• Aslan: Elektrikteki yüzde 86’lık zam üretimi durdurma aşamasına gelmiştir!

  Aslan: Elektrikteki yüzde 86’lık zam üretimi durdurma aşamasına gelmiştir!
  Aslan: Elektrikteki yüzde 86’lık zam üretimi durdurma aşamasına gelmiştir!
  22.07.2019 Pazartesi

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR – Diyarbakır Organize Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aslan, bir yatırımı yapabilmenin en önemli ayaklarından birinin enerji maliyeti olduğunu söyledi. Son zamanlarda özellikle elektrik fiyatlarına yapılan zamların, hem sanayiciyi hem de üretimi olumsuz etkilediğini anlatan DOSİAD Başkanı Aslan, “Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde, 2018 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,268 TL iken, 2019 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,499 TL olmuştur. Bir yıl içerisinde yaşanan yüzde 86'lık fiyat artışından etkilenen firmaların birçoğu üretim kapasitesini düşürmüş, hatta üretimi durdurma aşamasına gelmiştir” dedi.

  Diyarbakır Organize Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aslan ve yönetim kurulu üyeleri Murat Ergün, Cemal Şimşek, Mahmut Kanlıkılıç basın toplantısı düzenledi.

  İSTİHDAM VE İŞSİZLİK TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNLARI

  OSB Toplantı salonundaki toplantıda konuşan DOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aslan, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin istihdam ve işsizlik olduğunu söyledi. Bugün resmi rakamlara göre 4,5 milyon işsizin bulunduğu hatırlatmasında bulunan DOSİAD Başkanı Aslan, “Kentimizde ve bölgemizde bu sayı daha da yüksektir. İstihdamı yaratmanın ve işsizliği minimize etmenin en önemli yolu üretimi arttırmak, yatırımcıyı teşvik etmek olmalıdır. Üretime bakılırsa Organize sanayi bölgeleri istihdam yaratma da belirleyici bir rol oynuyor” dedi.

  “ENERJİ YATIRIMIN OLMAZSA OLMAZIDIR”

  Türkiye ölçeğinde bugün, organize sanayi bölgeleri bu işin merkezinde olan ve bütün emek-sermaye birleşimiyle ülke sanayisine katkı sunan tek alanlar olduğunu aktaran Aslan, hükümetin de, ekonomik kalkınma hamlesi içerisinde, bir takım teşvik paketleriyle bölgeye pozitif bir ayırımcılık yaptığını da dile getirdi. “Bir yatırımı yapabilmenin en önemli ayaklarından biri enerji maliyetidir” diyen DOSİAD Başkanı Aslan, “Sermaye, hammadde, pazar ve enerji. Enerji yatırımın olmazsa olmazıdır. Yatırımcı enerjinin hesabını kitabını iyi yapar. Bu fiyat artışı sanayimizin canını yakıyor. Sanayicimize çok büyük ölçüde zarar verip sıkıntı yaşatıyor.  Bütün bunlara rağmen girişimcilik ruhumuz durmadı. Yatırımlar devam ediyor. Defalarca söylediğimiz halde EPDK bu konuda duyarlılık göstermedi. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz son 5 yılda çok önemli hamleler yaptı. Bölgemizde tekstil ve mermer dünya pazarına kafa tutabilecek bir seviyeye geldi. İşte bu son zamlar yatırımı engelliyor, yatırımcıyı engelliyor, yeni yatırımların önünü kapatıyor. Son zamanlarda özellikle elektrik fiyatlarına yapılan zamlar, hem sanayiciyi hem de üretimi olumsuz etkilemiştir. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde, 2018 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,268 TL iken, 2019 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,499 TL olmuştur. Bir yıl içerisinde yaşanan yüzde 86'lık fiyat artışından etkilenen firmaların birçoğu üretim kapasitesini düşürmüş, hatta üretimi durdurma aşamasına gelmiştir” dedi.

  “YATIRIM YAPMAK İSTEYENLER, YA KARARSIZ KALIYOR YA DA ERTELİYOR”

  Aslan, “Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ülkemizde biz sanayiciler, bunu tersine çevirmenin arayışı içerisindeyken, yapılan zamlar bizleri daha da zora soktu. Hal böyleyken kentimizde, yatırım yapmak isteyenler, ya kararsız kalıyor ya da bu yatırımlarını erteleme tercihlerini kullanıyor.

  “OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN YATIRIMCILIK RUHU ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR”

  Bir süre önce mobilya ve beyaz eşya satışında yüzde 18 olan KDV oranı kaldırılarak, bu sektörde satış yapılması sağlanarak, üreticiye nefes aldırıldı. En azından enerji ve doğal gaz kullanımında sanayiciye bir kolaylık sağlamak için KDV oranı kaldırılarak, ya da makul bir seviyeye düşürülmesi, elzem hale gelmiştir. 1 Nisan 2018’den sonra EPDK kararıyla kaynak tedarik adı altında bir program yürürlüğe girdi. Önceden 3 zamanlı olan tarife tek zamana dönüştü ve bütün faturalardaki dengesizlikler de bunun bir yansımasıdır. Bizim talebimiz 1 Nisan 2018’e kadar geçerli olan tarifenin bir an önce hayata geçirilmesidir. Bölgemizde ve kentimizde son yıllarda yaşanan olumsuzluklara rağmen yatırımcılık ruhu çabamız devam ediyor. Bölgeye pozitif bir ayırımcılık yapılarak, bu ruhun daha da güçlendirilmesini talep ediyoruz”

  “DİYARBAKIR, TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU’YA AÇILAN ÖNEMLİ KAPISI”

  Diyarbakır’ın Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan önemli kapılarından birisi olduğunu anlatan Aslan, “İhracat ve ithalata yönelik bütün hepsinin ana odağı üretimdir. Üretimde biz başarıya ulaşamazsak genelde bölgemiz sıkıntı yaşar gerçekten, özelde de Türkiye'ye işsizlik oranları daha da yukarı çıkar. Bu açıdan beklentilerimizi tekrar dile getirirken büyük bir beklenti içerisindeyiz. Bu sorunlarımızın çözümü noktasında yetkili arkadaşlarla sesimize kulak vermelerini gereğini yapmalarını istiyoruz. Eğer bu Organize Sanayi'deki tesisler işletmeler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya gelirse bu işsizlik oranları daha da yukarıya çıkacaktır. Buda temel bir sorundur, toplumsal barışı da bozar sosyal dokuyu bozar ve dengeleri altüst eder. Bizim kaygımız insanları iş güç sahibi yapmak Bizim amacımız istihdam yaratmak,  zaten Türkiye'nin yapısal sorunların başında da bu geliyor. Eğer enerji blokajını aşabilirsek Organize Sanayi Bölgesi çok ileri hamleler yapar girişimcilik ruhu var ve bu potansiyeli her zaman için yakalamaya gücümüz var” dedi.

  “CUMHURBAŞKANIMIZIN ÜRETİM VE SANAYİ KONUSUNDAKİ HASSASİYETİNİ BİLİYORUZ”

  OSB’de kapanan fabrika olup olmadığı sorusu üzerine Aslan, “Kapanan tesis yok. Faturaları yüzünden elektriği kesilen firmalar var fakat ciddi anlamda üretimi etkileyecek bir kesinti yok. Böyle giderse çok daha acı manzaralarla karşı karşıya kalabiliriz.  Diğer bölge OSB’leri ile topyekûn bir girişim var. Sayın Cumhurbaşkanımızın üretim ve sanayi konusundaki hassasiyetini biliyoruz. Kendisi de üretimin önemine ve kalkınmaya sürekli vurgu yapmaktadır. Girişimlerimiz devam ediyor. Özellikle eski Bakanımız Mehdi Bey bize gerçekten yardımcı oluyor. Bu konuda da Mehdi Bey’de dahil olmak üzere yetkililerden destek talep ediyoruz”

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen