• Adalet Divanından “fotoğraf telifi” kararı

  Adalet Divanından “fotoğraf telifi” kararı
  Adalet Divanından “fotoğraf telifi” kararı
  09.08.2018 Perşembe

   

  DİYARBAKIR- Avrupa Birliği Adalet Divanı, internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlanan içeriklerin başka bir kullanıcı tarafından alınıp kullanılmasında, kişinin rızasının alınması gerektiğine hükmetti.

  Avrupa Birliği Adalet Divanı, internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlanan içeriklerin başka bir kullanıcı tarafından alınıp kullanılmasının hak ihlali olacağına hükmederek kişinin rızasının alınması gerektiğini belirtti.

  Almanya'daki bir ortaokul öğrencisinin, bir seyahat şirketinin web sitesinden indirdiği İspanya'nın Kordoba şehrine ait bir fotoğrafı kendi sunumunda kullanması ve bu fotoğrafın daha sonra okulun web sitesine yüklenmesi, Avrupa Birliği Adalet Divanına taşındı.

  Kendi çektiği fotoğrafı okulun resmi web sitesinde gören fotoğrafçı Dirk Renckhoff, telif hakkı ihlali ve 400 avro tazminat karşılığında Waltrop ve Kuzey Ren-Vestfalya şehirlerini Almanya'daki bir mahkemede dava etti. Alman mahkemesi, dört ay süren davada bir sonuca varamayınca, konuyu Lüksemburg'daki AB Adalet Divanına gönderdi.

  AB'nin en yüksek mahkemesi olan Adalet Divanında görülmeye başlanan davada hâkimler, "Bir internet sitesinde ücretsiz erişime açık herhangi bir fotoğrafın (içeriğin) indirilip tekrardan başka bir web sitesine yüklenmesinde fotoğrafçının yeni izni gerekmektedir” hükmüne vardı. Konuyla ilgili AB Adalet Divanından yapılan açıklamada, “İnternette yayınlanmasıyla, fotoğrafın başka bir kesimin kullanımına sunulmuş olması” gerekçesiyle kararın alındığı duyuruldu. Açıklamada yargıçların, internetten indirilip kaynak gösterilmeden başka bir siteye yüklenen çalışmanın, "bağlantı" (hyperlink) ile gösterilmesinden farklı olduğu kararına vardıkları belirtildi. Mahkeme, AB telif hakkı mevzuatına atıfta bulunarak, "Bu direktifte yer alan istisnalar ve sınırlamalara tabi olarak, bu tür bir ön izin olmaksızın çalışmaların bir üçüncü şahıs tarafından herhangi bir şekilde kullanılması, söz konusu işin telif haklarını ihlal ettiği şeklinde değerlendirilmelidir” ifadesine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen