• Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı çoktan başladı

  Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı çoktan başladı
  Kurtulmuş: 3. Dünya Savaşı çoktan başladı
  10.10.2018 Çarşamba

   

  Süleyman AYDIN- ÖMER TÜRK

  DİYARBAKIR - Diyarbakır’da düzenlenen 2. Uluslararası Siyaset, Ekonomi ve Yönetim Sempozyumu’nda konuşan Ak Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ekonomi savaşlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu dönemde ortaya çıkan bir başka kavramın 'Ticaret Savaşları' ve giderek büyüyen 'Ekonomi Savaşları’ olduğunu belirten Kurtulmuş, “Hakikatin tespiti bakımından söylüyorum, tabiri caizse 3. Dünya Savaşı çoktan başlamıştır. Bir tarafında Çin'in, diğer tarafında Amerika'nın olduğu, Rusya'nın, Hindistan'ın, Japonya'nın ve Avrupa Birliği'nin de daha alt düzeyde bir takım güç merkezleri olarak öne çıktığı ticaret savaşlarının ya da ekonomik savaşların yer aldığı, başladığı bir döneme girdik. Bunu nereden anlıyoruz? Türkiye'deki hükümet modelinin değiştirilmesiyle birlikte yani 24 Haziran sonrası başlatılmış olan kur saldırıları üzerinden Türkiye'ye yapılan bu ekonomik operasyonların arkasındaki temel nedenlerden birisi, Türkiye üzerinden gelişmekte olan ülkelere safını belli etmeleri için yapılan bir tehdittir. Bu dönem ekonomik kutuplaşmaya ve daha sonra siyasi kutuplaşmanın başlayacağı ve güç savaşları üzerinden dünyada gerilim, çatışmaların artacağı dönem gibi görünüyor” dedi.

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığınca düzenlenen “2. Uluslararası Ekonomik, Siyaset Yönetimi Sempozyumu” başladı. Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi salonunda başlayan sempozyuma Ak Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Önceki Dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları Dr. Mehmet Mehdi Eker ve Kutbettin Arzu, Milletvekili Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Talip Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Hasan Gökpınar, Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, İlimiz üst düzey kurum müdürleri, Türkiye ve Uluslararası Üniversitelerin akademik unvanına sahip öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

  “ÜNİVERSİTEMİZİ EN İYİ DÜZEYE GETİRECEĞİZ”

  Program Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Demirhan'ın yaptığı konuşmayla başladı. Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Akdeniz’in ardından konuşan DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, üniversite olarak bu tür toplantıları, bilimsel ve sosyal faaliyetleri çok önemsediklerini söyledi. Üniversitenin son 2 yıldır kurumsal hürriyetini kazanması için ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiklerini anlatan Gül, “Tüm yönetmeliklerimizi yeniledik ve şuan kurumsal bir üniversite olduğumuzu söylemem mümkün. Her yıl Türkiye'nin en iyi üniversiteleri seçiliyor bu yılda yapılan bu seçimde yapılan araştırmalara göre Dicle Üniversitesi 31. sırada yer aldık bunca tramvaya rağmen Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almak bence büyük bir başarıdır. Üniversitenin doluluk oranlarına baktığımız zaman geçtiğimiz senelere yüzde 80 civarında bu sene ise yüzde 97.13 Türkiye’de tercih edilen üniversiteler arasına girmiş bulunmaktayız. Huzur ve güvenin kenti olduğundan dolayı eğitim ve öğretim açısından çok daha iyi ciddi bir şekilde yapılmaktadır. Birçok üniversiteler ile protokol imzalayarak karşılıklı hocaların değişimini yaparak üniversitemizi en iyi düzeye getireceğiz” dedi.

  “BU BULUŞMAYI ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ BULUYORUM”

  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, 2023 hedefine doğru hazırlamanın gayreti içerisinde olduklarını ve sempozyumun katkılar ve fikirlerin ortaya çıkaracağını aktardı. Vali Güzeloğlu, “Dicle Üniversitemizde düzenlenen ‘2. Uluslararası Siyaset, Ekonomi ve Yönetim Sempozyumu’ Diyarbakır 2023 perspektifi buluşmasında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Şüphesiz Diyarbakır'a çok yakışan, bilimin, bilgeliğin, hikmetin ve edebin kenti ile bütünleşen bir etkinlik. Diyarbakır'ı gerçek yüzüyle görmek, Diyarbakır'ın derinliklerini, dinamiklerini, zenginliklerini doğru kavramak ve bu kentin ruhu ile bütünleşerek geleceğe doğru, bir gelecek perspektifi kazanmak anlamında bu buluşmayı çok önemli ve değerli buluyorum.

  “HER DÖNEM İNSANLIĞI AYDINLATAN, BİLGELERİN, ARİFLERİN ŞEHRİ”

  Diyarbakır sadece bizim değil, kadim insanlık geçmişinin çok önemli bir merkezi, bilinen en eski ve tespit edilen insanlık tarihinin en köklü yerleşim yerlerinden biri. Medeniyet tasavvurunun yeşerdiği, insanın tekamül sürecinin neşvünema bulduğu bir şehir. Bilginin hikmete, aklın edep ile bütünleşmesine bu anlamda ev sahipliği yapan, her dönem insanlığı aydınlatan, bilgelerin, ariflerin şehri. Bütün medeniyetlerin sadece insanla değil, bugün yaşadığımız coğrafyanın her köşesinde, taşında, toprağında izi olan bir şehir ve 639’da da İslamla şereflenen, o günden bugüne, imanın, ezanın, inancın bir aziz şehri. Şüphesiz Diyarbakır’ı bu yönüyle bilmek, Diyarbakır gerçeğini hissedebilmek ve bu doğrultuda geleceğe doğru bir tasavvur üretebilmek bizim mecburiyetimiz ve mesuliyetimiz.

  “ÜNİVERSİTELER FİKİRLERİN BULUŞTUĞU, KONUŞULDUĞU, PAYLAŞILDIĞI ALANLAR VE ORTAMLARDIR”

  Bugün Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde sadece ülkemiz değil, ümmet ve tüm dünya için bir gelecek vizyonu çizerken ve bunu 2023, 2053 ve 2071 gibi tarihimizin çok önemli dönüm noktalarının yıldönümlerine dönük bir hedefler manzumesini ortaya koyarken, bizlerde yerelde aynı sorumluluğu hissederek Diyarbakır'ı aynı doğrultuda hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Diyarbakır 2023 perspektifi öylesine konulmuş bir başlık ve bir ifade değildir. Tam aksine ve bilhassa, Türkiye'nin bu büyük ve kutlu yolculuğunda, bu büyük kentin başta birlik ve beraberlik olmak üzere ekonomik ve sosyal gelişme ve kalkınmanın tüm dinamiklerinde neler yapacağına dönük bir çalışmanın ve bir heyecanın adıdır ve inanıyorum ki bugün değerli Başkanımızın hitaplarıyla ve konferansları ile başlayacak süreçte, hepimiz ve herkes için çok önemli katkılar, fikirler ortaya konulacaktır. İnancımız ve geleneğimiz, “barikayı hakikat müsademeyi efkardan doğar” der. Üniversitelerde tam bu anlamda fikirlerin buluştuğu, konuşulduğu, paylaşıldığı alanlar ve şüphesiz ortamlardır. Üniversite kentin gelişimine, şehrin gelişmesine katkı koyan, ön açan fikirlerin, projelerin şüphesiz üretildiği bir ortamdır. Bize düşende bu mesuliyet içerisinde ortaya konulan hedefleri paylaşmak ve bu doğrultuda çaba ortaya koymaktır” dedi.

  “SEMPOZYUM YENİ FİKİRLERE VESİLE OLSUN”

  Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından davetlilere hitaben yaptığı konuşmada önceki dönem Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Ak Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, bir Akademisyen olarak Diyarbakır’da düzenlenen 2.Uluslararası Ekonomi Yönetimi ve Siyaset konulu sempozyumda üniversiteliler ile bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti ve bu tür sempozyumlara çağırıldığı her zaman fırsat buldukça katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kurtulmuş, sempozyumun hayırlı uğurlu ve yeni fikirlere vesile olmasını diledi.

  “3. DÜNYA SAVAŞI ÇOKTAN BAŞLAMIŞTIR”

  Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma geçildi. Konferans konuşmasında ekonomi savaşlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş şunları söyledi; “Bu dönemde ortaya çıkan bir başka kavram 'ticaret savaşları' ve giderek büyüyen 'Ekonomi Savaşları’dır. Hakikatin tespiti bakımından söylüyorum, tabiri caizse 3. Dünya Savaşı çoktan başlamıştır. Bir tarafında Çin'in olduğu, diğer tarafında Amerika'nın olduğu, Rusya'nın, Hindistan'ın, Japonya'nın ve Avrupa Birliği'nin de daha alt düzeyde bir takım güç merkezleri olarak öne çıktığı ticaret savaşlarının ya da ekonomik savaşların yer aldığı, başladığı bir döneme giriyoruz. Bunu nereden anlıyoruz? Türkiye'deki hükümet modelinin değiştirilmesiyle birlikte yani  24 Haziran sonrası başlatılmış olan kur saldırıları üzerinden Türkiye'ye yapılan bu ekonomik operasyonların arkasındaki temel nedenlerden birisi, Türkiye üzerinden gelişmekte olan ülkelere safını belli etmeleri için yapılan bir tehdittir. Bu dönem ekonomik kutuplaşmaya ve daha sonra siyasi kutuplaşmanın başlayacağı ve güç savaşları üzerinden dünyada gerilim, çatışmaların artacağı dönem gibi görünüyor” dedi. 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen