• ‘Binlerce yıllık gelenekten gelen zenginliklerin buluşması’

  ‘Binlerce yıllık gelenekten gelen zenginliklerin buluşması’
  ‘Binlerce yıllık gelenekten gelen zenginliklerin buluşması’
  14.11.2018 Çarşamba

  Gurme Fuarı açılışında 21 metrelik örgü peyniri kesildi

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR - Diyarbakır Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı, kurdele yerine 21 metrelik örgü peynirinin kesilmesinin ardından kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, fuarın, binlerce yıllık gelenekten gelen kültür, örf ve sahip oldukları zenginlikleri bir araya getiren buluşma olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın 10 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten Güzeloğlu, bu geçmişin mimariden tarıma, kültür zenginliklerinden sofradaki yemek çeşitlerine kadar her alanda kendini gösterdiğini kaydetti.

  TÜYAP'ın, Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde ilkini düzenlendiği Diyarbakır Gurme 2018 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı'nın açılışında kurdele yerine 21 metrelik örgü peyniri kesildi. 

  Açılış törenine, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Doğu Güneydoğu Sanayici İş insanları Federasyonu Başkanı Aziz Özkılıç, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 28 ilden 112 firmanın katıldığı fuar 5 gün açık kalacak.

  BİNLERCE YILLIK GELENEKLERİN BULUŞMASI

  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın, binlerce yıllık gelenekten gelen kültür, örf ve sahip oldukları zenginlikleri bir araya getiren buluşma olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın 10 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten Güzeloğlu, bu geçmişin mimariden tarıma, kültür zenginliklerinden sofradaki yemek çeşitlerine kadar her alanda kendini gösterdiğini kaydetti. Diyarbakır’a hizmet ettiklerini belirten Vali Güzeloğlu, “Diyarbakır'a, kadimden gelen bölgesini etkileyen merkez kimliğini yeniden kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya hizmet edecek bir vize ofisinin açılması kararı alındı, hayırlı olsun. Diyarbakır'ın lojistik merkez köyünün tahsisi kararı çıktı” dedi.

  KURDELE YERİNE ÖRGÜ PEYNİR KESİLDİ

  Konuşmaların ardından fuar açılışını gerçekleştirmek için sahneye çıkan Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri, açılış kurdelesi yerine 21 metrelik Diyarbakır örgü peynirini bıçaklarla kesti. Fuarın açılışında, üzerinde Diyarbakır'ın simgesi motiflerin yer aldığı 10 metrelik kadayıf ilgi çekti.

  SEKTÖR TEMSİLCİLERİ DÜŞÜNCELERİ DİLE GETİRDİ

  Farklı illerdeki tescilli yöresel ürünleri tatmak isteyen vatandaşlar, almak istedikleri ürünlerin siparişini veriyor. Fuara katılan ilgili sektör temsilcileri ise Diyarbakır'da ilk defa açılan fuarla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

  “FUARIN DİYARBAKIR'DA YAPILMASI ÇOK İYİ”

  Fuara Van'dan katılan Yusuf Konak, bölgelerindeki yöresel ürünleri tanıtmaya geldiklerini söyledi. Konak, “20 yıldır fuarlara katılıyorum. Van Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde Van kahvaltısı tescillendi. 3 yıl önce 52 bin insana kahvaltı verdik. Bir katkı olsun diye tescilli Van kahvaltısını kardeş Diyarbakır'a getirdik. Bu fuarın Diyarbakır'da yapılması çok iyi. Hatta geç kalınan bir şey. Diyarbakır, bu bölgenin baş mimarı ve başkentidir. Bu etkinliklerin olması gerekir. Biz, buraya hasret gidermeye, kendimizi, ilimizi ve Diyarbakır'ı tanıtmaya geldik." dedi. 

  “GEZELİM, GÖRELİM, TANIYALIM.' DEDİK”

  Fuar sayesinde Diyarbakır'ı gezip gördüklerini ve burayı televizyon ekranlarında yansıtılan şeklinden çok daha farklı bulduklarını ifade eden Erol Özsoy ise “Fuara Kahramanmaraş'tan geldik. Diyarbakır'ı bazı televizyon programlarında seyrediyorduk ve farklı bakıyorduk ama Diyarbakır'ın televizyonlarda gördüğümüz gibi olmadığını gördük. 'Gezelim, görelim, tanıyalım.' dedik. Kahramanmaraş'ın tarhana çorbasını, dondurmasını ve benzeri ürünlerini tanıtmaya geldik. Fuarın iyi geçeceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen