• AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan: Diyarbakır sevdalısıyım…

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan: Diyarbakır sevdalısıyım…
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan: Diyarbakır sevdalısıyım…
  16.06.2019 Pazar

   

  Süleyman AYDIN- ÖZEL RÖPORTAJ

  DİYARBAKIR - Parlamentolararası Birlik Başkanı Meksika Milletvekili Gabriela Cuevas Barron’un Diyarbakır ziyareti eşlik eden AK Parti MKYK ve MYK üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve İnsan Hakları Birimi Başkanlığı görevlerini yürüten Ravza Kavakcı Kan, Özgür Haber’e konuştu. İstanbul Milletvekili olduğunu ancak Diyarbakır’a geldiğim ilk günden beri, Diyarbakır sevdalısı olduğunu anlatan Kan, “Diyarbakır’a ilk geldiğimizden bu gün içinde bulunduğumuz durumdan kıyasla, çok daha güzelleşmiş bulduk. Detaylı gezme fırsatımız olmadı ancak, İnşaAllah İstanbul seçimlerini hayırlısı ile başarılı bir şekilde atlattıktan sonra Allah nasip ederse; bir sonraki seferde daha detaylı görme fırsatımız olur. Türkiye’miz için, daha güzel günlerde bir araya geliriz” dedi.

  “BARRON’UN DİYARBAKIR ZİYARETİNE REFAKAT ETTİK”

  Özgür Haber: Efendim öncelikle hoş geldiniz. Menfur bir terör saldırısında 16 masum vatandaşımızın şehit olduğu köye gelme amacınızı anlatır mısınız?

  Ravza Kavakcı Kan: Biz bu gün Diyarbakır'a Parlamentolararası birlik toplantısı için geldik. Daha doğrusu Parlamentolararası Birlik Başkanı Meksika Milletvekili Gabriela Cuevas Barron'un ziyareti ile beraber, ona refakat eden İnsan Hakları Komite üyesi parlamenterler, hem Ankara'da meclisimizde ziyaret ve görüşmelerde bulundular. Meclis Başkanımız kabul etti, mecliste bütün parti grupları ile görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerin akabinde dün gece Diyarbakır'a geldik. Bu gün hep beraber, Diyarbakır Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret ettik, sonra komisyon üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gittiler. Akabinde Ak Parti İl Başkanlığımızı ziyaret ettik. O ziyarette komisyon üyeleri, 6-7 Ekim olaylarında şehit vermiş ailelerle bir araya geldiler. Onlara soruları vardı, sorularını sordular, dinlediler. Akabinde de resmi programımız aslında bitti. Biz hem Bağlar Belediyemizi ziyaret ettik, Başkanımıza hayırlı uğurlu olsun,  dedik. Diyarbakır'a gelip, resmi ve meclis programımızda da aslında yetiştirebilir miyiz, diye düşünüyorduk ama, programımızın haricinde gelip, Tanışık Köyü'nde, 12 Mayıs 2016 yılında vermiş olduğumuz şehitlerimizi hem yad etmeye, hem onların ruhuna Fatiha okumaya geldik. Ve iki kıymetli ailemizden vermiş oldukları 16 şehidimizin mücadele ve fedakarlıkları sayesinde çok daha büyük bir katliamın önüne geçilmiş olduğunu hatırlamak istedik. Ama özel olarak da Allah ondan razı olsun, Mustafa Yaman Dede, zahmet etmiş, Ankara'da Genel Merkez’de, insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı iken, ziyaret etmişti, ben de buraya gelip elini öpmeden dönmek istemedim. Bu gün bana hem teşkilattan, il başkan yardımcılarımız refakat ediyorlar ama, onun yanı sıra çok sevdiğim arkadaşım meclisimizin 3. genç milletvekili, Ankara Milletvekilimiz ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk üyemiz Zeynep Yıldız Hanımefendi'de refakat ediyor. Gelip hem şehitlerimize dua, hem de hasbıhal etmek istedik.

  “DİYARBAKIR’A GELDİĞİM İLK GÜNDEN BERİ, DİYARBAKIR SEVDALISIYIM”

  Özgür Haber: Efendim, Ülkemiz İstanbul seçimlerine endekslenmiş. Malumunuz yakın bir zaman öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım Diyarbakır'da idi. Diyarbakır'daki konuşma ve değerlendirmelerinden şu sonucu çıkardık: Diyarbakırlıların çalışmasından memnun ve umutlu olduğunu belirtti. Kısa bir süre dilimi de olsa değerlendirme çalışmanız olmuştur sanırım. Acaba siz ne dersiniz?

  Ravza Kavakcı Kan: Şöyle söyleyeyim: İstanbul Milletvekiliyim tabii ama Diyarbakır’a geldiğim ilk günden beri, Diyarbakır sevdalısıyım. İstanbul'da da farklı vesilelerle tüm illerimizden gelen kardeşlerimizle olduğu gibi, Diyarbakırlı kardeşlerimizle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Güzel bir şey; Diyarbakır'a ilk geldiğimizden bu gün içinde bulunduğumuz durumdan kıyasla, çok daha güzelleşmiş bulduk. Hep böyle toplantılar vesilesi ile geldiğimiz için, pek dolaşmak nasip olmadı. İnşaAllah İstanbul seçimlerini hayırlısı ile başarılı bir şekilde atlattıktan sonra Allah nasip ederse; gerçi meclisimiz yoğun bir şekilde çalışıyor olacak, İnşaAllah bir sonraki seferde daha detaylı görme fırsatımız olur. Biz hem Diyarbakırlı kardeşlerimizi de, bütün vatandaşlarımızı da seviyoruz, farklı vesilelerle buraya gelmek bizi mutlu ediyor. İnşaAllah, Allah hayırlısı ile nasip eder,  Türkiye’miz için, daha güzel günlerde bir araya geliriz.

  “YILDIRIM'I YALNIZ BIRAKMAMALARINI BEKLİYORUZ”

  Özgür Haber: Ülkemizin birliği için bedel ödemiş bir yerde, İstanbul'da ikamet eden Diyarbakırlılarımıza bir bir çağrınız olabilir mi?

  Ravza Kavakcı Kan: Tabii bizim için, İstanbul için, daha doğrusu ülkemiz için en önemli , az önce de bahsettiğim gibi, bu dönem Parlamentolararası Türk Grubu başkanıyım, uluslararası bir komisyonun başkanlığını yapıyorum. Meclisimizde bizim için en büyük gurur kaynaklarından bir tanesi, Türkiye olarak, böyle göğsümüzü kabarta kabarta diyoruz ki; bizde seçime katılım çok yüksek. Her şeyden önce, kime oy verirse versin, bütün vatandaşlarımızın oy vermeye gitmesi, İstanbul için söylüyorum; çok kıymetlidir. Her seçim için öyle ama, önümüzde yenilenecek olan İstanbul seçimleri var; çok önelidir. Onun ötesinde İstanbul’umuza hizmet vermiş, ayrıca Türkiye’mize, hem Ulaştırma Bakanı, hem Başbakan, hem Meclis Başkanı olarak büyük bir hizmette bulunmuş Sayın Binali Yıldırım Beyefendi için de desteklerini bekliyoruz.  İstanbul'daki Diyarbakırlı kardeşlerimizin de bu güne dek her konuda başarısını gördüğü Sayın Binali Yıldırım'ı yalnız bırakmamalarını bekliyoruz.

  “DİYARBAKIR’IMIZA DESTEKLER DEVAM EDECEKTİR”

  Özgür Haber: Hatırlarsanız, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyemizin Diyarbakır’ımıza katkıları ve gönül kardeşliği babında çalışmaları olmuştu. Allah nasip eder de, Sayın Binali Yıldırım yeniden başkan olursa, böyle çalışmalara ön ayak olur musunuz?

  Ravza Kavakcı Kan: Elimizden geldiği kadar, memnuniyetle... Daha önce farklı vesilelerle, Kadın kollarımızla, Kadın Kolları Genel Başkanımız Lütfiye Selva Çam Başkanımızın organizasyonuyla Diyarbakır'a gelmiştik, farklı zamanlarda. Büyükşehir Belediye Başkanımızın buraya verdiği desteği biliyoruz. Biraz evvel Bağlar Belediyemizde de söyledim, İnşaAllah İstanbul’umuzda da Ak Parti belediyeciliği ile İstanbullularımızı buluşturmaya devam edersek, milletimiz öyle takdir ederse, bütün Türkiye'ye ama hepimizin gönlünde çok ayrı yeri olan Diyarbakır’ımıza destekler devam edecektir. Ben de bir fahri Diyarbakırlı kardeşiniz olarak, eski bir belediye çalışanı olarak; ben, 1994–2015 seneleri arası İstanbul Büyükşehir Belediyesi personeli idim. Onun için, bir belediyeci kardeşiniz olarak elimden geleni yapacağının sözünü veriyorum.”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen