• “Mescid-i Aksa’ya saldırı evrensel değerlerin ihlalidir”

  “Mescid-i Aksa’ya saldırı evrensel değerlerin ihlalidir”
  “Mescid-i Aksa’ya saldırı evrensel değerlerin ihlalidir”
  25.07.2017 Salı

  DİYARBAKIR - Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD), insanların mukaddes değerlerine ve ibadet hürriyetine ilişilmemesinin tüm dünyada insanca var olmanın ön şartlarından birisi olduğu belirtilerek, “Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ve kısıtlamalar, ibadethanelerin dokunulmazlığı ve kutsala saygı gibi evrensel değerlerin ihlalidir” denildi. UBAD, Cumhurbaşkanlığı’nın Harem-i Şerif’te yaşananlar ile ilgili olarak uluslararası topluma yapmış olduğu tarihî çağrının da yanında olduklarını da bildirdi.

   

  Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD), İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirdiği saldırılar ve kısıtlamalarla ilgili basın açıklaması yaptı.

   

  Etrâfı mübârek kılınan, İslam’ın ilk kıblesi ve Alem-i İslam için mukaddes olan Mescid-i Aksa, İsrail devleti tarafından yıllardır yapılan saldırılardan birisiyle daha karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada, Mabedlerin ve buralara ibadet için gelenlerin masuniyetine tarih, siyaset, hukuk ve sosyoloji alanından pek çok delil göstermenin mümkün olduğu belirtildi.

   

  “MESCİD-İ AKSA’YA SALDIRI EVRENSEL DEĞERLERİN İHLALİDİR”

  “Her ne sebeple olursa olsun ibadethanelere ilişenlerin amaçlarına ulaşamadıkları tarihi bir gerçektir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

   

  “Bu hakikatler ışığında insanların mukaddes değerlerine ve ibadet hürriyetine ilişilmemesi tüm dünyada insanca var olmanın ön şartlarından birisidir. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ve kısıtlamalar, ibadethanelerin dokunulmazlığı ve kutsala saygı gibi evrensel değerlerin ihlalidir. Bu ilkeyi ihlal edenler aynı zamanda tüm insanlığın hukukunu çiğnemektedirler.

  Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar insanî bir temelde herkesi ilgilendiren uluslararası bir meseledir. Meselenin bir tarafında Müslümanlar ve vicdanı tefessüh etmemiş insanlık, diğer tarafında ise bu ihlali yapanlar ve bu ihlalin yapılmasına seyirci kalanlar bulunmaktadır.

  Ortadoğu’da kalıcı barışın tesisi ve muhafazası için uluslararası karar alma mekanizmalarının bu konuya gecikmeden müdahil olması elzemdir.

   

  “CUMHURBAŞKANININ ÇAĞRISININ YANINDAYIZ”

  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın Harem-i Şerif’te yaşananlar ile ilgili olarak uluslararası topluma yapmış olduğu tarihî çağrı, uluslararası kamuoyu tarafından dikkate alınmalıdır. Türkiye, tarih önünde sorumluluğunu yerine getirerek uluslararası yapı içerisinde üzerine düşeni yapmak adına gerekli adımları atmıştır. Bu çağrıya cevap vermeyen her muhatap tarih ve insanlık önünde bir kez daha bu trajedinin mesulü ve ortak müsebbibi olacaktır. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Derneği (UBAD) olarak bu çağrının yanında olduğumuzu ifade ediyor, bu uyarının uluslararası toplum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınıp bir an önce Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların durdurulması için gerekli adımların atılmasını, tüm insanlık vicdanının ve onurunun korunması adına talep ediyoruz”

  Hasan DERSAN

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen