• 33 binlik Diyarbakır Stadına bu sistem fazlamı?

  33 binlik Diyarbakır Stadına bu sistem fazlamı?
  33 binlik Diyarbakır Stadına bu sistem fazlamı?
  08.06.2018 Cuma

  DİYARBAKIR- Diyarbakır’a yapılan 33 binlik devasa stadyumuna Passolig uygulaması nedeniyle monte edilen elektronik yüz tanıma sistemi ve kameraların söküleceği iddia edilirken spor adamları Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na çağrıda bulunarak elektronik bilet sistemi yeni Diyarbakır stadyumundan sökülmemesi için bu konuda engel olmasını istediler.

  İlk olarak Ziraat Türkiye Kupası finalinde uygulanan Passolig uygulaması nedeniyle monte edilen elektronik yüz tanıma sistemi ve kameraların söküleceği iddiaları spor kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Taraftar ise bu konuda yetkililerden gereğini yapmalarını ve bundan vazgeçilmesi isteniyor.

  BU STADYUMDA 41 BİN TARAFTAR MAÇ İZLEDİ

  Diyarbakır spor kamuoyu önemli bir iddia ile çalkalanıyor. 10 Mayıs’ta Fenerbahçe ile TM Akhisarspor arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası finali ile hizmete açılan, daha sonra 41 bin kişinin izlediği Diyarbekirspor-Tire 1922 maçıyla seyirci rekorunun kırıldığı yeni Diyarbakır stadındaki elektronik yüz tanıma sistemi, elektronik kapı geçişi sistemi ve kameraların,”kentin Süper Lig ve 1.Lig takımı olmadığı” gerekçesiyle söküleceği iddia ediliyor. Yetkili kurumlar tarafından yalanlanmayan bu iddia kentte büyük tepki çekiyor.

  İLERİDE YİNE GEREKLİ OLACAK

  Statüye göre bu sistemler sadece Süper Lig ve 1.Lig maçlarında uygulanıyor. Ancak şimdilik Süper Lig ve 1.Lig’de takımı olmayan Diyarbakır, bir süre sonra bu liglere yükselirse bu sistem yeterli olacak. Çünkü geçen sezon B.B Erzurumspor, Erzurum Kazım Karabekir Stadı’nda bu sistem olmadığı için 1.Lig’de uzun süre maçlarını Erzurum dışında oynamak zorunda kaldı. Diyarbakırlılar, gelecekte yine lazım olacak olan ve aynı zamanda stadın kalitesini artıran bu sistemin sökülmeyerek yerinde kalmasını istiyor.

  SPOR ADAMLARINDAN VALİ’YE ÇAĞRI

  Ayrıca ileriki süreçlerde Diyarbakır’da oynanacak olan milli maçlar, kupa finalleri ve büyük çaplı organizasyonlar için alt yapının hazır olması stadı avantajlı hale getirecek.

  Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na çağrıda bulunan spor adamları,” Elektronik bilet sistemi yeni Diyarbakır stadyumuna kupa maçı için takılmıştı. Bu sistem birçok statta var, Süper Lig ve 1.Lig için mecburidir. Nitekim Erzurumspor, bu yüzden uzun süre maçlarını başka şehirlerde oynadı. Bu sistem sökülürse Diyarbakır’a yazık edilmiş olur. Bu yüzden sayın valimizden ve şehrin ileri gelenlerinden buna engel olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen