• Bağlar halkının kentsel dönüşüme desteği gün geçtikçe artıyor

  Bağlar halkının kentsel dönüşüme desteği gün geçtikçe artıyor
  Bağlar halkının kentsel dönüşüme desteği gün geçtikçe artıyor
  23.11.2020 Pazartesi

   

  DİYARBAKIR- Bağlar'ı modern bir yaşam alanı haline getirmeyi planlayan Kentsel Dönüşüm Projesi için oluşturulan danışma ofisine 20 gün içerisinde 300'den fazla hak sahibi başvurarak bilgi aldı.

  Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi sınırlarında yer alan 53 dönümlük alanın 25 Eylül tarihinde Resmî Gazete'de Cumhurbaşkanı kararıyla riskli bölge ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınmasından sonra ilçede bu yöndeki heyecan iyice artmış durumda.

  Yarım asırlık tarihi olan ve daha çok göçle şekillenen bu ilçenin nüfusu, resmi rakamlara göre 400 bini geçerken mühendislik hizmeti almayan yapılardan oluşan 260 bin nüfuslu eski Bağlar bölgesinin kaderini değiştirecek olan proje, belediyenin oluşturduğu imkanlarla hak sahiplerine anlatılarak spekülasyonların önüne geçiliyor.

  Pilot bölge olarak seçilen Kaynartepe Mahallesi'ndeki 53 dönümlük alanda, bin 354 hak sahibi var ve 1 Temmuz'dan itibaren sahada resmi olarak yıkım ve inşaat çalışmalarına başlaması planlanan projeden 7 bin kişi etkilenecek.

  Vatandaşlar, belediye tarafından açılan danışma ofisine başvurarak projenin ana hatları ve teknik detaylar hakkında bilgi alıyor. Danışma ofisi, haftanın her günü hem yüz yüze görüşmelerle hem de telefon hattı aracılığıyla hak sahiplerini bilgilendiriyor. Belediyenin kent geneline astığı billboardlar yoluyla da yine projenin kente kazandıracakları hakkında bilgiler aktarılıyor.

  KENTSEL DÖNÜŞÜME KISA ZAMANDA BÜYÜK RAĞBET OLUŞTU

  Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, projenin hayata geçmesiyle ilgili çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini söyleyen Beyoğlu, 20 gün gibi kısa zamanda 300'den fazla hak sahibinin kendileriyle iletişime geçerek bilgi aldığını belirtti.

  Beyoğlu, "Bir yandan projeyi uygulayacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız diğer yandan da bizler belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızın projeye desteği tamdır. Şu ana kadar 300'den fazla hak sahibi başvurarak proje hakkında bilgilendirildi. Kimsenin kafasında hiçbir soru işareti kalmasın. Yerinde dönüşüm modeli ile uygulanacak olan projenin ana gayesi halkımızın huzurlu bir yaşama kavuşmasıdır. Merak eden herkes büromuzdan veya telefon hattı aracılığıyla her türlü bilgiyi alabilir. Şeffaf bir şekilde yürüyen bir süreç var. Halkımızın projeye desteği tamdır. Şu ana kadar ki gözlemlerimiz bu yöndedir." dedi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen