• 71 yaşında askere çağrıldı

  71 yaşında askere çağrıldı
  71 yaşında askere çağrıldı
  15.05.2018 Salı

   

  Engin ÖZTÜRK-ÖZEL HABER

  DİYARBAKIR – Kıbrıs Barış Harekatı döneminde askerlik yaparken geçirdiği kaza sonucu hava değişimi alan Hacı Aslan, bir daha birliğine dönmeyerek firari duruma düştü. 51 yıl sonra asker firarisi olduğu anlaşılan 71 yaşındaki Aslan, tekrar silahaltına alındı. Bir-iki ay sonra ‘Barışta ve savaşta askerliğe elverişli değildir’ raporu üzerine yeniden evine gönderilen Aslan, bu kez hiç askerlik yapmadığı gerekçesiyle dava açıldı.

  Diyarbakırlı 71 yaşındaki Haci Aslan, Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde askerlik yaparken kaza geçirmiş ve hava değişimine gönderilirken, hava değişimi sonrası birliğine geri dönmeyerek firari durumda kaldı. 2017 yılında bir işlem için gittiği Adliye’de askerlikten firar olarak arandığı ortaya çıkan Aslan, buradan sevk edildiği Askeri Mahkemece; 108 gün askerliği kaldığı gerekçesiyle yeniden askeri birliğine dönmesi kararı verildi. Bu karara uyan Aslan, teslim olduğu askeri birliği tarafından çıkarıldığı sağlık kurulunda, ‘Barışta ve Savaşta askerliğe elverişli değildir’ raporu üzerine yeniden evine gönderilen Aslan, hakkında bu kez hiç askerlik yapmadığı gerekçesiyle dava açıldı. Askerlik yaptığını ve kopan parmağı nedeniyle uzun süre Gümüşsuyu Askeri Hastanesinde tedavi gördüğünü kaydeden Aslan, “Ben yine de gider vatanım için askerlik yaparım ancak bu saatten sonra fayda değil ancak yük olurum” diyerek bu yanlışlığın düzeltilmesini istedi.

   

   

  “BENİ KİMSE ASKERLİĞE GİTMEM KONUSUNDA YILLARCA ARAMADI VE SORMADI”

  Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde oturan 71 yaşındaki Haci Aslan, 1968 yılında askere çağrıldı. Askerlik süresi içinde bir suçtan cezaevine giren Aslan, “Cezaevinden çıktıktan sonra firar ettim daha sonra yakalandım. Bu kez Kıbrıs Barış Harekatı başladı. İpsala’ya bizi gönderdiler. Üç ay 15 gün orada birlikte kaldık. Dönüşte ise trafik kazası geçirdim. Gümüşsuyu Askeri hastanesi’nde tedavim görüldü. Bana orada hava değişimi verdiler ve aysın zamanda bana 2 ay 15 gün askerliğimi fazla yaptığımı söylediler. Bunun üzerine ben Diyarbakır’a geldim Daha sonra beni kimse askerliğe gitmem konusunda yıllarca aramadı ve sormadı” dedi.

  ‘BARIŞTA VE SAVAŞTA ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR’

  2017’de bir iş için Adliye’ye gittiğini anlatan Aslan, “Burada yapılan GBT sorgusunda Tekirdağ Askerlik Savcılığı’nca arandığımı öğrendim. Beni Tekirdağ’a geri 18 Nisan 2017 tarihinde bölüğüme geri gönderdiler. Bölüğüme gittim bana orada 12 Mayıs 2017 tarihli ‘Barışta ve Savaşta askerliğe elverişli değildir’ raporu verdiler. Bende 13 Mayıs 2017 tarihinde bölüğümden ayrıldım. Ben askerlik görevimi fazlasıyla yerine getirdim” dedi.

  YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİ

  Vatanı için seve seve yeniden askerlik yapabileceğini dile getiren Aslan, “Ben yine de gider vatanım için askerlik yaparım, ancak bu saatten sonra fayda değil ancak yük olurum. Verilen yanlış kararların düzeltilmesini istiyorum. Zaten kayıtlara baktıklarında bu ortaya çıkar. Hem ben hiç askerlik yapmadım ise neden Tekirdağ Askerlik Şubesi benim 108 gün askerliğimin kaldığını söylüyor ve hem öyle değilse neden bana askerliğe elverişli değilsin diyor. Lütfen değerli büyüklerimden yardım bekliyorum” diyerek bu yanlışlığın düzeltilmesini istedi.

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen