• Advan’dan Engelsiz Yaşam Fuarı'na davet

  Advan’dan Engelsiz Yaşam Fuarı'na davet
  Advan’dan Engelsiz Yaşam Fuarı'na davet
  01.12.2022 Perşembe

   

  DİYARBAKIR-  Beyazay Diyarbakır Şube Başkanı Rümeyla Advan 1-4 Aralık tarihleri arasında yapılacak “Engelsiz Yaşam Fuarı” hakkında bilgiler vererek vatandaşları fuara davet etti.

  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Beyazay Derneği ve Darülaceze Başkanlığı yönetiminde, 10 Bakanlık, TOBB ve KOSGEB destekleriyle The İstanbul Expo tarafından düzenlenen “Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi”, bu yıl 12. kez gerçekleştirilecek.

  Beyazay Diyarbakır Şube Başkanı Rümeyla Advan; “ 1-4 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarımız, Türkiye’de ilk, dünyada ise 6. fuar olma özelliğini taşıyor” dedi.

  BİRÇOK ETKİNLİK VE KATILIMCI

   Ulusal ve uluslararası birçok etkinliğin de yer alacağı fuarda bakanlıklar, belediyeler, valilikler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve engellilik alanında hizmet sunan özel sektör kuruluşları yer alacak. İfade edilen kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri, katılımcılara hem sundukları hizmetleri anlatma imkânı bulacak hem de engellilik alanındaki teknolojik gelişmeleri aktarma fırsatı bulacaklar.

  Programın ilk günü, The İstanbul Expo Yönetim Kurulu Başkanı. Ahmet İbil, Beyazay Genel Başkanı Sn. Lokman Ayva ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açılış konuşmalarıyla başlayacak ve sonrasında ise katılımcılar, “Bakım ve Rehabilitasyon” ve “Satın Alma Detay ve Kriterleri” başlıklarında iki ayrı panelde alanlarında uzman kişileri ve akademisyenleri dinleme fırsatı bulacak.

  CUMHURBAŞKANIN KATILIMIYLA BELGESEL GALASI

  Programın ikinci günü (2 Aralık Cuma), Genel Başkan Sn. Lokman AYVA’nın da başrolünü fiziksel engelli ve işitme engelli iki kişiyle paylaştığı “Maceraya Engel Yok” adlı belgeselin Gala’sı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla izleyiciyle buluşacak. TRT Belgesel ve ETKA Ajans işbirliğinde çekimleri yapılan belgesel 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise TRT Belgesel ekranlarından seyirciye ulaşacağını ifade eden Beyazay Diyarbakır Şube Başkanı Rümeyla Advan sözlerini şöyle sürdürdü;  “ Görme, bedensel ve işitme engelli 3 başrolün birlikte maceraya meydan okuduğu belgeselimiz, içerik açısından işaret dili tercümanına ihtiyaç duymadan işitme engelli vatandaşların anlayabileceği düzeyde ve aynı zamanda görme engelli vatandaşların da tasvire ihtiyaç duymadan anlayabilecekleri şekilde hazırlandı. Bu hususlar itibariyle belgeselimiz ülkemizde ve dünyada benzersiz bir belgesel olma özelliğine sahiptir. Programın devamında Cumhurbaşkanımız. Recep Tayyip Erdoğan, hem fuar ile ilgili konuşmalarını yapacak hem de “Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı”nı tüm kamuoyuna ilan edeceklerdir. Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında büyük öneme sahip Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nın, Beyazay’ın organizasyonunda deklare ediliyor olmasının Beyazay ailesi olarak haklı gururunu yaşıyoruz.Sunumlar, paneller, söyleşiler, video gösterimleri, konser ve daha bir çok etkinliğin gerçekleştirileceği fuarımıza tüm halkımız davetlidir”.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen