• AFAD'dan deprem sonrası önemli uyarılar

  AFAD'dan deprem sonrası önemli uyarılar
  AFAD'dan deprem sonrası önemli uyarılar
  30.10.2020 Cuma

   

  AFAD, Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından hasarlı binalara girilmemesi, yolların boş bırakılması, gereksiz yere telefon kullanılmaması gibi uyarılarda bulundu.

  AFAD, bugün saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde meydana gelen deprem hakkında uyarı ve bilgilendirmelerde bulundu.

  AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, "Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında 13’ünün 4’ün üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşanmıştır." denildi.

  SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre biri boğulma olmak üzere 4 vatandaşın hayatını kaybettiği, 120 vatandaşın yaralandığı aktarılan açıklamada, "Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir ve Aydın başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülmektedir." ifadelerine yer verildi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi:

  Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; İstanbul, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla ve Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli, Uşak ve Isparta İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiş, AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Sakarya, Bursa ve Afyon’dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.

  UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.

  AFAD Başkanlığı tarafından, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

  Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Açıklamanın devamında deprem sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında şunlara yer verildi: Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır. Açıklamada, gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesinin, AFAD tarafından 7/24 takip edildiği kaydedildi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen