• Bayramda yalnızlık psikolojisine kapılmayın!

  Bayramda yalnızlık psikolojisine kapılmayın!
  Bayramda yalnızlık psikolojisine kapılmayın!
  22.05.2020 Cuma

   

   

  DİYARBAKIR - Uzman Psikolog Simru Kavak, Covid 19’un bayram sevincine gölge düşürmesine izin vermemek için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

  Bugüne dek ziyaretler, geniş aile sofralarında keyifli sohbetler ve özenle hazırlanan ikramlıklarla bütünleşmiş bayramın ilk kez hep birlikte evlerimizde geçireceğiz.  

  Uzman Psikolog Simru Kavak, bayramda yalnızlık psikolojisine kapılmamak, Covid’in bayram sevincimize gölge düşürmesine izin vermemek için dikkat etmemiz gerekenleri anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

  Kavak, “Sevdiklerimizden uzakta, hem fiziksel özgürlüğümüzün kısıtlı olduğu hem duygusal zorlanmaların yaşandığı bu bayramı yalnız başına geçirecekler, tek başlarına olmadıklarını unutmamalılar. Bu hepimizin içinden geçtiği bir süreç ve ilklerin iyi taraflarını görmek ve yalnız hissetmemek için yapabileceğimiz pek çok şey var. Evet, belki eski bayramlarda olduğu gibi kalabalık aile kahvaltılarını beraber yapmak ya da bayram ziyaretlerini ve küçük tatilleri gerçekleştirmek mümkün olmayacak, ancak alıştığınız ve size iyi gelen rutinleri eldeki imkânlarla olabildiğince yaşatmanız için bir engeliniz yok. Bayram sabahı erkenden kalkın, kendinizi güzel bir bayram kahvaltısıyla ödüllendirin, sevdiğiniz kıyafetlerinizi giyin ve fiziksel olmasa da görüntülü yöntemlerle sevdiklerinize bağlanın.” dedi.

  “Ailenizle, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle mümkün olduğunca sık online bir araya gelin.” Diyen Kavak, “Paylaşın, konuşun, hatta ufak hediyeler gönderip yanlarında olduğunuzu hissettirin. Bu size de, sevdiklerinize de çok iyi gelecek.” dedi.

  Kavak, şunu söyledi: “Araştırmalar gösteriyor ki, iyilik hareketlerinin bir parçası olan ve ihtiyacı olanlara yardım edenler, duygusal olarak çok daha mutlu ve olumlu hissediyor. Bu bayram bunu gerçekleştirmek için harika bir fırsat olabilir. Zaten bir parçası olduğunuz gönüllü kuruluşların online yardım aktivitelerini takip edin, dahil olun. Eğer ilk kez yapacaksanız, internette pek çok farklı ihtiyaca destek olan güvenilir kurumları bulmak için elinizde bolca zaman olacak. İlla maddi bir yardıma gerek yok, ihtiyaçları duyurmaya yardımcı olmak, bayram kutlayan videolar paylaşıp birilerine dokunabilmek bile bayramda hissettiğiniz yalnızlık duygusunu alıp götürebilir.”

  Uzman Psikolog Kavak, “Eskiler boşuna dememiş bayramda küsler barışır diye; küs olduğunuz birisi olmasa bile uzun zamandır haberleşmediğiniz eski dostlarınızla haberleşmek, belki duraklayan iyi ilişkileri tekrar başlatmak için bayram en güzel fırsattır. Üstelik eskilerden gelen bu dostlarla arayı kapatmak sizi yalnızlık hissinden kurtaracağı gibi, olumlu duygularla çevrelenmenizi de sağlayacaktır.” diyor. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen