• Bilgievi öğrencilerinden tatlı imalat fabrikasına gezi

  Bilgievi öğrencilerinden tatlı imalat fabrikasına gezi
  Bilgievi öğrencilerinden tatlı imalat fabrikasına gezi
  01.12.2022 Perşembe

   

  İzzet KARAGÖZ

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde eğitim gören Bilgievi öğrencileri, tatlı imalat fabrikasını gezdi.

  Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, Merkez ve Selahaddin Eyyubi Bilgievi öğrencileri için Gez-Gör etkinlikleri kapsamında tatlı imalat fabrikasına gezi düzenledi.

  Hijyen kuralarına dikkat edilerek düzenlenen gezide öğrenciler, çeşitli baklava ve kadayıf tatlı ürünlerinin yapım aşamalarını yerinde gördü.

  Öğrenciler, fabrika yetkililerinden tatlı üretim süreçlerine dair bilgi aldı, tatlı yapımıyla ilgili merak ettiklerini öğrenme imkânı buldu.

  “ÖĞRENCİLERE HİJYENİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞTIK”

  Gıda Mühendisi Evin Demir, yöresel lezzetleri öğrencilerin tanıması ve mesleki değerlerin öğrenilmesi açısından gezinin faydalı olduğunu söyledi.

  Öğrencilerin ziyaretinden dolayı memnun olduklarını aktaran Demir, şunları dile getirdi:

  “Bilgievi'nden öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımız, bize misafir oldular. Onlara kadayıf ve baklava üretim konusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Öğrencilere üretimin, proses kültürünü, fabrikayı özellikle hijyeni öğretmeye çalıştık, onları ağırladığımız için çok mutluyuz.”

  “TATLI YAPIMI ZOR BİR SÜREÇ”

  Öğrencilerinden Deniz Aydemir, en beğendiği tatlıların yapım aşamasını gördüğü için mutlu olduğunu dile getirdi.

  Tatlı yapımının zor bir süreç olduğuna şahit olduğunu belirten Aydemir, “Kadayıfı ince ince yapıp fıstık döktüler. Sonra fırına atıp üzerine şiresini döktüler ve bize ikram ettiler, teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  Öğrencilerinden Raverin Usalp ise tatlı yapım aşamasını hep merak ettiğini, gezi sayesinde imalatı görme fırsatını yakaladığını aktardı.

  Ustaların özverili bir şekilde çalıştığını kaydeden Usalp, “Ustalar, tatlıların nasıl yapıldığını ve ne kadar malzeme konulduğunu anlatarak ayrıntılı bir şekilde bize öğretti.'' şeklinde konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen