• VİDEO HABER- “EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

  VİDEO HABER- “EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”
   VİDEO HABER- “EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”
  16.10.2019 Çarşamba

  Güzeloğlu görme engelli vatandaşlarla bir araya geldi

   

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR – 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü nedeniyle görme engelli vatandaşlarla bir araya gelerek beyaz baston hediye eden Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, “Hayatı kolaylaştıracak, hayata tutunmanızı sağlayacak sizin bizden beklediklerinizi karşılayacak çalışmalar en önemli ve öncelikli sorumluluğumuzdur. Şehrin genel akışından, ulaşımından, erişimine dolaşmanızdan şehir içerisindeki istediğiniz etkinliklere erişmenize kadar bir dizi temel gereklilikleri ve düzenlemeleri çalışmaya başladık. En kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz. Sizlerin hayatla buluşmasında ve hayata dokunmasında ki engelleri bir bir kaldıracağız” dedi.

  GÖRME ENGELLİLERLE BULUŞTU

  Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü nedeniyle görme engelli vatandaşlarla bir araya gelerek beyaz baston hediye etti.

  Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü nedeniyle görme engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Gazi Köşkü’nde gerçekleşen buluşmaya Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ebubekir Ekin, Aile Destek Merkezleri Genel Koordinatörü Nezihe Kent, Diyarbakır’da faaliyet gösteren derneklere üye görme engelli vatandaşlar ile aileleri katıldı.

  ‘SİZLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK BİZİM BORCUMUZDUR’

  15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yemek programda konuşan Güzeloğlu, etkinliğe katılan görme engelli vatandaşlara teşekkür etti. Güzeloğlu, “Sizlerle birlikte olmaktan bu ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bugün Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak da Diyarbakır'da sizlere hizmet etmenin sizlerle birlikte Diyarbakır'ı birlikte her açıdan daha güzele götürmenin heyecanını yaşıyoruz. Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü’nde sizlerle bir araya gelerek sizlerin sıkıntılarını varsa bizden beklentilerini karşılamak adına da bir kararlılığı taşıyoruz. Çünkü bir şekilde ya yaradılıştan ya da sonradan görme engeli olan siz değerli kardeşlerimizin gönül gözünün hep açık olduğunu biliyoruz. Esas görülmesi gereken yerde ve güzellikleri yakalayan yerde gönül güzelliği ve gönül gözüyle görebilmektir. Allah hepimize onu nasip eylesin. Biliyoruz ki sizler gönlünüzün güzelliğiyle, hayatı yaşama kararlılığı ve iradenizle bugün o duruşu temsil ediyorsunuz. Sizler de bizimle aynı gök kubbede aynı havayı soluyan, aynı toprakta yürüyen, aynı çevrede yaşayan kardeşlerimizsiniz. Sizlerin önündeki engelleri kaldırmak bütün engelli kardeşlerimize dönük bir sorumluluk olduğu gibi görme engelli kardeşlerimize de karşı bizim bir borcumuzdur. Hayatı kolaylaştıracak, hayata tutunmanızı sağlayacak sizin bizden beklediklerinizi karşılayacak çalışmalar en önemli ve öncelikli sorumluluğumuzdur. Şehrin genel akışından, ulaşımından, erişimine dolaşmanızdan şehir içerisindeki istediğiniz etkinliklere erişmenize kadar bir dizi temel gereklilikleri ve düzenlemeleri çalışmaya başladık. En kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz. Sizlerin hayatla buluşmasında ve hayata dokunmasında ki engelleri bir bir kaldıracağız” dedi.

  ‘PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ALT YAPISINI TAMAMLADIK’

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İŞKUR destekli kurslarla mesleki eğitimler vererek engellilerin meslek sahibi olabilmesi için çalıştıklarını ifade eden Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik hizmetlerini şöyle anlattı:

  “Özellikle burada meslek edindirme kurslarının yanında hobi kursları da dediğimiz zamanınızı değerlendirecek sizleri mutlu edecek kurslara da ayrı bir önem veriyoruz. Yine görme engelli tüm kardeşlerimiz için sesli kütüphane hizmetini, sesli kitap hizmetini sunacağız ve sunuyoruz. Özellikle psikolojik anlamda, psiko-sosyal danışmanlık hizmetlerimizi yani her bir engelli kardeşimizin başvurduğunda bir psikolojik destek alma hizmetini de önemsiyor bu anlamda başvurduğunuz zaman Sosyal Hizmetler Dairemizde bu hizmeti sağlayacak bir altyapıyı da şuanda tamamlamış bulunuyoruz. Sosyo-kültürel faaliyetler bununla ilgili temel hizmetlerimiz ve özellikle sosyal etkinliklerde sizleri o etkinliklerle buluşturmak ve ulaştırmak anlamında servis ve ulaşım hizmetlerimiz hepsi çok daha güçlü bir şekilde devam edecek. Ama özellikle kent merkezinde yürüyüş ve yaya yollarında siz görme engelli kardeşlerimiz için yer işaretleme, sesli trafik ışığı seslendirme engel olan alanlarda park ihlalleri varsa araçların yürüme yollarımızdaki o park ihlallerine dönük bir kararlılıkla mücadele gerçekleştirme ve beyaz baston üzerinden bizden beklediklerinizi karşılama noktasında ciddi bir çabayı sergileyeceğiz.

  “GECİKEN VE ERTELENEN BELKİ DE ÖTELENEN HİZMETLERİ İNŞALLAH ÇOK KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

  Bu anlamda bugüne kadar geciken ve ertelenen belki de ötelenen bu hizmetleri İnşallah çok kısa bir süre içerisinde hayata geçireceğiz. Çünkü bizim sizlere karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu yerine getirme gayretimiz var Allah mahcup eylemesin. Bugün de beyaz baston ve güvenlik gününde görme engelli siz kardeşlerimize Büyükşehir Belediyesi olarak yeni beyaz bastonlarınızı dağıtacağız. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayan kardeşimize de her zaman kapılarımız açık. Bunu inşallah temin edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi sizin eviniz, size hizmet eden bir merkeziniz. Orada bulunan bütün ekibimizle yani bizler ben dâhil size hizmet etme noktasında bir gayreti sergileyen kardeşleriniziz. Rabbim sizlere hizmet etmeyi milletimize hizmet etmeyi bizlere nasip eylesin inşallah. Allah devlete ve millete zeval vermesin. Bugün şimdi sınır ötesinden milletimizin birlik ve beraberliği için mücadele eden ordumuzu askerimizi güvenlik kuvvetlerimizi muhafaza eylesin ayaklarına taş değdirmesin. Bu uğurda hayatını feda eden bütün şehitlerimize de gani gani rahmet eylesin. Ruhları şad mekânları cennet olsun inşallah”

  GÜZELOĞLU ÇİFTİNDEN KONUKLARINA YAKIN İLGİ

  Konuşmanın ardından Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Akif Karakaş, engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’na teşekkür ederek plaket takdim etti. Etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Müzik Korosu bölgede sevilen türküleri söyleyerek etkinliğe renk kattı. Engelli misafirleri masalarında ziyaret ederek beyaz baston hediye eden Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu, konuklar ile sohbet ederek istek ve taleplerini dinledi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen