• Bakan Kurum’dan Diyarbakır’a müjdeler

  Bakan Kurum’dan Diyarbakır’a müjdeler
    Bakan Kurum’dan Diyarbakır’a müjdeler
  20.09.2020 Pazar

  ‘Tarihi Dağkapı tekrardan yapılacak’ ‘2 yeni millet bahçesi projesi başladı’

  ‘Bağlar’da kentsel dönüşüm başlıyor’ ‘Sur etrafındaki yapıtlar kaldırılıyor’

   

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır’da dev projelerin müjdesini verdi. Bakan Kurum, Diyarbakır Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şehirde yapılması gereken projeleri vali, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle ele aldıklarını söyledi. Şehrin kültürel ve sosyal faaliyetler, turizm ile sanayi ve tarım sektöründe yaptığı gelişmelerle anılması için gerekli adımları atmak için önemli kararlar aldıklarını belirten Kurum, Sur etrafındaki yapıtlar kaldırılacağını, Dağkapı’nın tekrardan inşa edileceğini, Bağlar’da kentsel dönüşümün başlayacağını ve iki yeni millet bahçesi yapılacağının müjdesini verdi. 

  TERÖRÜN VERDİĞİ ZARARLARI HIZLICA ONARIYORUZ

  Diyarbakır’a AK Parti iktidarı olarak 19 yılda 41 milyar yatırım yaptıklarını ifade eden Bakan Kurum, “Yeni yatırımlarımız hızlıca devam ediyor, terör örgütünün ilimize verdiği zararları hızlıca onarıyoruz. Sur’da çukur eylemleri sırasında tarihi kültürel değerlere verilen zararları büyük ölçüde bitirip yeniledik. 5 bin konutluk rezerv konutlarımızı tamamladık ve teslimlerini de etap halinde kuraları çekmek suretiyle yapıyoruz. Sur içerisinde 506 konut, 150 iş yeri ve 9 butik otelin yapımını büyük oranda tamamladık. Bu konutlar, ticari işletmeler ve sosyal alanlar Diyarbakır’ındır, bu ilde yaşayan vatandaşlarındır. Gazi ve Melikahmet Caddesi'nde yenilemeyi tamamladık, ihtiyaç duyulan diğer mahallelerde yenilenme sürecine devam edeceğiz” dedi.

  “BAĞLAR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK”

  Diyarbakır için yapılan yatırımları açıklayan Bakan Kurum, Bağlar ilçesinde kentsel dönüşüm olacağını işaret ederek, “Bir diğer dönüşümü de Bağlar ilçesinde yapacağız. Bu kapsamda 53 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını Bağlar Belediyesi ile ortaklaşa yürütüyoruz” dedi.

  “İNANÇ FARK ETMEKSİZİN TARİH RESTORE EDİLİYOR”

  Restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, “Sur ilçesinde 392 tescilli binamız var. Bu binaların 102'sinin restorasyon ihalesini yaptık, bitme sürecine yaklaştık. Sur, tescilli binalarıyla, kültürel sosyal donaltılarla inşallah bir cazibe merkezi olacaktır. Diyarbakır'da zarar gören camilerimizin, kiliselerimizin restorasyonlarını yapıyoruz. Surp Gragos Kilisesi, Keldani Kilisesi'yle birlikte 5 yapının restorasyonuna 24 milyon lira destek sağladık” şeklinde konuştu.

  “İKİ MİLLET BAHÇESİ DAHA”

  Yeni projelerden de bahseden Bakan Kurum, iki yeni millet bahçesi müjdesi verdi. Kurum, “Millet bahçeleri projeleri kapsamında Diyarbakır'da üç millet bahçesi vardı. Şehir içindeki stadyum alanına yapılacak millet bahçesi için ihale gerçekleştirdik. Yapım süreci devam etmektedir. İlçelerde de projelerimiz devam ediyor. Bu kapsamda inşallah hem yeşilini artıracağız hem de vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde geçirecekleri alanları hızlı bir şekilde inşa edeceğiz. Yeni bir millet bahçesini Bağlar ilçesinde yapacağız. Kayapınar ilçesinde de iki millet bahçesinin inşasına başlanacak. Bağlar'da 19 Ekim'de ihalesi yapılacak” dedi.

  “YIKILAN DAĞKAPI TEKRARDAN İNŞA EDİLECEK, SUR ETRAFINDAKİ YAPILAR KALDIRILACAK”

  Dağkapı Meydanı'nda tarihi kapının tekrardan inşa edileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Dağkapı Meydanı düzenleme projemiz var. Peygamberler, sahabeler şehri Diyarbakır'daki tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak, ecdadımızın bize bıraktığı değerleri koruyacak ve restorasyonunu yaparak gelecek nesillere aktaracak adımları atmak durumundayız. Bu kapsamda Orduevi'nin yıkımını gerçekleştireceğiz. Bu alanda Selâhattin’i Eyübi çarşısında 51 dükkan var. Bu dükkanların da yıkım sürecini gerçekleştireceğiz. Dağkapı Meydanı'nı tarihe uygun bir şekilde restore ediyoruz. Burada yaklaşık 250 metrelik surumuz yıkılmış durumda. Bu surun da inşasını yeniden yapıyoruz. Dağkapı diye andığımız ancak kapı zaman içerisinde yıkılmış. Dağkapı'yı da yeniden inşa edecek, bir meydanıyla, çay bahçeleriyle düzenlemeyi yapacağız. Bu kapsamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine 10 milyon lira hibe vereceğiz. Sur etrafındaki yapıların kaldırılma sürecini başlattık. Benusen semtinde çarpık kaçak yapılar var. Burada vatandaşımızı mağdur etmeden kamulaştırma sürecinde TOKİ 5 milyon lira hibeyi Büyükşehir Belediyesine verecek” diye konuştu.

  KURŞUNLU CAMİİ VE SUR EVLERİNİ İNCELEDİ

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geldiği Diyarbakır’da Yenişehir ilçesindeki Millet Bahçesi ile Sur ilçesinde bulunan yeni yapıları ve Kurşunlu Cami’de incelemede bulundu. Bakan Kurum’a incelemeler sırasında AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Münir Karaloğlu, Sur ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Abdullah Çiftçi, Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Federasyonu (DOGUNSİFED) Başkanı A. Aziz Özkılıç ile kurum müdürleri eşlik etti. Yenişehir ilçesinde bulunan ve eski Diyarbakır Stadyumun olduğu yerde inceleme yapan Bakan Kurum, millet bahçesi hakkında firma yetkililerinden bilgi aldıktan sonra Sur ilçesinde bulunan Lalebey Mahallesi ile Kurşunlu Cami’nin olduğu bölgeye geçti. Lalebey Mahallesi’nde bulunan evleri incelemeyen bakan Kurum ve beraberindekiler ardından Kurşunlu Cami’ye geçtiler. Burada incelemelerini tamamlayan Bakan Kurum kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

  “SURİÇİ'NDE BAŞKA YAPILAŞMAYA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

  Burada sadece vatandaşımız için konut değil, terör olaylarında zarar gören tescilli yapıların da restorasyonunu yaptıklarını belirten Bakan Kurum, “Terör eylemlerinde zarar görmüş kiliselerimiz, camilerimiz, okullarımız, hanlarımız gibi bu bölgede ne kadar tescilli korunması gereken yapı varsa aslına uygun bir şekilde inşasını gerçekleştiriyoruz. Bu süreçten sonra Sur'da boş alan olsa dahi, yapmış olduğumuz 506 konut, tescilli 347 yapı dışında hiç bir şekilde Suriçi'nde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Bu önemli bir karardır. Biz burayı tarihi değerleriyle, kültürel değerleriyle inşallah aslına uygun bir şekilde inşa edip, gelecek nesille aktarmak istiyoruz” dedi.

  “KONUTLARIN VADELERİNİ 10 YILDAN 15 YILA ÇIKARIYORUZ”

  Bu çerçevede vatandaşlar çekmiş olduğu kuralları 30 Ekim tarihine kadar gidip sözleşmelerini yapmaları taktirde burada oturabileceklerini belirten Bakan Kurum, “Burada çok farklı proje hazırlıyoruz. Ticari ünitelerin de satışı yakın bir zamanda olacak. Bunlardan bir kısmını ayıracağız. Bu ayırdığımız ticari üniteleri de şehirdeki sanatı, gümüşçülük, tesbihçilik, bakırcılık, puşuculuk gibi zanaatların devam etmeni adına valiliğimize vereceğiz. Uygun şartlarda kiralamak suretiyle el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Kalan diğer ticari üniteleri de ihale çıkarılacak. İnsanların buraya geldiklerinde mutlu oldukları, huzurlu bir şekilde vakit geçirdikleri isteyen vatandaşımızın kiliseye gittiği, isteyen vatandaşımızın camide namaz kıldığı, yeşil alanlarda vakit geçirilecek bir alan haline gelecek. Buradan gelen talep ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine konutların vadelerini 10 yıldan 15 yıla çıkarıyoruz. Buradaki konutlarımız sıfır faizle vadelendirdik. Vatandaşımız kiranın da altında bir bedelle burada hak sahibi olabilecek” diye konuştu.

  “HUZURLU BİR SUR'U HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”
  Vatandaşların talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla konut vadelerinin uzatıldığını açıklayan Kurum, konutların sıfır faizle vadelendirildiğine dikkat çekerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı çerçevesinde konutların vadelerini 10 yıldan 15 yıla çıkarıyoruz ve bu çerçevedeki süreci Valiliğimiz yürütecektir. Vatandaşımız artık kiranın da altında bir bedelde burada hak sahibi olabilecek” dedi. Tescilli 347 yapının 118'inin ihalesinin yapıldığını da hatırlatan Kurum, kalan 158 yapıya ilişkin projelendirme sürecini tamamladıklarını ve eylül-ekim ayında yapımına başlayacaklarını belirtti. “Önümüzdeki yılı artık Sur'u yeşil alanıyla tescilli yapıların korunmuş, ihya edilmiş şekliyle bir de burada vatandaşımızın, Surlu vatandaşımızın, Diyarbakırlı vatandaşımızın yaşadığı şekliyle inşallah hayata geçirmiş olacağız” diyen Kurum, “Bu kapsamda 7 tane butik otelimiz var. Bu butik otelimizi de önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacağız ve bu kapsamda hem yapmış olduğumuz butik otellerde hem de burada yatırım teşvikten çıkacağımız irtifak tesis ederek çıkacağımız turizm işletmeleriyle bir cazibe merkezi olacaktır. Ben şimdiden tüm eserlerimizin Diyarbakır'ımız için Sur'umuz için hayırlı olmasını diliyorum. Yine tescilli yapılar kapsamında 5 tane yapının restorasyon çalışması devam ediyor ki bir tanesi Surp Giragos Kilisesi, Keldani Kilisesi, yine Kaymakamlığa arkada tahsis edeceğimiz bir binayla birlikte burada artık tarihi camilerimizin, kiliselerimizin binalarımızın da restorasyonunu tamamlanmış, eskisinden daha sağlam, daha güvenli, daha huzurlu bir Sur'u hep birlikte inşa etmiş olacağız” sözlerine ekledi.

  DAĞKAPI MEYDANI YEPYENİ OLACAK

  Konuşmasında Dağkapı Meydanı'na da değinen Bakan Kurum, Diyarbakır'a yakışacak yepyeni bir meydan yapacaklarını belirtti.

  Valilik ile birlikte bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kurum “Belediyemiz, Valiliğimiz ortak, Bakanlığımız da bu çalışmayı yürütüyor ve bu kapsamda orduevinin bulunduğu binayı yıkıyoruz. Yine yanındaki otel ve Dilan Sineması diye bildiği vatandaşımızın, alanların da tescilli olanların restorasyonunu, tescil dışındakilerin de kamulaştırmasını yapmak suretiyle burayı bir meydan haline getiriyoruz. Bu kapsamda Dağkapı'yı yeniden inşa ediyoruz. 250 metrelik Sur'umuzu yeniden yapıyoruz ve orada Sayın Bakanımızın, milletvekillerimizin de gençliğinde oturduğu, sohbet ettiği, huzurlu bir şekilde vakit geçirdiği Sur etrafında tamamen yeşil alan ve altında vatandaşımızın oraya geldiğinde araçlarını güvenli bir şekilde bırakacağı bir otopark, altında bulunan Selahattin Eyyubi Çarşısı diye bildiğimiz çarşıdaki dükkanların da kamulaştırılması suretiyle yaklaşık 51 dükkan kamulaştırılacak. Burada da hakikaten sadece Diyarbakır'ı değil tüm Türkiye'yi tüm dünyayı ilgilendiren bir projeyi inşallah hayata geçirmiş olacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

  Kurum, son olarak Kayapınar ilçesinde inşaatı devam eden 4. Oto Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen