• “Vatandaşların en iyi sağlık hizmeti almalarını amaçlıyoruz”

  “Vatandaşların en iyi sağlık hizmeti almalarını amaçlıyoruz”
  “Vatandaşların en iyi sağlık hizmeti almalarını amaçlıyoruz”
  23.02.2018 Cuma

  Fatih SURUÇ

  DİYARBAKIR- - Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Sedat Özkul, ekibi ile birlikte hastaneye gelen vatandaşların en iyi sağlık hizmeti almalarını amaçladıklarını kaydetti.

  Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimlik görevine getirilen Uzman Doktor Sedat Özkul, basın ile bir araya gelerek yapılan çalışmalar ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Ekibi ile birlikte hastaneye gelen vatandaşların en iyi sağlık hizmeti almalarını amaçladıklarını kaydeden Özkul, hastane bünyesinde yeni bölümler açmayı düşündüklerini kamuoyu ile paylaştı.

  “ACİL SERVİS YOĞUNLUKLARI KAYBOLACAKTIR”

  Acil serviste oluşan yığılmalara karşı bakanlığın başlatmış olduğu ‘Vardiya polikliniği’ sistemi kapsamında acil serviste Dâhiliye, KBB ve Ortopedi alanları oluşturduklarını dile getiren Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Baş Hekimi Sedat Özkul, “Ekip arkadaşlarımla beraber Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde yaklaşık olarak bir aydır göreve başladık. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Diyarbakır’ın en eski ve en köklü hastanesi. Konum itibari ile Diyarbakır’a büyük hizmetleri olan bir hastane olduğunu görüyoruz. Hastanemiz günlük olarak 5 bin hastanın giriş yapıldığı bir sağlık merkezidir. Bu 5 bin kişilik hastanın yaklaşık olarak 4 bini poliklinik muayenesi yapıyor. Günde bin ile bin 500 civarında acil servis hizmeti yapılıyor. Selahattin Eyyubi Hastanesi’nde önemli olan durumlardan biri de askeri hastanenin de bizim hastanemize bağlı olmasıdır. ÇAMATEM binamızda vatandaşlara hizmet veriyor. Bizim yeni dönemde ekip olarak hedefimiz bize gelen hastaların en iyi sağlık hizmetini almasıdır. Çalışan personelde duyulan memnuniyete de çok özen gösteriyoruz Bakanlığımızın acil servislerde oluşan yığılmalara karşı başlatmış olduğu vardiya polikliniği var. Vardiya polikliniğinin amacı acil servislerde poliklinik hastası olanların çok daha rahat muayene olabileceği alanlar oluşturmaktır. Bu kapsamda acil serviste Dâhiliye, KBB ve Ortopedi alanları oluşturduk. Acil servislerde poliklinik alanları oluştuktan sonra çoğu kez basında da gördüğümüz acil servis yoğunlukları kaybolacaktır. Poliklinik hizmetlerimiz gayet sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Hedefimiz önümüzdeki dönemde sağlık hizmeti kalitesini en üst düzeye çıkarmak. Sağlık sistemi doğal olarak sıkıntıların yaşanabileceği bir sistemdir. Bizim basından ricamız şahit oldukları olumsuzlukta bizimle iletişime geçip konuyu teyit etmeleridir. En azından bizi konunun bildirilmesi ile birlikte biz de eksiklikleri giderip gerekeni yapma şansına sahip olalım. Günde 5 bin hastanın giriş yaptığı bir yerde olumsuzluğa şahit olmak illa ki mümkündür. Bu konuda basın ile bizimle iletişim halinde olmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

  “YENİ DÖNEMDE ANJİYO ÜNİTEMİZİ AÇACAĞIZ”

  Sağlık alanında otelcilik hizmeti alanında geri kaldıkları özeleştirisinde bulunan Özkul, “Sağlık sektörü son yıllarda ciddi anlamda bir aşama kaydetti. Ülkemizde yapılan ameliyatlar Avrupa ve Amerika ile kıyaslanmayacak kadar iyi durumda. Bizim özellikle sağlık alanında otelcilik hizmeti alanında geri kaldık diyebilirim. Bu konuda kalite ve destek müdürüm ile birlikte çalışmalar yürüteceğiz. Ben ve ekibim hastanenin tuvaletlerini dâhil bire bir gezip eksikleri kaydediyoruz ve gerekli talimatları veriyoruz. Tedavi konusunda hastanemizde birkaç branş eksikliği var. Hastanemizde göğüs, kalp ve damar cerrahisi yok. Yeni dönemde bunları tamamlarsak verilecek olan hizmet kalitesi daha da yükselecektir. Hastanemizde yeni açtığımız Paletik birimi var. Şu anda sekiz yataklı birimimiz hizmet vermeye başladı. Özellikle terminal dönemindeki hastalar hastanemizde hijyenik bir ortamda sağlık hizmeti alma şansına sahip. İl valimizin de destekleri ile evde bakım hizmeti sayımız ikiydi şimdi bu sayıyı önümüzdeki dönemde 13’e çıkaracağız. Ameliyatların kalitesini arttırmak için malzeme eksikliğine yönelik tespitler yapıyoruz. Bu eksiklikleri giderdiğimizde hastanemizden diğer hastanelere sevklerin azaldığını göreceksiniz. Kısmet olursa hastanemize anjiyo ünitesi açmayı düşünüyoruz. Bu konuda hastanemiz gayet iyi durumda. Bakanlığımızdan da destek gelirse yeni dönemde anjiyo ünitemizi açacağız” ifadelerini kullandı.

  “TEBDİL-İ MEKÂNDA HAYIR VARDIR”

  Mali konularda birikmiş dosyaların varlığı, sağlık kurulunda yaşanan sorunlar, hastaların bilgilerin hackerlar tarafından çalınması ve doğrudan temin halinde gerçekleştirilen ihalelere yönelik ne tür önlemlerin alınacağına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkul şunları söyledi;

   “Biz burada göreve başlarken ilk ele aldığımız yer sağlık kurulu oldu. Biz sağlık kurulunda başta başkan olmak üzere aktif çalışan personelleri değiştirdik. Bu değişimden arkadaşlarımıza yönelik olumsuz bir durum çıkarılmasın. Tebdil-i mekânda hayır vardır. Biz bu anlayışa değişime gittik. Yoksa arkadaşlarımız usulsüzlüğe karışmıştır gibi bir iddiamız asla söz konusu değildir. Önceki arkadaşlarımız da ellerinden geleni yaptılar. Biz yeni bir değişime gittik. Yeni gelen arkadaşlarımızın çabası ile belki de eskilerin göremediği, yeni yüzlerin görebileceği daha sağlıklı bir ortam oluşturmayı amaçladık. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Mali konularda hastanemiz önceki dönemde birtakım sıkıntılar içerisindeydi. Yeni dönemde ihaleler konusunda daha açık, daha şeffaf bir ihale yönteminin olması için ben ve ekibim elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Fakat bazı zamanlarda ameliyathaneler ve yoğun bakımlarda acil ihtiyaçlar oluyor. Buralarda açık ihale yapılınca süreç uzun sürebiliyor. Bu tür acil durumlarda doğrudan temine gidebiliyoruz. Bunun dışındaki alımlarda en ucuz ve en kaliteli ürünleri alacağımızı, hukuken de hiçbir sıkıntının olmadığı bir alımın olduğunu göreceksiniz. Basından da ricam bunun takibini yakinen yapmasıdır. Bilgilerin hackerlar tarafından çalınması ise sadece bizim hastanemizin değil dünyanın ulusal sorunlarından biridir. Biz bu konuda daha iyi bir yazılım sistemine geçiş yaptık. Daha iyi bir güvenlik duvarı kullanmaya başlayacağız. Elimizden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışacağız.”     

  “ASKERİ HASTANEYİ HALA SİVİLLERE AÇMIŞ DEĞİLİZ”

  Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor ve personel sayısı ve askeri hastanenin durumu hakkında sorulan sorulara cevap veren Özkul, “Hastanemizde aktif olarak 112 uzman hekimimiz, 26 pratisyen hekimimiz, 415 ebe hemşire ve diğer sağlık personellerimizle birlikte toplam sayımız bin 158’dir. Şu anda hastanemize bağlı olan askeri hastaneyi hala sivillere açmış değiliz. Bu konuyla alakalı bize ulaşan bir bilgi yok. Askeri hastane hala güvenlik personellerine ve kolluk kuvvetlerine hizmet vermektedir. Kısa vadede bir değişim olur mu bilemiyoruz. Bakanlığımızın talimatı ne olursa hizmet noktasında gerekeni yapmaya hazırız” dedi. 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen