• “Kök hücre tedavisi ile insan ömrü 200 yıla çıkabilir”

  “Kök hücre tedavisi ile insan ömrü 200 yıla çıkabilir”
    “Kök hücre tedavisi ile insan ömrü 200 yıla çıkabilir”
  17.03.2018 Cumartesi

  Dicle Üniversitesi Hastaneleri kök hücre tedavisinde Referans Hastane oldu

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR- Ağrı Uzmanı Doç Dr. Haktan Karaman başkanlığında yürütülen Kök Hücre tedavisi birçok nedenden dolayı kronik ağrı çeken hastalara umut olmaya devam ediyor. Son olarak Trakya, Ege ve Marmara Bölgesinde hastalar Kök hücre tedavisi için D.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesine geldi. Doç. Dr. Haktan Karaman, “Kök Hücre tedavisi insan vücudunda akla gelebilecek her türlü ağrıya uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Kök Hücre tedavisi henüz emekleme dönemindedir. İleriki dönemlerde kök hücre tedavisi ile insan ömrünün 200 yıl uzayabileceği düşünülmektedir” dedi.

  Türkiye’nin dört bir yanından hastalar Kök hücre tedavisi için Dicle Üniversitesi Tıp

  Fakültesi Hastanelerini tercih ediyor. Son olarak Trakya, Ege ve Marmara Bölgesinde hastalar Kök hücre tedavisi için D.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesine geldi.

  İZMİR, EDİRNE VE BURSA’DAN GELDİLER

  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Ağrı Uzmanı Doç Dr. Haktan Karaman başkanlığında yürütülen Kök Hücre tedavisi birçok nedenden dolayı kronik ağrı çeken hastalara umut olmaya devam ediyor. İzmir’den S. S. (58), Edirne’den M.G. (70) ve Bursa’dan H.K. (45) diz kireçlenmesi ve menisküs yırtıkları şikayeti ile kök hücre tedavisi için Dicle Üniversitesini Tıp Fakültesi Hastanesine gelerek Ağrı Uzmanı Doç. Dr. Haktan Karaman ve ekibi tarafından kök hücre tedavisi yapıldı. Doç. Dr. Haktan Karaman şöyle konuştu;

  “Edirne, İzmir ve Bursa’dan gelen ve ağrı çeken üç hastamıza Kök Hücre tedavisi uygulayacağız. Kök Hücre tedavisi insan vücudunda akla gelebilecek her türlü ağrıya uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Kök Hücre tedavisi henüz emekleme dönemindedir. İlerki dönemlerde kök hücre tedavisi ile insan ömrünün 200 yıl uzayabileceği düşünülmektedir” dedi.

  “BİR GÜN DİYARBAKIR’DA TEDAVİ OLACAĞIM AKLIMDAN GEÇMEZDİ”

  Hastalardan M.G. yıllardan beri diz ağrısı çektiğini belirterek; “Bir gün Diyarbakır’a tedavi için geleceğim aklımın ucundan bile geçmedi. Diz ağrısı çekiyordum. Birçok hastanede tedavi oldum. Çare bulamadım. Haktan hocanın uygulamalarını haberlerden öğrendi. Kendisi ile irtibata geçtim. Bana gel dediler. Bende geldim” dedi.

  KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR?

  Dr. Karaman Kök Hücre tedavisini şöyle anlattı; “ Kök hücreler kendini yenileme olanağına sahip vücudumuzdaki tüm doku ve organların ana hücreleridir. Vücudun bir bölgesinde doku

  hasarı meydana geldiğinde bu hücreler harekete geçer ve hem bu hasarlı dokuyu tamir ederler hem de iyileşme için ihtiyaç duyulan kemik, eklem kıkırdağı, kas ve yağ gibi diğer dokulara dönüşebilirler.”

  “YENİLEYİCİ VE ONARICI HÜCRELER”

  Kök Hücrelerin vücudumuzun birçok yerinde bulunduğunu ifade eden Karaman; “Ancak kök hücrelerimizin vücudumuzdaki en zengin olarak bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur.

  Buradaki kök hücreler sayıca fazla olduğu gibi her türlü dokuya farklılaşma yeteneği de çok güçlüdür. Cilt altı yağ dokusundan alınan 80-100 ml’lik yağ dokusundan ortalama 3 ila10 milyon kök hücre elde edilebilir. Cilt altı yağ dokusundan alınan yağların özel işlemlerle ayrıştırılması sonrası elde edilen kök hücrelerden zengin sıvıya SVF - Stromal Vasküler Fraksiyon adı verilir. KÖK HÜCRE SVF Tedavisi en basit anlatımıyla kök hücreden zengin yağ dokusu sıvısı transferidir. SVF sıvısı çok yüksek sayıda ve canlı kök hücreler ile yenileyici ve onarıcı hücreler içerir” şeklinde açıkladı.

  KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR

  Kök hücre tedavisi hasarlı bölgeye kişinin kendi Kök Hücre SVF sıvısının enjekte edilmesiyle

  yapıldığını belirten Doç. Dr. Haktan Karaman; “Ameliyat gerektirmeyen, steril operasyon

  odası şartlarında lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve oldukça kısa süren bir işlemdir.

  Kişiden alınan yağ dokusu hiç bekletilmeden hasta başında bir tıbbi cihaz kitiyle özel işlemlere tabi tutularak kök hücreler ayrıştırılır. Bu şekilde hazır hale getirilen milyonlarca

  canlı, aktive edilmiş kök hücre içeren SVF sıvısı enjeksiyon yöntemiyle hastaya zerk edilir.

  Bu işlem sonrasında vücudun tedaviyi reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü kullanılan yağ dokusu kişinin kendi dokusudur. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon, aşırı duyarlılık reaksiyonu, doku reddi gibi durumlar gelişmez. İşlem sonrası hastalar evlerine gidip olağan yaşantısına devam ederler” dedi.

  TIPTA UYGULAMA ALANLARI

  Dr. Haktan Karaman Kök Hücre tedavisinin tıpta uygulama alanlarını da şöyle açıkladı; “Diz

  Kireçlenmesi (Diz Artrozu), Kalça Kireçlenmesi (Kalça Artrozu), Ayak Bileği

  Kireçlenmesi, Meniskopatiler (Menisküs),Ağrısı geçmeyen diz operasyonları (menüsküs, ön çapraz bağ yırtıkları ), Spor Sakatlıkları, Kalçada oluşan Avasküler Nekroz (Femur başı

  harabiyeti ), Donuk omuz, Sinir hasarları, Omurga diski yıpranma ve yırtıklarında, Kas ve

  Tendon rahatsızlıkları, Kapanmayan yaralar (diyabetik ayak gibi), Estetik alanında Cilt gençleştirilmesi, Kellik, kısmi saç dökülmesi, Diş hastalıkları vb.” uygulanmakta olduğu söyledi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen