yer alan Bismil Mehmet Merdanoğlu İlkokulu, öğrenci velilerine yönelik olarak başlattığı  ‘Anne-Baba Benim İçin Bir Kitap Okur Musun’ kampanyası başarıyla tamamlandı.

  Günümüz dünyasında özellikle ülkemizde yaşanan sosyal medya bağımlılığının had safhaya vardığı, bireyler arasındaki iletişimin sona ermeye ve tehlikeli bir hal almaya başladığından hareketle başlatılan kampanyada, sosyal medyanın fazla ve zararlı kullanımını azaltarak, kitap okumanın önemine vurgu yapmak, aile çocuk iletişimini güçlendirmek, çocuklarla daha verimli zaman geçirmeyi öğretmek amaçlandı.

  DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

  Proje kapsamında okul müdürlüğünün girişimleri ile sponsor firma tarafından temin edilen kitaplar öğrenci velilerine dağıtımı yapıldı. Belirlenen süre aralığında velilerden bu kitapları her akşam düzenli olarak okuyarak çocuklarıyla paylaşmaları istendi. Süre sonunda okuma kampanyasına katılan veliler okudukları kitap içeriği ile ilgili hazırlanan değerlendirme sınavına alındılar. Sınava katılan tüm velilere teşekkür ve katılım belgesi verilerek sponsor firma ve okul müdürlüğünce sınav sonunda dereceye giren ilk 10 veliye çeşitli ödüller dağıtıldı.

  “ÇOCUKLARIMIZLA BERABER KİTAP OKUMAK BÜYÜK BİR HAZ VERDİ”

  Sınava katılan velilerden bazıları duygularını şöyle dile getirdiler.

  “Çok verimli bir proje oldu. Bizi adeta uykudan uyandırdı. Çocuklarımızla beraber kitap okumak büyük bir haz verdi. Onlarla vakit geçirmenin, onlara zaman ayırmanın, onlarla paylaşımda bulunmanın faydasını ve önemini gördük anladık. Başta okul müdürümüze ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

  “İnanın ki bir çocuk gibi heyecanlandım. Çocuklarımızla aynı duyguyu yaşadık. Kitabı 3 defa çocuğumla beraber okuduk. Anladıklarımızı birbirimize anlattık. Onların ruh halini anladık. Artık çocukların gözüyle bakmaya başladım. Bu süreçle çocuklarımızdaki olumlu değişikliği görmek beni daha çok sevindirdi”

  “Çok güzel bir proje. İlk defa bir sınava girdim. Ama heyecanımı siz görüyorsunuz. Çok mutlu oldum. Şu an duygularımı size kelimelerle ifade edemem. Kitapta verilen mesajları alan her velinin kendini yargılaması gerektiğini düşünüyorum.”

  “Kitap okuma sürecinde çocuklarımla vakit geçirip paylaşımlarda bulununca onlarla yeniden tanıştım sanki. Onların dünyasına girip onları anladım. Onlar gibi düşünmeye başladım. Çok faydalı oldu. Bundan sonraki yaşamımda onlara daha çok zaman ayıracağım. Yapılacak benzer projeleri sabırsızlıkla bekliyor, tümüne katılmak istiyorum.”

  “Sonradan öğrendiğim okuma yazmayla bu projeye katıldım. Çok güzeldi. Farklı bir proje. Başlarda çok çekindim, acaba yapabilir miyim diye ama harika oldu.”

  “ACI BİR GERÇEKLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

  Projeyi başarıyla hayata geçiren Okul Müdürü Muhammed Kaçmaz ise, “Ebeveynlerin ilk öğretmen ve rol model olması gereken çocuklarına, yanlış örnek olmakla beraber çocukların ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi bile esirgedikleri; çocuklarıyla beraber vakit geçirmeleri, oyun oynamaları gereken zamanları sosyal medyaya ayırdıkları;  onlarla birlikte herhangi bir oyun, etkinlik iletişim ve paylaşımda bulunmadıkları gibi acı bir gerçekle karşı karşıyayız. Tüm bunlara dikkat çekmek, insanlarımızın ve kamuoyunun dikkatlerini buraya çekerek bir farkındalık oluşturarak bir nebzede olsa velilerimizi bu uykudan uyandırmak ve onlara olması gereken asli yükümlülüklerini hatırlatmak sosyal medyayı yanlış kullanım bağımlılığından kurtarmanın yanı sıra okuma alışkanlığı kazandırmak veli-çocuk, veli-okul bağını güçlendirmek için ne yapabiliriz diye düşündük. Böyle bir proje ortaya çıktı. Ekibimizle beraber okuma yazma ve okuma alışkanlığının çok düşük olduğu böylesine dezavantajlı bir veli profilinde bunu başarmanın gururunu yaşıyoruz. Velilerimizin gözünde gördüğümüz hissettiğimiz heyecan yeni projeler için bize umut verdi. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve katılımda bulunan tüm velilerimize sonsuz teşekkürlerimi bildirmek istiyorum”  dedi.

  “ÇOCUKLAR BİZİM EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZDIR”

  Ödül töreninde konuşma yapan Bismil İlçe Eğitim Müdürü Avukat Aydın Ak da; İlçede ilk defa uygulanan ve başarıyla sonlandırılan projenin farklı ve sosyal mesajları güçlü olan bir proje olduğunu projeyi hayata geçiren Mehmet Merdanoğlu İlkokulu Müdür ve öğretmenlerine teşekkür ederek şöyle devam etti:

  “Bu projenin okuma oranının çok düşük olduğu dezavantajlı bir bölgede uygulanmasını çok değerli ve manidar görüyorum. Değerlendirme sınavından sonra yapılan anket sonuçlarını inceledim. Katılımcıların fazla olması ve çocuğun yetişmesinde eğitiminde temel direk olan kadınlarımızın çokluğu beni ayrıca sevindirdi. Çocuklar geleceğimizin en önemli unsurudur düşüncesinden hareketle bizler çocuklarımızı eğitirken geleceğimizi inşa ediyoruz. Bu nedenle çocuklar bizim en değerli varlıklarımızdır. 2. Eğitim öğretim döneminde ve önümüzdeki yıllarda da bu projeni ilçe genelinde uygulanması için çalışmalara başlıyoruz. Burada bulunan tüm velilerimize eğitime gönül veren okul müdürümüze ve ekibine projeye katkı sunan sponsor firmaya da tekrardan teşekkür ediyorum”

  20 soruda 20 doğru yaparak 1.liği hak eden 10 veliye ödülleri verildikten sonra ödül töreni tamamlandı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen