• Bakan Selçuk’tan karne mesajı

  Bakan Selçuk’tan karne mesajı
  Bakan Selçuk’tan karne mesajı
  13.06.2019 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yayımladığı karne mesajında, “kıyastan” kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Instagram hesabından karne mesajı yayımladı.

  Cuma günü bir eğitim öğretim yılının daha noktalanacağını; karnelerin çocuklara verileceğini hatırlatan Selçuk, mesajında şunları kaydetti:

  “Büyükler; ellerinde karneleriyle okuldan gelen çocukları karşılarken; kendi çocukluklarını hatırlasalar ne güzel olur. Kıyas, olumlu da olsa, olumsuz da olsa zarar veriyor. Kimi ebeveynler çocuklar arasındaki doğal farklılığı kolayca değiştirilebilir zannediyorlar. 'Kardeşler bile birbirine benzemiyor.' diyorlar ama kursa gönderirsek, ek ders aldırırsak, baskı uygularsak, başkalarını örnek gösterirsek olur düşüncesindeler. Bütün çocukları birbiriyle kıyaslayabiliyor, onlardan aynı şeyi, aynı sonuçları bekleyebiliyoruz. Karşılaştırma sürecinde başta çocuklar olmak üzere hepimiz yıpranıyoruz. Unutmayalım ki, karşılaştırma yapmıyorum demek bile bir karşılaştırmadır. Bir çocuk yüksek not aldığında aferin demek, almazsa bu aferinin söz konusu olamayacağını bildirmek; bilincin farkında olduğu bir durum ve çok yaralayıcı. Örselenen çocukların en büyük çıkmazı, sorunun kendilerinden kaynaklandığını sanmaları. Örselemek yerine onları cesaretlendirmek, bunun bir süreç olduğunu hissettirmek, koşulsuz şefkat-saygı beslemek yeterli. Benim, Millî Eğitim Bakanı olarak çocuklarımız adına sizlerden hassaten ricam; o gün elinde karnesiyle size doğru koşmakta olan çocuğu, kendi 'çocukluğunuzu', kendi 'öğrenciliğinizi' karşılar gibi karşılamanızdır” (HABER MERKEZİ)

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen