• “BU NEDİR ALLAH AŞKINA?”

  “BU NEDİR ALLAH AŞKINA?”
    “BU NEDİR ALLAH AŞKINA?”
  23.08.2019 Cuma

   

  İşleyen, Diyarbakır’ın eşrafına, seydalarına, hocalarına, şeyhlerine seslendi:

   

  Ömer TÜRK- ÖZEL HABER

  DİYARBAKIR - Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, önceki gün Silvan ilçesi Gökçetevek köyünde meydana gelen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği 9 kişinin de yaralandığı olayla ilgili sosyal medyadan Diyarbakır insanına seslendi. “Diyarbakır’ın eşrafına, Seydalarına, hocalarına, şeyhlerine, okumuşuna okumamışına yani insanına sesleniyorum”  diyen İşleyen, “Bu nedir Allah aşkına? Nasıl bu kadar kolay insan öldürülür? Elbette kişilerin yaptığı hatalar bütün bir topluma mal edilemez. Ancak ne kadar benzeri olaylarla karşılaşıyoruz! Bu kadar silah, bu akıl tutulması ve gözü dönmüşlük! Olacak şey değil!” diyerek tepkisini dile getirdi.

  İŞLEYEN TEPKİ VE ÜZÜNTÜSÜNÜ SOSYAL MEDYADAN İFADE ETTİ

  Bir dönem Diyarbakır’da İl Müftülüğü görevini yürüten ve geçtiğimiz yıllarda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olarak atanan Dr. Burhan İşleyen, önceki gün Silvan ilçesi Gökçetevek köyünde meydana gelen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği 9 kişinin de yaralandığı olayla ilgili tepki ve üzüntüsünü sosyal medyadan ifade etti.

  “NASIL BU KADAR KOLAY İNSAN ÖLDÜRÜLÜR?”

  “Diyarbakır’ın eşrafına, Seydalarına, hocalarına, şeyhlerine, okumuşuna okumamışına yani insanına sesleniyorum” diyen İşleyen, “Bu nedir Allah aşkına? Nasıl bu kadar kolay insan öldürülür? Elbette kişilerin yaptığı hatalar bütün bir topluma mal edilemez. Ancak ne kadar benzeri olaylarla karşılaşıyoruz! Bu kadar silah, bu akıl tutulması ve gözü dönmüşlük! Olacak şey değil!” diyerek tepkisini dile getirdi.

  SAHABE EMANETİ ŞEHRE VE İNSANLARINA YAZIK!

  “Bir şey yapmalı, söylemeliyiz! İnsiyatif almalıyız!” diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, “Vahşice katledilenlerin arkasından tertip ettiğimiz kalabalık taziye merasimlerine katılmakla vazifemizi yapmış olamayız. Bugün aile kavgası, yarın arazi kavgası, öteki gün miras kavgası.... Kendimizi hapsettiğimiz dar alanlarımızdan çıkmazsak halk kendi kendini tüketmeye devam edecek. Bir gün şiddetle, başka gün terörle. Sahabe emaneti şehre ve insanlarına yazık! Cenneti kazanmak için bize bahşedilen ömrü ve dünyayı kendimize zindan ediyoruz... Bize yazık! Dünyaya yazık! Çocuklarımıza yazık!2 diyerek sitemini ifade etti.

  PAYLAŞIMA BÜYÜK DESTEK

  Sosyal Medyadan tepki ve üzüntüsünü ifade eden Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen’e büyük destek geldi. Büyük beğeni alan paylaşıma yapılan yüzlerce yorumda ise şu ifadeler yer aldı: 

  MERASİMLERDEKİ ÜZÜNTÜMÜZLE KALACAĞIZ

  -Hocam yüreğinize sağlık bizler mesai mefhumunu ve müfredat dışı peygamber metodunu hayatımıza düstur edinmediğimiz sürece, ancak sizin belirttiğiniz gibi merasimlerdeki üzüntümüzle kalacağız. Rabbim bizlere insanlığın İslam düsturu üzere hayatlarımızı inşa edebileceğimiz istikamette rehber olabilmeyi ve her şeyden önemlisi öncelikle kendimiz yaşayabilmeyi nasip eylesin...

  İNSAN HAYR VE ŞERRİN ALLAH TAN OLDUĞUNU ÖĞRENEMEDİ

  —İnsan hayr ve şerrin Allah tan olduğunu öğrenemedi. Camiler de aynı cemaate nutuk atmayı hocalıktan sayan zihniyet ve fetvalar değişmedikçe din sadece uyulacak, yaşanılmayan bir tercih olacaktır.

  ALLAH VE RESULÜNÜN BUYRUĞUNA KULAK TIKIYORUZ

  -Kur’an-ı Kerim’de, Rabbimizin insan canına kıymanın ne derece büyük bir günah olduğunu bildirdiği bunca ayete, Resulullahın hadis-i şeriflerine ve veda Hutbesindeki: “Birbirinizin boynunu vurmayınız, Müslümanlar kardeştir, Bir Müslüman kardeşinin kanı da malı da helâl olmaz, Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı haksız yere öldürmeyeceksiniz” Buyruğuna neden kulak tıkıyoruz.

  İSLAMİYET HAKKIYLA ANLATILSA HİÇ BİR SORUN KALMAZ

  —İnsanlara sınırları çizilmiş resmiyet dini yerine Peygamberin getirdiği gerçek ve adalet dini olan İslamiyeti hakkıyla anlatılsa toplumda terör başta olmak üzere hiç bir sorun kalmaz

  BU MESELENİN ÜZERİNDE ÖNEMLE DURULMALI

  —Bu meselenin üzerine devlet ve yetkili kurumlar olarak gidilmesi lazım cuma hutbelerinde ana haber bültenlerinde büyük kitlelere hitap edilen platformlarda bu konuya canlı olarak din adamlarınca uzunca bir süre önemle değinilmeli ulaşım araçlarına duraklara insanların toplantı ve durak yerlerinde asılan uyarıcı afişlerle cep telefonuna gönderilen mesajlarla insanlara tebliğde bulunulmalıdır. Cumhurbaşkanı milletvekilleri vali kaymakam hatta sanatçılarda dahil bu hususu halka önemle duyurmalı ve üzerinde durmalıdır

  BİZE EMANET OLAN BU TOPRAKLAR BİZİ BİR GÜN BAĞRINA ALIP HESAP SORACAK VAY HALİMİZE

  —Sahabe şehri peygamber şehri evliya şehri bunlar bunun kıymetini bilmiyorsa ben orda ki dini temsil eden insanlarda mahşerde hakkımı ararım. Bize emanet olan bu topraklar bizi bir gün bağrına alıp hesap soracak vay halimize vslm

  BİREYSEL SİLAHLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

  —Tam akıl tutulması, on yirmi yıl sonra hadi gelin barışalım diyorlar Allah aşkına ne bu katl kutul olsun ne de kan davasını barışla sonlandıralım, bence bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi lazım.

  İNSAN ÖLDÜRMEK ARTIK ÇOK SIRADAN BİR ŞEYMİŞ GİBİ

  —İnsan öldürmek artık çok sıradan bir şeymiş gibi. Bu dinden ne kadar uzaklaştığımızı gösteriyor maalesef.

  — İnsanlar hak ettikleri makama elbet gelmeliler. Ama bazı iyi ve faydalı insanlar biraz daha Diyarbakır'da kalsaydılar ne iyi olurdu.

  Üzerimize düşen görevi hakkıyla yapmadığımız dan oluyor hepsi kendi bencilliğimizi düşünmekten başka bir şey yapmıyoruz

  -Nizamlarımızı da sıkıntılarımızı da Kur'an ve sünnete müracaat etmeliyiz. Hiçbir durum, aşiret töre gelenek örf, Kur'an ve sünnetin önüne geçmemeli.

  KESİNLİKLE SESSİZ KALINAMAZ

  —Kesinlikle sessiz kalınamaz. Yaşanmayan bir dini sadece anlatarak nereye kadar

  Sahaya inmeli, sahada yaşamalı.

  - Osmanlı dönemi mübadele oldu çok aileler batıya Konya eski şehre Ankara'ya zorla güç edildi ölüm kan davaları zülüm bitmez Güneydoğu'da kim kimin göçü ederse öldürüyor bir yanda mayınlı tarla yürüyorsun nerden patlayacağı bilmez insanların halkın sağduyulu olmalı insan olmaları lazım.

  BUNLARIN HEPSİ EĞİTİMSİZLİKTEN, CAHİLLİKTEN

  -Şimdiye kadar sizin gibi bu konuları samimice dile getiren olmadı...Topyekun batıyoruz...Sonumuz hayır gele inşallah!....

  - Bunların hepsi eğitimsizlikten, cahillikten.

  - Hocam psikoloji sosyoloji az okumuş olabilirsiniz. Müslümanlık göğe çıktı. Yer altına indi. Haberiniz var mı? İslam değil insanlık dahi aranıyor. Ah vah diyanet.....Mahşerde nasıl hesap verecekler.....

  - Teşhis doğru usul ve üslup yanlış... Hikmeti zorluyor... Tebliğde hikmet matluptur... Arifler işaretten anlar...”

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen