• BM Genel Sekreteri Guterres: Taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu

  BM Genel Sekreteri Guterres: Taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu
  BM Genel Sekreteri Guterres: Taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu
  20.01.2020 Pazartesi

   

  Libya krizini bitirmek ve Türkiye ile Rusya’nın ateşkes çağrısını görüşmek için Berlin’de müzakere masası kuruldu. 12 ülkenin katıldığı 4 saati aşan zirveden “somut ve net” sonuç çıkmadı. BM öncülüğünde bir süreç işleyeceği ve önümüzdeki günlerde Cenevre’de askeri komite toplanacağı açıklandı.  Dünyanın yakından takip ettiği zirvenin ardından ev sahibi Almanya’nın Başbakanı Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik. Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu” ifadelerini kullandı.

  Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen konferans sona erdi. Libya krizini bitirmek ve Türkiye ile Rusya’nın ateşkes çağrısını görüşmek için Berlin’de müzakere masası kuruldu.

  KONFERANS 4 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in davetiyle yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı konferans 4 saatten fazla sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konferans sırasında ayrı bir odada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ayrı ayrı görüştüğü öğrenildi.

  MERKEL: KAPSAMLI BİR PLAN KONUSUNDA ANLAŞTIK

  Zirvenin ardından Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame basın toplantısı düzenledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle:

  “Libya Konferansı BM'nin Libya'daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi”

  TÜM TARAFLARDAN ATEŞKESİ DESTEKLEME TAAHHÜDÜ

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in açıklamalarından öne çıkanlar:

  “Bütün taraflar silahlı çatışmaya müdahale etmeme ve Libya'nın iç işlerine karışmama taahhüdünü verdi. Silahlar susmalı, askeri çatışmalar son bulmalı. Tüm aktörlerden bunları bekliyoruz. Libya krizinin barışçıl bir şekilde sonlanmasını istiyoruz. Ekonomik düzenin tesis edilmesi için yol haritası çizilecek. Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik. Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu”

  “TEK, BİRLEŞİK, KAPSAYICI VE ETKİN BİR HÜKÜMETİN KURULMASINI DESTEKLİYORUZ”

  Basın toplantısının ardından Libya Konferansı Bildirgesi yayımlandı. Bildirgede şu ifadeler yer aldı:

  “Libya Temsilciler Meclisi'nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasını destekliyoruz. Ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için BM'ye çağrıda bulunuyoruz. Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birleşik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmasını destekliyoruz. Libya’da tüm taraflara özgür, kapsayıcı ve adaletli seçimlerle geçiş sürecini sonlandırmaları için çağrı yapıyoruz. Ateşkesin başlamasından itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri çağrısında bulunuyoruz. BM himayesinde Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturuyoruz”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen