• Bakan Kasapoğlu 18 yaş altı sadece milli sporcular için çalışma izni

  Bakan Kasapoğlu 18 yaş altı sadece milli sporcular için çalışma izni
  Bakan Kasapoğlu 18 yaş altı sadece milli sporcular için çalışma izni
  04.06.2020 Perşembe

   

  DİYARBAKIR – Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın tüm spor federasyonlarına gönderdiği resmî yazı ile sadece 45 Branşın yer alacağı 18 yaş altı milli sporcular ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcuları özel izinle düzenli olarak antrenmanlara başlayacaktır denildi

  Gençlik ve Spor Bakanlığı, yeni normalleşme süreciyle beraber Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları ile bakanlığa bağlı spor tesislerinde uygulanacak önlemleri belirledi. Tesislerde 45 branşta antrenman yapılabilecek, Gençlik Merkezleri de önlemler doğrultusunda bireysel kullanıma açılacak. 18 yaş altı milli sporcular ve Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM) sporcuları özel izinle düzenli antrenmanlara başlayacak. 18 yaşın altındaki lisanslı faal sporcular ise sokağa çıkmalarına izin verilen çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında tesislerde antrenman yapabilecek.

  YOĞUN ÇALIŞMA

  Normalleşme süreci kapsamında bakanlığın belirlediği önlemler çerçevesinde açılacak Gençlik Kampları’nın kapasiteleri azaltılacak. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, salgında en etkili mücadeleyi ortaya koyan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek “Bu süreçte koronavirüsün olumsuz etkilerini en aza indirgemek için yoğun bir çalışma ortaya koyduk. Camia olarak enerji ve motivasyonumuzu kaybetmeden normalleşme sürecinde de çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  HANGi SPORLARA iZiN VAR?

  Tesislerde antrenman yapılabilecek 45 branş şunlar: Atıcılık, karate (kata), atletizm, kayak, badminton, kaykay, bilardo, kızak, binicilik, kickboks (point fighting, müzikli form), bisiklet, kürek, bocce, bowling, dart, masa tenisi, briç, modern pentatlon, buz pateni, motosiklet, cimnastik, muay thai (waikuru), dağcılık, okçuluk, dans sporları (tekli), oryantiring, eskrim, otomobil sporları, geleneksel spor dalları (atlı sporlar), rafting, geleneksel Türk okçuluğu, satranç, gelişmekte olan spor branşları (dalga sörfü-paint ball, squash, kuraş), sualtı sporları (tekli), golf, taekwondo (poomse), halter, tenis, hava sporları, triatlon, herkes için spor (wellness, yoga), vücut geliştirme, fitness, izcilik, wushu (tao), kano, yelken, yüzme.

  SPOR TESİSLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER

  Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirlediği önlemlerin yanı sıra federasyonlarca belirlenen branşa özgü özel kurallar da göz önünde bulundurulacak. 45 branşta antrenmanların başlayacağı spor tesislerinde Bakanlığın belirlediği önlemler ise şöyle:

  - Bireysel kullanım için Gençlik Merkezini kullanacak tüm gençler maske takmak zorundadır.

  - Gençlerin, Gençlik Merkezi girişinde temassız ateş ölçer ile ateş ölçümü gerçekleştirilecektir.

  - Bütün çalışma odaları, atölyeler, kitap kafe, kütüphane vb gibi bölümlerdeki masa ve sandalyelerin fiziksel mesafe kuralına göre yerleşimleri yapılacaktır.

  - Ortak alan etkinliklerinde kullanılan materyaller, her gencin kullanımının ardından steril edilmek koşuluyla gençlerin bireysel kullanımına açılabilecektir

  - Atölyelerde ortak kullanılan enstrüman, malzeme veya materyaller bireysel kullanımdan kaldırılacaktır. Gençler, kendilerine ait enstrüman, malzeme veya materyalleri yanında getirerek eğitime katılabilecektir.

  - Gönüllük Kulübü faaliyetleri hijyen, fiziksel mesafe ve maske takma vb. tedbirler alınarak gerçekleştirilebilecektir.

  - Ekranlı araçlar ve ilgili parçaları(klavye, Mouse, ortak telefon, diyafon, mikrofon vb.) dahil olmak üzere kullanılan tüm ekipmanlar ve çalışma ortamları farklı kullanıcılar tarafından kullanılmasının ardından hemen dezenfekte edilecektir. Kodlama atölyesinde bilgisayarlar arasındaki boşluk 1.5 M aralıklarla ve bireysel kullanıma uygun şekilde düzenlenecektir.

  - Asansörler yalnızca engelliler tarafından kullanılacaktır. Temas edilen yüzeyler sık sık dezenfekte edilecektir.

  - Tuvalet ve lavabolar aynı anda tek kişinin (tek kabin olarak) kullanılabileceği şekilde ayarlanacaktır.

  - Ortak kullanım alanındaki su sebilleri ve çay makinaları mümkün olduğunca kullanılmayacak, çalışanlara kapalı şişelerde su temin edilecek, kullanılacak bardak, tabak, çatal vb. tüketim malzemeleri plastik ve tek kullanımlık olacaktır.

  - Bireysel kullanıma açılacak atölyeler camlı ve havalandırılabilir atölyeler olacak, kullanım öncesinde, esnasında ve sonrasında havalandırılacaktır. Atölyelerden yararlanacak her bir genç için 4 M2’lik bir alan oluşturulacak ve atölye içindeki

  masa ve sıra sayısı buna göre düzenlenecek, fazla olan masa ve sandalyeler depoya kaldırılacaktır.

  - Havalandırma sistemlerinin (klima vb.) kullanılmaması, atölye ve diğer kullanım alanları belirli saat aralıklarında havalandırılacaktır.

  - Sportif faaliyetleri ile ilgili düzenlemelerde, Bakanlığımızın belirleyeceği kural ve önlemlere dikkat edilecektir.

  - El sanatları atölyesinde yer alan malzeme ve masaların sosyal mesafe kuralına ve bireysel kullanıma uygun bir şekilde yerleştirilecektir.

  - Gençlik Merkezi koridorlarında bulunan oturma alanlarında en az 1,5 metrelik boşluklar olacaktır.

  - Gençlerin yakın temasta bulunabileceği atölye ve kulüp çalışmaları ilerleyen süreçte tedricen (yöresel halk oyunları vb.) gerçekleştirilecektir.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen