• "Diyarbakır genç ve yetenekli sporcularına sahip çıkmalı..."

  "Diyarbakır genç ve yetenekli sporcularına sahip çıkmalı..."
  22.10.2020 Perşembe

   

   

  Şehmus KIZILASLAN

   

  DİYARBAKIR- DSİ Spor kulübü futbol altyapısından yetişen  başarılı genç ve yetenekli  futbolculara  Diyarbakır şehri takımları sahip çıkmazken başarılı ve yetenekli sporculara Süper lig dahil olmak üzere 1 ve 2. Liglerden transfer teklifler geldi.

   

  Dsi spor teknik adamları Ahmet Tanış ve Muhsin Doğan yaptıkları ortak açıklamada, Diyarbakır gibi 2 milyonluk nüfusu olan bir kentin kendi öz evlatları olan genç ve yetenekli sporcularına sahip bile çıkılmazken Süper lig takımları ve 1 ve 2 lig ekiplerinin boş durmadıklarını ve kendileriyle ilgilendiklerini ifade etti.

   

  Diyarbakır Dsi Spor’un  bir futbol okulu haline geldiğini aktaran teknik adamlar; “Dsi spor alt yapısında yetiştirdiğimiz U -11 ‘den tutun da U-17’ye  kadar başarılı ve yetenekli sporcu kardeşlerimizi Türkiye’nin 1 ve 2.ligi ve  hatta Süper liglerindeki kulüplerin takibi altında olduğunu biliyoruz ve buna da seviniyoruz. Çünkü buradan giden her bir sporcu kardeşimiz Diyarbakır ilimizi en güzel şekilde temsil edeceğinden şüphemiz yoktur. Fenerbahçe, Trabzonspor, Alanyaspor,  Kayseri, Antalya, Ankaragücü, Göztepe Spor Kulübü ve  1 ve 2 lig kulüplerinden U-19 ile U-15  Akademik  liglerinde oynamak üzere Dsi spor kulübümüzden genç ve yetenekli sporcularımızı almaları bizi çok mutlu etti. Bunun yanında burada yetişen genç ve yetenekli sporcu kardeşlerimize Diyarbakır’daki  spor kulüplerimizin fazla önemsememesi ve il dışında futbol oynayan kendi öz evlatlarına da sahip çıkmamaları da bizleri gerçekten  üzdüğünü de belirtmek isteriz” dedi.

   

  “ÖZ EVLATLARIN SAHİP ÇIKMAMALARI KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR”

   

  Dsi sporunun tecrübeli teknik adamları açıklamalarının devamında şunları aktardı;”Genç kardeşlerimiz Diyarbakır gibi bir kentin spor kulüplerinin gençlerine  sahip çıkmamaları da kafalarda devamlı bir soru işareti bırakıyor. Dsi Spor kulübü olarak Türkiye Şampiyonlarında defalarca şampiyonluklar ve kupalar kazanarak Diyarbakır ilimizi en iyi şekilde oralarda temsil eden gençlerimizi izleyen diğer kulüpler tarafından takip altına alındığına ifade etmek isteriz. Bunların başında Türkiye şampiyonasında genç arkadaşlarımızı izleyip beğenen Süper lig ekiplerimizden Trabzonspor Kulübü,  Dsi Spor Kulübümüzde  U-19  ile U-15  takımlarında futbol oynayan 3 futbolcu kardeşlerimiz Muammer emir  Çelik, Arda Öztürk ve Adar Altaş’ı istediler. Pandemi nedeniyle alt ligler ve akademik liglerinin henüz başlama tarihlerinin belirsizliği sebebiyle şimdilik beklemeye aldık. Trabzonspor’dan 5 kişilik bir  scout ekibi Diyarbakır’a gelerek Dsi spor tesislerimizde  2002-2014 yaş arasındaki 13 gruptaki tüm sporcu kardeşlerimiz izleyip başarılı ve yetenekli  futbolcularımızı Trabzonspor kulübü bünyesindeki alt yapısına kazandıracak. Dsi Spor olarak ta bizler de Trabzonspor kulübü alt yapısına sporcu kardeşlerimizi kazandırmak adına destek vereceğiz”.

   

  “DSİ SPOR OLARAK  DİYARBEKİRSPORA TEKLİF GÖTÜRDÜK , ALT YAPINIZ OLALIM”

   

  Teknik adamlar Tanış ve Doğan,  Trabzonspor kulübünün altyapısına destek öncesi Diyarbekirspor  Kulübü  Başkanı Turan ilgin ve Yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldik. Aynı teklifi kendilerine sunduk. Dsi spor kulübü olarak biz sizin alt yapınıza sporcu yetiştirelim hiçbir maddi imkan istemeden kendi tesislerimiz mevcut var.Ama bize bir ne evet ne de hayır denildi,  biz de yetiştirdiğimiz genç sporcu kardeşlerimize tabiî ki kulüp bularak onları önünü açmak zorundayız. İlginç olan bir olayı anlatayım Diyarbekirspor  Kulübü Başkanı Turan İlgin’inde Oğlu Dsi Spor kulübünde ve genç yeteneklerinden birisi. Gençlerbirliği Spor Kulübü kendisine talip oldu. Kendi kulübünemi gidecek yoksa Gençlerbirliği spor kulübüne mi ? . Diyarbakır ilindeki profesyonel takımlarımıza sormak istiyorum neden ?.  Halen kendi öz evlatlarınıza destek olarak daha fazla şans vermeyerek dışarıdan sporcuları transfer ederek hem büyük maliyetli hem de bazılarından yararlanamıyorsunuz. Biz Dsi Spor kulübü olarak Diyarbakır’daki Spor kulüplerimize  genç sporcu verdik ve başarılı bir şekilde temsil ederek kadroda yer buluyorlar. Bunlara neden daha fazla şans verip kendi bünyemizde barındırmayalım. Başka illerde oynayacaklarına kendi kentine faydası olsun. Diyarbakır profesyonel takımlarımızdan  Amedspor kulübüne verdiğimiz ve kendilerinde şans bulan sporcu kardeşlerimiz var Muhlis, Bünyamin , Abdullah Yitiger ,Berat Han, Metin Esmer, Seymen Yağmur gibi.  Diyarbekirspor  kulübüne Muhammet Turan Taylak, Emrullah , Serdar, Fırat, bunlar gibi başarılı sporcularımıza neden bünyemizde değil de başka il kulüplerinde görelim?” dedi.

   

  “DSİ SPOR KULÜBÜ HİÇ BİR MADDİ GELİR BEKLEMEDİ”

   

  Son olarak maddi bir beklenti içerisinde olmadıklarını aktaran teknik adamlar; “Dsi spor kulübü olarak il dışına transfer olan sporculardan hiç bir şekilde yetiştirme bedeli olarak maddi anlamda hiçbir şey almadık. Amacımız Diyarbakırlı gençlerimizin önlerini açarak Türkiye liglerinde oynayarak  daha iyi yerlere gelmeleri ve Milli takımlarda oynamalarını sağlamak. Onun için 2 milyonluk bir kenti sporunu alt yapısını gelişmesi için kısa günü düşünmeyip daha ileriye dönük başarılara imza atmak gerekmez mi ? Bu konu da özellik spor adamları, kulüp yetkilileri ve  tüm spor birleşenlerinden bir an önce bu meseleye el atıp genç yeteneklerimize sahip çıkmalarını istiyoruz” dedi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen