• Bıldırcın Cenneti Hevsel…

  Bıldırcın Cenneti Hevsel…
    Bıldırcın Cenneti Hevsel…
  03.07.2018 Salı

  İki yüz dolayında kuş türünün bulunduğu Dicle Vadisindeki Hevsel Bahçeleri, aynı zamanda Bıldırcınlar (Coturnix coturnix) için çok iyi bir habitat konumunda. Hevsel’de bulunan kuşlar arasında en büyük popülasyona sahip türlerin başında gelen bıldırcınlar, yoğun kaçak avlanmaya rağmen bu bölgede varlıklarını sürdürüyor. Ortalama ömrü 11 yıl olan Bıldırcınlar ülkemizde yerleşik bir kuş türü olarak biliniyor.

   

  Tanımı

  Tarlada dolaşırken bu kuşların sesini duyarsınız ama görmeniz için neredeyse üzerine basmanız gerekir. Çok iyi kamufle olabilen bıldırcınlar, kahverengi üzerine sarı çizgileri olan bir kuştur. Gagası gri bacakları pembedir. Erkeğin başında ve boynunda siyah çizgiler bulunur ve gerdanında koyu bir leke vardır. Dişi ve gencinin göğsünde siyah benekler bulunur. Uçuşta yerdeki görünümüne nazaran daha ince görünür.

   

  Habitatı

  Bıldırcınlar, tarım alanları, çayırlar, bozkır ve yarı çöllerde bulunur. Yetişme ortamı Bayağı bıldırcın, karasal ılıman ve tropik kuşlar bulunmaktadır. Otlaklar ortak bıldırcın genel yaşam vardır. Orman kenarları ve yoğun, uzun boylu bitki örtüsünü, tercih ederler.

   

  Yayılışı

  Ülkemizde Marmara, Ege, Orta ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ürerler. Eylül ve Ekim aylarında Trakya, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde görülen bıldırcınlar kuzeyden gelen geçit kuşlarıdır. Avrupa, Türkiye ve Çin Orta Asya'da bir üreme aralığı vardır. Hindistan, Çin, Güneydoğu Asya, Afrika aşırı kuzeybatı kıyısın da ve Orta Afrika, Kenya Mısır'dan Nil Nehri vadisinde ve Angola'da bir sahra güneyi bant olmak üzere Afrika'nın diğer bölgelerinde bulundur.

   

  Beslenme

  Buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği ana besinleridir. Çeşitli ot tohumları ve bitkilerin taze

  sürgünlerinden de beslenirler. Gıda alışkanlıkları genel olarak, ortak bıldırcın bitkisel madde tüketmek; bununla birlikte, protein de aldıkları biliniyor. Böcekler, gerçek böcek, karınca, dahil yabani ot tohumları, tahıl derleme ve küçük böcekler ve larvaları tüketiyor. Bayağı bıldırcın yedikleri bitki ve böcekler üzerinde bir etkisi var.

   

  Biyolojisi

  Dişi kuş ekin tarlalarında kamufle olabilecek bir yeri eşeleyerek otlarla beslediği yuvasında kuluçkaya kendisi yatar. Yumurtalar esmer ve sık siyah beneklidir. Yavrular 1 ay süresince çeşitli böceklerle beslenirler, tüylenme süresi 19 gün civarındadır. Yuvadan çıkan yavrular kendilerini besleyebilirler ama dişi yine de onları yalnız bırakmaz ve 50 gün kadar beraber kalırlar.

   

  Üreme

  Bayağı bıldırcın çifti-tahvil çok güçlü olabilir. Erkekler kadınlara önce üreme alanlarında gelmesi. Bunlar toprak çağrı öncesinde yüksek sesle, Gutteral "homurtu çağrıları" mutlak. Kadın geldiğinde, onlar bir yuva sitesi, daha sonra "yüklenebileceğini! Yüklenebileceğini-ic" ya da bir "cazibe çağrısı" ile erkeğin çağrısına yanıt bulun "katiyen-whit'tit." O bölgede yerel bir erkek, sonra boğazı ve meme kimilerini rahatsız tarafından kadın için bir "daire-ekran" yürütmektedir, kadın yakın onun kanat yere sarkar ve yumuşak notları söylediği ederken dişinin etrafında bir daire yaklaşık dansları . Erkekler de tidbitting meşgul edecek. kadın, bir "davet çağrısı" hemen önce birleşme için (Johnsgard, 1988) ile yanıt verir. ( 1988 Johnsgard, )

   

  Çiftleşme Sistemi tekeşli

  Bayağı bıldırcın çim yuvalarını inşa eder. Avrupa'da üreme sezonu geç Ağustos orta-Mayıs olduğu; Kenya onlar Ocak-Şubat, ıslak sezonunda doğurmak rağmen Afrika'da, üreme, Eylül-Mart arası oluşur. Bayağı bıldırcın sezon başına kadar üç manşonlar (Johnsgard, 1988) sahip olabilir. Yumurta, beyaz, saf ve yaklaşık2.5 cmya da (Hoffmann, 1988) uzunluğu biraz daha büyüktür. Bunlar yaklaşık olarak8.5 g(Johnsgard, 1988) tartın. Birçok bıldırcın gibi, Coturnix üretken katmanları (Hoffmann, 1988) vardır. Avrupa'da ortak bıldırcın kavrama başına 8 ile 13 arasında yumurta yatıyordu. Afrika'da, bir kavrama 6 ila 12 yumurta oluşur; Ancak, büyük bir sayı iki kadın (Johnsgard, 1988) tarafından döşeme yansıtıyor olabilir. Kuluçka süresi 17- 20 gün (Alderton, 1992 Johnsgard, 1988) 'dir.

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen