• ATAY: DİYARBAKIR’DA OLMAMIZ HUSUSİDİR

  ATAY: DİYARBAKIR’DA OLMAMIZ HUSUSİDİR
    ATAY: DİYARBAKIR’DA OLMAMIZ HUSUSİDİR
  19.03.2019 Salı

  ‘Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı’ törenle açıldı

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR – Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı’nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Türkiye’de 8 bölgede 87 üniversitenin katılımıyla yapıyoruz bunu ve bu 8 bölgede özellikle seçtiğimiz bölgelerdir. Diyarbakır olmamızda tabi ki hususidir. Çünkü biz burada olmamıza inanıyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı’ DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı.

  Diyarbakır DÜ’nün ev sahipliğinde bu yıl ilki düzenlenen öğrencilerin mezuniyetleri sonrası iş hayatlarına katkılar sağlamak ve onlara yeni ufuklar açabilmek amacıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı görkemli bir açılışla başladı. DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen organizasyonun açılış törenine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan'ın yanı sıra bölge üniversitelerin rektörleri, firma temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

  ‘Yetenek Her Yerde’ sloganıyla öğrencilerin kariyer planlamalarında yanlarında bulunmak ve onlara yardımcı olmak maksadıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı'nın açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül’ün açılış konuşmasıyla başladı. Bu fuarın amacının, öğrencilerle sektörleri ve firmaları bir araya getirmek olduğunu dile getiren DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, bu fuarda, üniversite öğrencileri, mezunları ve ortaöğretim öğrencileri sektörlerle, firmalarla ve kamu kurumlarıyla bir araya gelerek tanışacak, görüşecek ve kendi hayatlarında bir kariyer basamağı olarak bu fuarı gerçekleştirebileceklerini aktararak bu fuarda öğrencilerin staj yapma imkanı arayabileceğini ve iş olanaklarına kavuşabileceklerini söyledi.

  “DIŞARIDA BÜYÜK BİR ENERJİ VAR”

  Ardından konuşan Vali Güzeloğlu, “Dışarıda büyük bir enerji var. Geçerken kurulan stantların arasından gerçekten her birisi gelecekte bu ülkeyi daha güzel bir geleceğe taşıyacak, bilgi birikim ve kişilikleri ile ülkemize değer katacak gençlerimizi gördüm. Üzerindeki ışıltının, güvenin ve buna bağlı olarak beklentinin bu fuarın ne kadar anlamlı ve gerekli olduğunu bizlere hissettirdiğini bir kez daha düşündüm. Sevgili gençler, biz büyük bir millet ve devletiz. Tarihin her döneminde insanlık değerlerini yaşatan, var eden ve bu anlamda dünyada öne çıkan bir birikimin adıyız. Bölgesel ve küresel ölçekte bir büyük iddiayı bugün taşımaktayız. Türkiye’nin kalkınma ve gelecek perspektifinde insani kalkınma modellemesinde ahlaki temeller üzerinde büyük bir sorumluluğu taşıdığının da bilincindeyiz. Bütün bu gelecek perspektifinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023, 2053 ve 2071 hedeflemelerine doğru giderken en büyük zenginliğimizin de eğitilmiş nitelikli insan gücümüz ve gençlerimiz olacağını bilmekteyiz. Açılan bütün üniversiteler, sağlanan bütün imkânlar ve bugün yapılan bu etkinlik dâhil bütün etkinlikler sizi bu büyük geleceğe hazırlamak ve sizlerin üzerinden geleceğimizi kazanmaktır. Her birinizin bir değer olduğunuzu biliyoruz. Sahip olduğunuz birikimlerinizin artık tüketen değil üreten, kullanan değil yazan, teknolojiyi ithal eden değil ihraç eden bir geleceğin hazırlayıcısı olacağınıza inanıyoruz. Kendinizi güven temelinde iyi bir eğitimle her birimizin hem ülkemize hem dünyaya katacağı çok büyük kazanımlar olacağında hissediyoruz. Kendinizi güven temelinde iyi bir eğitimle her birinizin hem ülkemize hem dünyaya katacağı çok büyük bir kazanımlar olacağını da hissediyoruz. Üniversite eğitiminin sadece bir diploma veren değil, sadece bir iş sağlayan değil; bir gelecek, bir büyük geleceği satın alacağınıza ve buna dönük hazırlanacağınız bir dönüşüm yaşayacağınız bir merkez olmasına gayret ediyoruz. Bunu hissettiğiniz zaman, içinizdeki sese ve enerjiye kulak verdiğiniz zaman çok büyük şeyleri başaracak ve gün gelecek ülkemizi o hedeflediğimiz yarınlara ulaştıracaksınız. Bakınız Diyarbakır’ın seçilmesi tesadüf değil. Diyarbakır kadim bir geçmişin, 10.000 yıllık bir medeniyet birikiminin, her alanda şüphesiz belirleyici bir kent kimliğinin adıdır. Şüphesiz kent ekonomilerini konuşmamız gerektiği gibi bölgesel ölçekte bu işbirliklerini de konuşmamız gerekiyor. Burada bulunan değerli rektörlerimiz, o illerin valileri dâhil bütün yöneticilerimiz bu amacı gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz. Her biriniz ve her birimiz bu geleceğe inandığımız ve çalıştığımız zaman göreceksiniz ki gelecek hepimiz adına çok güzel şeyler getirecek. Ben dışarıda çok büyük bir heyecanı ve buluştuğunuz zaman her biriniz için bir ufuk açacağını, açtıkları stantlar ile sizleri bu geleceğe hazırlayacak katılımcı bütün kurumları tebrik ediyorum” dedi.

  “DİYARBAKIR OLMAMIZDA TABİ Kİ HUSUSİDİR”

  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay yaptığı konuşmada ise bu etkinliğin Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak ete kemiğe büründüğünü ve artık kendilerinin bir vazifesi olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Atay, “Biz ofis olarak yaptığımız ilk büyük organizasyonlardan bir tanesi olarak yaptığımız bu kariyer fuarlarıdır. Türkiye’de 8 bölgede 87 üniversitenin katılımıyla yapıyoruz bunu ve bu 8 bölgede özellikle seçtiğimiz bölgelerdir. Diyarbakır olmamızda tabi ki hususidir. Çünkü biz burada olmamıza inanıyoruz. Çünkü Türkiye’nin her yerine imkanları eşit oranda dağıtmak istiyoruz. İş fırsatlarında nasıl yol yapıyorsak, hastane hizmeti veriyorsak, güvenlik hizmeti sağlıyorsak iş fırsatlarında da Türkiye’nin her yerine şeffaf olarak dağıtmamız gerektiğine inanıyoruz. O yüzden Erzurum’da, Trabzon’da Diyarbakır’da Mersinde bu etkinliği yapıyoruz. Ve şunu unutmayın seneye de geleceğiz. Allah nasip ederse ondan sonraki senede geleceğiz. Bundan sonra her yıl buraya geleceğiz. Yeter ki siz değerli öğrencilerde gelin bu şirketlere gelin. Kamu, özel sektör, bölgesel şirketlerde var. Bu şirketlerde aradığı yeteneklerin siz olduğunu onlara gösterin. Bu söylediklerim şuanda kürsüye çıkmadan önce tasarladığım ya da önceden yardımcılarım tarafından hazırlanmış sözler değil. Biz bunu en başından böyle kurguladık. Yetenek her yerde dedik” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek, öğrenciler ve firma temsilcileriyle görüştü. Fuar kapsamında Diyarbakır Adliyesinde görevli hakim, savcı ve idari personel tarafından temsili duruşma gerçekleştirildi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen