• Altın yazmalı tarihi kitap ele geçirildi

  Altın yazmalı tarihi kitap ele geçirildi
  Altın yazmalı tarihi kitap ele geçirildi
  14.08.2019 Çarşamba

   

  DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen ceylan derisi üzerine yazılmış altın yazmalı tarihi kitap ele geçirildi.

  Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen ceylan derisi üzerine yazılmış 17 yapraktan oluşan altın yazmalı tarihi kitap ele geçirildi.

  Konuya ilişkin Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, Diyarbakır'da şüpheli bir şahsın, elinde bulundurduğu ve Roma dönemine ait olduğunu iddia ettiği tarihi kitabı satmak için alıcı aradığı yönünde bilgi elde edildiği belirtildi.

  Açıklamada, "Alınan bilgiye istinaden 9 Ağustos 2019 Cuma günü Diyarbakır ili Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi mülki sınırları içerisinde icra edilen ve Kayapınar ilçe Jandarma Komutanlığının da destek verdiği operasyonda, bahse konu şüpheli şahıs tarihi eseri satmaya çalıştığı esnada suçüstü yakalanmıştır." denildi.

  Açıklamanın devamında, "Şahsın üzerinde ve ikametinde yapılan aramada; Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen, bir adet ceylan derisi üzerine yazılmış, 17 yaprak ve 34 sayfadan oluşan, altın yazmalı tarihi kitap ele geçirilmiştir." ifadelerine yer verildi.

  Ele geçirilen tarihi eserin muhafaza altına alındığı, olayla iltisaklı 4 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edildi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen