• DSİ Yıllardır Diyarbakır’da sulama projelerini neden bitirmiyor…?

  DSİ Yıllardır Diyarbakır’da sulama projelerini neden bitirmiyor…?
    DSİ Yıllardır Diyarbakır’da sulama projelerini neden bitirmiyor…?
  11.11.2019 Pazartesi

   

  Yıllardır ihale edilmiş olmasına rağmen;

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR – Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Diyarbakır’da daha kapsamlı tarım yapılmasını sağlayacak olan ve bu yolla istihdama da direkt olarak en büyük katkıyı sağlayacak projelerin başında yer alan, aynı zamanda GAP Eylem Planı kapsamında stratejik öneme de sahip olan sulama projeleri neden bitirilmiyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016–2017 Diyarbakır ziyaretlerinde özellikle üzerinde durduğu ve bu projelerin en geç 2019 yılında tamamlanacağının müjdesini vermesine rağmen, sanki birilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediklerini yapmamak gibi bir gayret içerisine girdikleri de dikkat çekiyor.

  STRATEJİK ÖNEME SAHİP PROJELER NEDEN BİTİRİLMİYOR? 

  Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Diyarbakır’da daha kapsamlı tarım yapılmasını sağlayacak olan ve bu yolla istihdama da direkt olarak en büyük katkıyı sağlayacak projelerin başında yer alan, aynı zamanda GAP Eylem Planı kapsamında stratejik öneme de sahip olan sulama projeleri neden bitirilmiyor?  

  SADECE DİYARBAKIR’IN DEĞİL, MİLLİ EKONOMİNİN KAYIPLARI

  Bu projeler yukarıda görüldüğü üzere yıllardır ihalesi yapılmış arazilerin kamulaştırma bedelleri ödenmiş, köylülere işgal edilen yollardan dolayı ürün bedelleri ödenmiş, toplulaştırma yapılmış, firmalar şantiyelerini kurmuş, makineleri ve ekipmanları boşta beklediği görülüyor. Bu sadece Diyarbakır’ın değil tüm Türkiye’nin meselesi olarak algılanması gerektiği belirtirken, bu kayıpların milli ekonominin kayıpları olarak dikkate alınması, yetkililerin kanayan yaraya dur demesi gerekiyor. Sulama projeleri, ülkemizin son yıllarda tarımda yaptığı ithalatın, her yıl yüz milyonlarca dolar paramızın yurt dışına aktarılmasının da önüne geçme fırsatı olarak da değerlendiriliyor.

  TAMAMLANIRSA 72 BİN 150 HEKTAR ALAN SULANACAK

  3 bin 800 hektar sulama alanıyla Başlar Barajı Sulama projesi, 5 bin hektar sulama alanıyla Pamukçay Barajı Sulama projesi, 12 bin 350 hektar sulama alanıyla Ambar Barajı Sulama projesi, 6 bin hektar sulama alanıyla Kuruçay Barajı Sulama projesi, 32 bin hektar sulama alanıyla Kralkızı P3 Pompaj Sulama projesi ve yine 13 bin hektar sulama alanıyla Kralkızı P4 Pompaj Sulama projesi. Kimi 2013 yılında ihale edilmesine rağmen hala bitirilemeyen sulama projelerinin tamamlanması durumunda 72 bin 150 hektar alan sulanacak.

  144 BİN 600 KİŞİNİN DE İSTİHDAMI SÖZ KONUSU

  Tarım alanlarının sulanmasıyla yine Diyarbakır’da daha kapsamlı tarım yapılmasını sağlayacak olan ve bu yolla istihdama da direkt olarak en büyük katkıyı sağlayacak olan sulama projeleri, TÜİK verilerine göre; 144 bin 600 kişinin de istihdamı söz konusu olacak.

  Diyarbakır’ın sokaklarında ve kahve köşelerinde gençliğini tüketen insanlara iş kapısı açacak, terörün beslenme alanı olan işsizliğin de önüne geçilmiş olacak projeler, kent istihdamının en önemli kalemi olma ümidini sürdürüyor.

  DSİ PARA YOK DERKEN YENİ İHALELER YAPIYOR!

  Sulama projeleriyle ilgili konuşan çiftçiler, “Tarih kurulduğundan beri bu arazilerde profesyonel tarım yapılmamıştır. Bu mümbit topraklar neden boş bırakılmaktadır anlamış değiliz. Şantiyelere gidiyoruz, neden çalışmadıklarını soruyoruz. DSİ’nin parasal yönden sıkıntıda olduğundan ödenek yetersizliğinden bahsedilmektedir. Ancak DSİ’ye gidiyoruz ve bakıyoruz ki DSİ yeni yeni ihaleler yapıyor. Parası ödeneği olmayan nasıl yeni ihaleler yapar. Burada bir tezatlık var ve buna bir açıklık getirilsin. Kral kızı barajı yıllardır bitirilmiş olup 222 km ana kanal imalatı 10 yıldan fazladır bitirilmiştir. Bu arazilere su verilmeyecekti ise neden bu kanallar yıllardır boşa yapılıp bekletildi. Bu kanallara su doldurulamadığından daha faydaya dönüşmeden kanalların betonları dökülmeye başlamıştır. Biz yıllardır ha bu yıl ha önümüzdeki yıl gelecek diye diye bekleyişimizi sürdürüyoruz. 

  “BARAJDA DEPOLANAN SULAR BU KADAR VERİMLİ ARAZİLERİN ORTASINDAN BOŞA AKIP GİDİYOR”

  Mesela; Kralkızı Barajı 1997 yılında çok yüksek bedellere mal olmuş ve hizmete alınmıştır. Bu barajın en büyük yapım amacı sulamadır. Bu baraj 120 bin hektardan fazla alanın sulaması için yapılmıştır. Ancak 15 yıldır baraj bitirilmesine rağmen yalnızca 10.000 hektar alan sulamaya açılabilmiştir. Barajda depolanan sular bu kadar verimli arazilerin ortasından boşa akıp gitmektedir.

  “SANKİ BİRİLERİNİN DEDİKLERİNİ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DEDİKLERİNİ YAPMAMAK İÇİN BİR GAYRETLERİ VARDIR”

  Bu projelerin çoğu GAP Eylem Planı kapsamında olup stratejik öneme de sahiptirler. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2016-20017 Diyarbakır ziyaretlerinde bu projelerin en geç 2019 yılında tamamının bitirileceğinden bahsetmesine rağmen sanki birilerinin dediklerini Sayın Cumhurbaşkanımızın dediklerini yapmamak için bir gayretleri vardır.

  “PROJELER HAYATA GEÇERSE DİYARBAKIR, ORTADOĞU’NUN EN BÜYÜK TAHIL, YAŞ SEBZE VE MEYVE ÜRETİCİSİ OLACAKTIR”

  Bizim insanlarımıza imkan sunulduğu takdirde bölge insanı çalışkan ve üretkendir. Her yıl yüz binlerce Diyarbakırlı iş bulamadığından başka bölgelere göç etmek zorunda kalmaktadır. Bu projeler hayatiyete geçirildiği takdirde Diyarbakır, Ortadoğu’nun tahıl, yaş sebze ve meyve üretimi konusunda en büyük üreticisi olacaktır. Bu üretimler gerçekleştirildiği takdirde birçok yatırımcı bu sektörle alakalı fabrikalar ve işleme tesisleri kuracaktır. Ayrıca bu işlerin hepsine yıllardır başlanılmış olup hepsi de yarım kalmıştır, yapılan kanal ve borular yıllardır boşa beklemektedir. Bu kanallar ve borulara bir süre daha su verilmediği takdirde borular teknik olarak kullanılmaz hale gelecektir. Devletimizin tarım ürünlerindeki ithalata ödediği parayı bir defaya mahsus bölgedeki yarım kalan projelere ödemiş olsa bu projelerin tamamı bitirilecek. Ayrıca bu projeler hayata geçtiği sürede sadece tarım değil direk olarak hayvancılığa da katkı sağlayacak. Hayvancılığında bölgede ciddi manada destekleyicisi olacaktır. Yöneticilerimizin bu konulara ciddi manada eğilerek bu sıkıntılara bir çözüm önerisi getirmesini beklemekteyiz” dediler.

  İŞTE SULAMA PROJELERİ, TARIM VE İSTİHDAMA ETKİLERİ

  Başlar Barajı Sulaması İhale tarihi: 2017.. sulama alanı 3.800 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 7.600 kişi istihdam edilecektir.

  Pamukçay Barajı Sulaması İhale tarihi: 2013… sulama alanı 5.000 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 10.000 kişi istihdam edilecektir.

  Ambar Barajı Sulaması İhale tarihi: 2013… sulama alanı 12.350 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 25.000 kişi istihdam edilecektir.

  Kuruçay Barajı Sulaması İhale tarihi: 2017… sulama alanı 6.000 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 12.000 kişi istihdam edilecektir.

  Kralkızı P3 Pompaj Sulaması İhale tarihi: 2017… 32.000 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 64.000 kişi istihdam edilecektir.

  Kralkızı P4 Pompaj Sulaması İhale tarihi: 2017… 13.000 hektar. Bitirildiği takdirde TÜİK verilerine göre 26.000 kişi istihdam edilecektir.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen