• Bismil Belediyesi’nin fiyat denetimleri aralıksız devam ediyor

  Bismil Belediyesi’nin fiyat denetimleri aralıksız devam ediyor
  Bismil Belediyesi’nin fiyat denetimleri aralıksız devam ediyor
  08.11.2018 Perşembe

   

  Süleyman AYDIN

  DİYARBAKIR- Bismil Belediyesi zabıta ekipleri, büyük market zincirleri başta olmak üzere ilçedeki esnafa yönelik fiyat etiketi ve gramaj denetimleri aralıksız devam ediyor. Yapılan denetimlerde ürünlerin raftaki ve kasadaki fiyatları, karşılaştırılırken yerli malı etiketleri de kontrol ediliyor.

  Döviz kurlarındaki hareketlilik sonrası bazı ürünlerdeki fahiş fiyat artışını önlemek amacıyla Bismil Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, marketlerde fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi.

  Marketlere girerek reyonları gezen ekipler, ürünleri tek tek inceleyerek fiyat artışı, gramaj eksikliği ve yerli malı etiketlerini kontrol etti. Denetimlerde bazı ithal ürünlere yerli üretim logosu konulduğunu tespit eden zabıta ekipleri, bu konuda market görevlilerine uyarılarda bulundu.

  Ekipler ayrıca, tespit ettikleri bazı ürünlerin 1 ay önceki fiyatlarını da isteyerek fiyat farklılıklarını karşılaştırdı. Marketlerde alışveriş yapan vatandaşlar da zabıta ekiplerinin denetimlerinden son derece memnun olduklarını belirterek, bu uygulamaların döviz kurlarındaki artıştan dolayı fırsatçılık yapan firmalara engel olacağını belirtti.

  Yapılan denetimleri değerlendiren Bismil Belediyesi Zabıta Müdürü Arap Karademir, “‘Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ndeki son değişiklikle döviz kuruna bağlı olarak fiyat artışı yapılmaması gerektiği belirtilmesine rağmen bazı firmalarda fahiş fiyat artışları yaptıkları yönünde ALO 444 52 29 hattımıza ihbarlar geliyor. Bunlarla ilgili hem denetim yapmak hem de bilgi vermek üzere kontrolleri arttırdık. Eski fiyatlarla yeni fiyatları karşılaştırıyoruz. İşletmeye düzeltmeleri için bildirimde bulunuyoruz. Eğer işletme hakikaten olağanüstü fiyat artışına sebep olduysa idari para cezası kesilmesi söz konusudur” diye konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen