• Bağlar Peynir Pazarı çatısı mezbeleye dönmüş

  Bağlar Peynir Pazarı çatısı mezbeleye dönmüş
  Bağlar Peynir Pazarı çatısı mezbeleye dönmüş
  12.08.2020 Çarşamba

   

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Bağlar ilçesinde bulunan Peynir Pazarı’nın çatısı adeta çöplüğe dönerken yıllardır aynı dertten yakınan esnaf, çöpün temizlenmesini istiyor.

  Diyarbakır Bağlar ilçesinde yıllarca bölge halkına hizmet eden Peynir Çarşısı, etrafında bulunan apartmanlardan atılan çöp ve atık maddeleri yüzünden mezbeleye dönmüş durumda. Pazar esnafı, gerek apartmanda bulunan ev sahiplerine uyarı yaptıklarını ve gerek yetkililere durumu arz etiklerini ancak çözüm noktasında somut bir netice alamadıklarını söyledi.

  Zaman zaman taş gibi sert maddelerin dahi yukarıdan çatıya atıldığını belirten pazar esnafı, çatı üstünün plastikten oluştuğu için bu durumun ölümle sonuçlanabilecek durumlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

  Yaşadıkları mağduriyeti ilgili mercilere bildirdiklerini belirten pazar esnafı, konu ile ilgili şu ana kadar somut bir adım atılmadığını ifade etti.

  Çatı katında biriken çöp yığınlarının etrafa kötü koku yaydığını belirten esnaf, müşterilerin bu durumu defalarca kendilerine ilettiğini, hatta kötü kokudan dolayı çoğu müşterilerin alış-veriş yapmadan geri gittiğini söyledi.

  “APARTMAN SAKİNLERİ ÇATIYA NE BULUYORLARSA ATIYORLAR”

  Çatıda biriken çöp yığınlarının apartman sakinleri tarafından atıldığını belirten Vedat Çeri, “Sorunumuz komşuların duyarsızlığıdır. Bütün çöplerini çatıya atıyorlar. Ayrıca bulunduğumuz pazar belediyenin sorumluluğunda olduğu onları defalarca aradık ancak ilgilenen olmadı. Maalesef çöpler öylece orada duruyor. Apartman sakinleri çatıya ne buluyorlarsa atıyorlar. Örneğin; taş, tüp, tencere ve tava gibi atıkları atıyorlar. Bir gün bu atılanlar bir esnafın kafasına gelirse bunun hesabını kim verebilir? Belediyeden ricamız bu durma bir el atıp temizlik yapsın. Sonuçta kendi alanı ve mıntıkasıdır. Ayrıca bu çöp yığınları hastalığa davetiye çıkarabilir. Esnaf olarak çatıda bulunan çöp yığınından şikayetçiyiz. Vatandaşlar da bu konuda duyarlı değil. Süt ürünleri sattığımız için hem biz hem de vatandaşlar bu durumdan kötü etkileniyor. Yetkililerden tek isteğimiz derhal buraya önlem alınmasıdır.” ifadelerini kullandı.

   “YUKARIDA BİRİKEN PİSLİK BİZLERİ HEM MADDİ

  HEM DE SAĞLIK AÇISINDAN ETKİLİYOR”

  Çatı katında biriken çöp yığınlarının kendilerini hem maddi hem de sağlık açısından olumsuz etkilediğini belirten Yusuf Gülbal, “Yukarıda biriken pislik bizleri hem maddi hem de sağlık açısından etkiliyor. Sağlık açısından kötü koku yaydığı için bizleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca bazen çatıya öyle şeyler atıyorlar ki çıkan sesten korkuyoruz. En son atılan bir taştan dolayı bir esnaf arkadaşımızın bulunduğu bölgenin çatı noktasında kocaman bir delik açıldı. Kışın bu arkadaşımız yağmur ve kar suyundan dolayı tezgâh açısından çok sıkıntı çekecek.  Maddi konudan gelecek zarar ise buraya gelen müşterilerimiz koku ve çıkan sesten alışveriş yapmadan gidiyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Esnaf olarak dükkân önlerimizi temizlemeye çalışıyoruz. Lakin çatıdaki temizliğe yapacağımız bir şey yoktur. Çünkü yukarı çıkma imkânımız yoktur. Yukarı çıktığımızda bize de zarar gelebilir. Tehlike arz etiğinden dolayı yukarı çıkmıyoruz. Bu nedenle yetkililerden yardım talebinde bulunuyoruz. Çatımıza bir el atsınlar ve temizlesinler.” şeklinde konuştu.

  “BU SORUNA BELEDİYE MÜDAHALE ETMEDİKÇE DEVAM EDECEK”

  Çatıya atılan çöp ve atıklar için apartman sakinleri ile defalarca görüştüğünü belirten Hamdullah Issı, şöyle dedi:

  “Bizler sıkıntımızı defalarca dile getirdik. Defalarca apartman sakinleriyle görüştük. Hatta ben kendim tek tek kapıları çalarak ricada bulundum. Çatıya çöp atmamaları konusunda defalarca uyarıda bulundum ama maalesef işe yaramadı. Bu soruna belediye müdahale etmedikçe bu sıkıntı böyle devam edecek. Çatımıza bıçaklar, satırlar piknik tüpleri, tencere, tava ve tabak gibi birçok tehlikeli maddeler atılıyor. Bu konuda isteğimiz şudur ki bunu yapan apartman sakinlerine ceza kesilmesidir. Ayrıca biriken atık maddeleri belediye bir şekilde müdahale edip temizlemesi lazım. Bu sıkıntıların dışında başımıza bir cisim gelirse ölebiliriz. Çünkü düşünün apartmanlardan piknik tüpü atılıyor. Çok iri taşlar atılıyor. Attıkları taşlar çatıyı delebilir. O taşlar kimin kafasına gelirse ölebilir. Onun için yetkililerden ricamız sorunumuzu halletmesidir.”

   “BURASI BİR GIDA YERİ ANCAK ÇATIDA HER TÜRLÜ PİSLİK VAR”

  Tek amaçlarının çatıda biriken atık yığınlarının temizlenmesi olduğunu belirten Bahri Kurt, “Biz istiyoruz ki orası temizlenip hijyen edilsin. Apartman sakinleri ile ricada bulunulsun, bir daha çöplerini çatının üstüne atmasınlar. Yukardan gelen taşlar Allah muhafaza birinin kafasına gelebilir. Amacımız yetkililere çağrıda bulunmaktır. Sorunumuza çare bulsunlar. Belediyen 2 kişi görevlendirip apartman sakinleriyle konuşup uyarsınlar. Çatıya çıkmaktan aciz oluyoruz. Çünkü çatıya çıktığımız zaman kokudan duramıyoruz. Ayriyeten çatıya çıkmak için kullandığımız merdivende tehlike arz ediyor. Sürekli çıkamıyoruz. Tek isteğimiz belediye yetkilileri buna bir çözüm bulsunlar. Burası bir gıda yerdir. Çatıda her türlü pislik var. Tek istediğimiz yetkililerden gelip çatımızı temizlemeleridir.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen