• Başkan: Büyük devlet, yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğini, huzurunu ve mutluluğunu sağlayabilen devlettir

  Başkan: Büyük devlet, yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğini, huzurunu ve mutluluğunu sağlayabilen devlettir
  Başkan: Büyük devlet, yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğini, huzurunu ve mutluluğunu sağlayabilen devlettir
  18.11.2019 Pazartesi

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Dikkat edilirse, iyi yönetim dediğimiz meselenin özünde, aslında insana, onun doğuştan gelen haklarına saygı gösterilmesi vardır. Sadece sınırları geniş veya parası çok devlet büyük sıfatını hak edemez. Büyük devlet; fert fert yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğini, huzurunu, mutluluğunu sağlayabilen devlettir” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayında “İyi Yönetim İlkeleri” temasıyla düzenlenen 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’na katılarak bir konuşma yaptı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin farkının, tarihî tecrübelerinden süzülüp gelen ferasetle, devlet ile millet arasındaki güçlü bağa sıkı sıkıya sahip çıkması olduğunu dile getirerek,  “Bu sayede, yıllardır terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tuzaklara kadar pek çok tehditle yüzleşmemize rağmen, dimdik ayakta kalmayı ve gücümüzü sürekli artırmayı başardık. Dünyanın en büyük ve en uzun süreli devletlerinden olan Osmanlı’nın manevi kurucusu diyebileceğimiz Şeyh Edebali’nin, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ sözünü düstur edindik” diye ekledi. 

  İnsan merkezli olmayan; iyilik yapmayı, kötülükten sakınmayı, dosdoğru olmayı hedeflemeyen her yapının ve her anlayışın, eninde sonunda yıkılmaya mahkûm olduğunu unutmadıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem bireylerin hem toplumun iyiliği için gereken işleyişi kurmak ve sürdürmek, devlet idaresinin en başta gelen görevidir” dedi.

  “İNSANİ DUYARLILIĞIMIZIN GEREĞİ OLARAK KAPIMIZA GELEN HERKESE KUCAK AÇTIK”

  İyi yönetim denildiğinde meselenin özünde, aslında insana, onun doğuştan gelen haklarına saygı gösterilmesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece sınırları geniş veya parası çok devlet büyük sıfatını hak edemez. Büyük devlet; fert fert yönetimi altındaki tüm insanların güvenliğini, huzurunu, mutluluğunu sağlayabilen devlettir. İyi yönetim ilkeleri dediğimiz başlıkların her biri de işte bu amaca yöneliktir. Şayet bireylerin; güvenliğine, huzuruna, mutluluğuna yönelik tehditler bizzat devletten geliyorsa işte orada büyük sıkıntı var demektir” şeklinde konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın pek çok yerinde yaşanan iç savaşların, kargaşaların, kaosların, insani krizlerin çoğunun gerisinde bu çarpıklık vardır. Türkiye, bölgesinde süren insani krizlerin faturasını, hem terör saldırılarına hem de büyük sığınmacı akınlarına maruz kalarak ödeyen bir ülkedir.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ’tan EL-KAİDE’ye, PKK-YPG’den FETÖ’ye kadar, ülkemizi ve dünyayı tehdit eden ne kadar terör örgütü varsa hepsiyle de mücadele halindeyiz. Türkiye tüm bu çabalarıyla, sadece kendi güvenliğini ve huzurunu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda tüm uluslararası toplumun vicdan borcunu da ödüyor” açıklamasında bulundu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen