• Böbrek hastaları protein tozu tüketmemeli

  Böbrek hastaları protein tozu tüketmemeli
  Böbrek hastaları protein tozu tüketmemeli
  22.09.2017 Cuma

  DİYARBAKIR - Proteinler beslenmenin önemli yapı taşları arasında yer alıyor. Ancak herkesin protein ihtiyacı farklıdır. İhtiyaçtan fazla protein almanın faydadan çok zarar getirebileceğini vurgulayan İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Zinde kalmak, sağlıklı yaşamak için spor yapan kişilerin protein tozu yerine kaliteli protein içeren az yağlı et, balık, tavuk, yumurta, az yağlı süt ürünleri, mercimek, fasulye gibi besinleri tüketmeleri daha uygundur. Özellikle zeminde bir böbrek hastalığı olan kişilerde fazla miktarda alınan protein, böbrek üzerinde olumsuz etki yaratabilir” açıklamasında bulundu.

   

  Sağlıklı ve ortalama ağırlıkta bir yetişkin kişinin günde vücut ağırlığının her kilogramı başına0.8 gramprotein tüketmesi gerekir. Sporcularda ise sporun ağırlık derecesine göre kilogram başına 1.2 –2 gramarasında protein gereksinimi vardır. Sağlıklı yaşam için spor yapan kişilerin az yağlı et, balık, tavuk, yumurta ve az yağlı süt ürünlerini tüketerek vücudun gereksinimi olan kaliteli proteini sağlayabileceklerini vurgulayan İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu “Bu kişilerin ekstra olarak protein tozu kullanmalarına gerek yok. Çünkü kas kitlesini1 kilogramarttırabilmek için ek olarak günlük 10-14 gramprotein gereksinimi vardır. Ancak bazı protein tozları porsiyonda80 gramkadar protein içerir. Bu miktar da protein sağlıklı ve dengeli beslenen bir kişi için çok fazla olduğundan, vücut fazla proteini enerji üretiminde kullanır” dedi.

   

  PROTEİN TOZU VEYA FAZLA PROTEİN TÜKETİMİ BÖBREKLERE ZARAR VEREBİLİR

  Gerek diyetle alınan proteinin gerekse protein tozu tüketiminin gereksinimden fazla olması halinde böbrek fonksiyonlarının direkt olarak etkilendiğini vurgulayan Doç. Dr. Atasoyu “Böbrek ve karaciğer, protein metabolizmasında merkezi bir rol oynayan organlardır. Albumin başta olmak üzere pek çok protein karaciğerde üretilir. Böbrek ve karaciğer arasındaki karmaşık etkileşim sonucu işlevini tamamlamış proteinlerin parçalanması ve vücuttan atılması işlemi gerçekleştirilir. Özellikle zeminde bir böbrek hastalığı olan kişilerde fazla miktarda alınan protein, böbrekleri olumsuz etkileyebilir” uyarısında bulunarak bazı besinlerin içerdiği protein miktarları hakkında bilgiler verdi:

   

  “Orta boy (130 gram) ızgara tavuk göğüs42 gramprotein

  Biftek ızgara (115 gram)36 gramprotein

  Izgara somon fileto (170 gram)42 gramprotein

  Ton balığı konserve (100 gram)25 gramprotein

  İki adet orta boy yumurta (100 gram)13 gramprotein

  Az yağlı süt (300 ml)10 gramprotein

  Yarım yağlı kaşar peyniri (40 gram)11 gramprotein

  Badem (100 gram)21 gramprotein

  Mercimek çorba (400 gram)12 gramprotein içeriyor.

  Bir müsabaka veya yarışmaya hazırlanan sporcuların ise diyetteki protein miktarını arttırmalarını gerektiren birkaç durum vardır:

  Büyüme çağındaki sporcular: Ağır sportif aktivitelerde buluna gelişme döneminde olan sporcuların vücutları daha fazla miktarda kaliteli proteine gereksinim duyar

  Yeni ve yoğun bir programa başlayacak sporcular

  Giderek ağırlaşan egzersiz programı uygulayan sporcular

  Sakatlık sonrası iyileşme döneminde egzersizlere başlayan sporcunun iyileşmesine katkı sağlamak için tercih edilebilir.” Şehmus KIZILASLAN

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen