• "Değerleri korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak herkes için bir görev”

  "Değerleri korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak herkes için bir görev”
  26.11.2020 Perşembe

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, farklı inanç ve kültürleri bünyesinde barındıran Diyarbakır’da, Süryani vatandaşların ibadethanesi olarak bugün de varlığını sürdüren Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesinde incelemelerde bulundu. Patriklik merkezinin 1034 yılında Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi’ne taşınmasıyla, 11. yüzyıldan 19. yüzyılın sonlarına kadar çeşitli tarihlerde Süryani Patrikhanesi olarak vatandaşların ibadethane olarak kullandığı kilisede yaptığı incelemelerde yetkililerden kilisenin tarihi ve yapısı hakkında bilgiler alan Karaloğlu, sonrasında basın açıklaması yaptı.

  3. yüzyıldan beri Süryani vatandaşların ibadethane olarak kullandığı tarihi Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesini ziyaret eden Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, kilisenin kütüphanesinde bulunan Süryanice el yazması eserlerin dijital ortama aktarılmasının planlandığını söyledi.

   ‘SÜRYANİ PATRİKLİĞİNİN MERKEZİYDİ’

  Vali Karaloğlu, “Diyarbakır'daki en kadim halkalardan birisi olan Süryani cemaatimizin Meryem Ana Kilisesi'ni hep beraber ziyaret ettik. Meryem Ana Kilisesi, Diyarbakır'daki milattan sonra 3. yüzyıldan kalan en eski yapılarımızdan, tarihi mekânlarımızdan, dini yapılarımızdan, inanç merkezlerinden bir tanesi” dedi.  Aktif olarak Süryani cemaati tarafından kilise olarak kullanılan yapının Diyarbakır'ın çok önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, kilisenin Süryani vatandaşlar için taşıdığı tarihsel öneme değindi. Meryem Ana Kilisesinin Süryani Patrikliğine uzun süre merkezlik yaptığını vurgulayan Karaloğlu,  Hz. İsa’nın çarmıha gerildiğine inanılan Hac’ın bir parçasının ise kilisede muhafaza edildiğini söyledi. Karaloğlu aynı zamanda kilisenin içerisinde birçok azizin mezarının da bulunduğunu belirtti.  2004 yılında Süryani vatandaşlar tarafından restorasyon yapıldığında bahseden Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesince Süryani mezarlığında bir çalışma yapılacağını, kilisenin güvenlik kameraları ile ilgili kilise yönetimi ile bir planlama yapılabileceğini ifade etti.

  ‘BURANIN HER TÜRLÜ İHTİYACINI GİDERMEK BİZİM GÖREVİMİZ’

  Kilise içerisinde yer alan kütüphanede bulunan el yazması eserlere vurgu yapan Karaloğlu, “Süryanice el yazması fazlaca eser var. Belki o eserlerin Türkiye Cumhuriyeti El Yazmaları Başkanlığı ile işbirliği yaparak onların dijitale aktarılması çalışmasını yine beraberce yapabiliriz” dedi.  Karaloğlu, sözlerinin sonunda Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi ve diğer değerleri korumanın, yaşatmanın ve gelecek nesillere aktarmanın herkes için bir görev olduğunu ifade ederek “Diyarbakır'da yaşayan Süryani vatandaşlarımızın kullandığı bir ibadethane, bir kilise burası. O bakımdan da buranın her türlü ihtiyacını gidermek bizim görevimiz, cemaatle işbirliği de devam edecek” diye konuştu.

  ESNAF VE VATANDAŞLARLA SOHBET

  Ziyaretin ardından Karaloğlu, esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vali Karaloğlu’na Meryem Ana Kilisesi incelemelerinde Sur Kaymakamı Abdullah Çitçi, Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkan Vekili Saliba Açiş, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, İl Kültür Turizm Müdürü Cemil Alp ilgililer eşlik etti.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen