• AB’den skandal Türkiye hamlesi!

  AB’den skandal Türkiye hamlesi!
  AB’den skandal Türkiye hamlesi!
  20.09.2019 Cuma

   

  STRAZBURG- Avrupa Parlamentosu, terör bağlantıları nedeniyle Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını kınayan skandal bir karara imza attı.

  Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'yle ilgili skandal bir karara imza attı. Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, İçişleri Bakanlığı tarafından terörle bağlantısı olduğu gerekçesiyle görevden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını kınayan bir karar taslağını, el kaldırarak oylama yöntemiyle kabul etti.

  Kararda, söz konusu belediye başkanlarının terörle bağlantıları olduğu yönündeki iddiaların "tartışılır" olduğu ifade edilirken, kayyum atamalarının demokratik yapıyı zedelediği savunuldu. Kararda, söz konusu belediye başkanlarının tekrar görevlerine iade edilmesi çağrısı yapıldı.

  DİNLEMEDEN OYLADILAR

  AP Genel Kurulu'nda sabah saatlerinde düzenlenen "Türkiye'deki Durum" başlıklı tartışma oturumuna çok az sayıda milletvekilinin katılması dikkati çekti.

  Diğer yandan tartışmaları dinlemeyen milletvekilleri, oylama sürecinde hazır bulundu.

  KPK BAŞKANI KARAYEL MEKTUP YOLLAMIŞTI

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel, dün AP milletvekilleri için bir mektup kaleme alarak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının neden görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı.

  Söz konusu belediye başkanlarına ilişkin terör örgütü PKK/KCK'ya üye olmak ve üst düzey yöneticilik yapmak gerekçeleriyle çok sayıda soruşturma ve adli kovuşturma yürütüldüğünü anımsatan Karayel, "Hiçbir demokrasinin, yetkisini kötüye kullanan ve terörü destekleyen bir belediye başkanının yasa dışı faaliyetlerine izin vereceğini düşünmüyorum." vurgusunu yapmıştı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen