• Alp ailesinin dramı yürek parçalıyor…!

  Alp ailesinin dramı yürek parçalıyor…!
  Alp ailesinin dramı yürek parçalıyor…!
  17.10.2019 Perşembe

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yaşayan Alp ailesinin dramı yürekleri parçalıyor. İki gözlü derme çatma evde 7 kişilik ailenin geçim mücadelesini tek başına sırtlayan Alp ailesinin reisi Hayrullah Alp, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 3 aydan bu yana yoğun bakımda yatması geçim sıkıntısını ikiye katlarken, aile fertlerinden birinin atamayı bekleyen öğretmen, birinin asker, diğerlerinin de öğrenci olması durumu daha da zorlaştırıyor. Ailede anne de üzüntüden onlarca hastalığın pençesine yakalanması yürekleri yakıyor. 

  İKİ BÖBREĞİ DE İFLAS ETTİ

  Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Fatih Mahallesi Kılavuz Caddesi üzerinde bulunan Alpler apartmanındaki son katta yıkık dökük evde yaşayan Alp ailesinin son 7 yılda yaşadıkları zorluklar yürek acıtıyor. Ailenin reisi 60 yaşındaki Hayrullah Alp, 7 yıl önce geçirdiği kalp krizinin hemen ardından yakalandığı böbrek rahatsızlığı nedeniyle iki böbreği de iflas etti. Böbreklerinin iflası ile diyalize bağlı olarak yaşamak zorunda kalan baba Alp, bu süre zarfında çalışamaz duruma geldi. Çocuklarının okul masraflarını dahi karşılayamaz duruma gelen Alp ailesi, hayırseverler, komşu ve yakın akrabaların yardımlarıyla geçinmeye çalıştı.

  FATURALAR ŞİŞTİKÇE ŞİŞTİ

  Bu arada gelen elektrik ve su borçları birikirken gelen faizler ile birlikte günden güne katlandı. Ödenmeyen elektrik faturası nedeniyle kesilen elektriklerini baba Alp’in kullanmak zorunda olduğu cihazlar nedeniyle elektriği izinsiz açması dolayısıyla cezalar üst üste bindi. Ödenemez duruma gelen faturalar karşısında aile Dicle Elektrik kurumuna başvurdu. Kurum yaptığı incelemelerde ailenin beyanlarının doğruluğunu görmesine rağmen normal prosedürü işleterek cezaları katladı.

  ÜZÜNTÜDEN BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ

  Bu durum karşısında çaresiz kalan aile günden güne artan borçların altında ezilirken, bu sırada üzüntüden hastalıklarının şiddeti artan baba Hayrullah Alp, bir gece geçirdiği beyin kanaması ile Dicle Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümünde yoğun bakıma alındı. Yaklaşık 3 aydan bu yana yoğun bakımda olan Alp’in durumu kritikliğini korurken, aile daha büyük maddi ve manevi sıkıntılara düştü.

  “NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK”

  Durum karşısında ne yapacaklarını şaşıran acılı anne Ceyhan Alp, gazetemize gelerek durumunu tüm yalınlığıyla anlattı. Kendilerinin çok mağdur olduğunu artık mağduriyetin çekilemez duruma gelmesinden kaynaklı seslerini duyurmak adına Özgür Haber’e geldiğini anlatan anne Alp, “Biz aslında ne yapacağımızı şaşırdık. Aile büyüğümüz hastanede yaklaşık 3 aydır yoğun bakımda yatıyor, durumu kritik bugün yarın yaşar mı bilmiyorum. Bizim yaklaşık 26 bin liraya yakın elektrik ve su borcumuz bulunuyor. Hayrullah Bey bu borçları ödeyememenin üzüntüsüyle türlü hastalıklara yakalandı. Son olarak üç ay önce benim rahatsızlığımdan dolayı bana fakültede refakat ederken geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yoğun bakıma alınan eşim çok kötü durumda” dedi.

  “BİZİ VE EŞİMİ BU DURUMA İMKANSIZLIKLAR GETİRDİ”

  Eşinin maddi sıkıntı ve borçlar nedeniyle çok üzüldüğünü ve üzüntüsünü içine attığını kaydeden Ceyhan Alp, “Bizi ve eşimi bu duruma imkansızlıklar getirdi. Çocuklarımız okul masraflarını bile karşılayamıyorduk. Evimizde bir gün yemek olsa diğer gün yoktu. Ekmek alacak paramız bile yok. Büyük zahmetlerle okuttuğum öğretmen olan bir oğlum atanamadı, bir diğeri Hakkari Yüksekova’da vatani görevini yapıyor, diğer çocuklarım da öğrenci hatta birisi İzmit’te üniversiteye gitmesi gerekiyor ancak hem maddi gücümüz yok hem de babasının durumu çok kritik” dedi.

  “SİZLERİN DE BAŞINA GELEBİLİR LÜTFEN ELİNİZİ UZATIN”

  “Ne yapacağımızı şaşırdık. Maddi manevi yardım talep ediyorum. Yardımı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan talep ediyorum. Devletimizden, kentimizin milletvekillerinden, valisinden, iş adamlarından, doktorlarından hayırseverlerden talep ediyorum. Bugün bizim başımıza gelen yarın sizlerin de başına gelebilir lütfen elinizi uzatın” diye konuştu.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen