• “Vatan, bayrak, ezan, özgürlük için canını feda eden Şehitlerimiz, kıyamete kadar anılacak ve hatırlanacaklar”

  “Vatan, bayrak, ezan, özgürlük için canını feda eden Şehitlerimiz, kıyamete kadar anılacak ve hatırlanacaklar”
  “Vatan, bayrak, ezan, özgürlük için canını feda eden Şehitlerimiz, kıyamete kadar anılacak ve hatırlanacaklar”
  13.06.2018 Çarşamba

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR – 7. Kolordu Komutanlığı tarafından Şehit yakınları ve gaziler için düzenlenen iftar programında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “İnsanlık fedakârlıkların en büyüğü canlarını vatan için, bayrak için, ezan için, özgürlüğümüz için feda eden bütün şehitlerimiz, kıyamete kadarki bütün süreçlerde hep bizimle anılacak ve hatırlanacak. Onlar bizlerin kahramanları olarak bugünkü gibi hep fatihalarla anılacak. Onları yetiştiren anne babalar ve eşler hayırla anılacak. Onların evlatları bir büyük manevi mirasın, bir büyük emanetin taşıyıcıları olarak her zaman gönlümüzde, başımızın üzerinde yer alacak” dedi.

  Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu, 7. Kolordu Komutanlığı tarafından düzenlenen iftar programında, Şehit Aileleri ve Gazilerle bir araya geldi.

  İftar programına Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra, 7. Kolordu

  Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve eşi Melike Yayla, Büyükşehir Belediye Başkanı

  Cumali Atilla ve eşi Lütfiye Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç

  ve eşi Nesrin Koç, kent protokol üyeleri ile eşleri, şehitlerin aileleri ve gaziler katıldı.

  KURAN-I KERİM TİLAVETİ İLE BAŞLADI

  İftar yemeği programı Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. İftar yemeğinin ardından davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:

  “Aziz şehitlerimizin çok değerli eşleri, evlatları, anne ve babaları, kahraman gazilerimiz, bunların çok değerli aileleri, sevgili evlatları, bugün bu mübarek Ramazan ve iftar akşamında, huzur içerisinde, bu iftar sofrasında sizlerle birlikte olmanın büyük bir onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbim tuttuğumuz oruçları kabul eylesin. İbadetlerimizi izzeti dergâhında makbul eylesin. Hepinizi bugünkü gibi birlik ve beraberlik içerisinde yakında idrak edeceğimiz bayrama ve nice bayramlara yetiştirmeyi de nasip eylesin.

  “CANLARINI VATAN İÇİN, BAYRAK İÇİN, EZAN İÇİN, ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN FEDA EDEN ŞEHİTLERİMİZ KIYAMETE KADAR ANILACAK”

  Şüphesiz bu birlik ve beraberlik ikliminde, bu huzur ve güven ortamında sahip olduğumuz bütün değerlerimizi bizlere canlarıyla bağışlayan ve emanet eden şehitlerimizden de Rabbim razı olsun. Onları peygamberlerimize komşu eylesin. Bizleri de onlara komşu eylesin. İnsanlık fedakârlıkların en büyüğü canlarını vatan için, bayrak için, ezan için, özgürlüğümüz için feda eden bütün şehitlerimiz, kıyamete kadarki bütün süreçlerde hep bizimle anılacak ve hatırlanacak. Onlar bizlerin kahramanları olarak bugünkü gibi hep fatihalarla anılacak. Onları yetiştiren anne babalar ve eşler hayırla anılacak. Onların evlatları bir büyük manevi mirasın, bir büyük emanetin taşıyıcıları olarak her zaman gönlümüzde, başımızın üzerinde yer alacak. Bir büyük devlet ve millet olarak geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzde, şüphesiz gök kubbenin altında, şehitler tepesinde, onlar dünya hayatında, ebedi âleminde gönlümüzün sultanları olarak hep var olacaklar. Bilin ki, bu büyük devlet ve millet tarihin her döneminde gerek kendisine karşı, gerekse insanlığa karşı bütün haksızlıklar karşısında dimdik ayakta durmuş, hakkı temsil etmiş, hakkı taşımış ve kaldırmıştır. Bu uğurda her türlü tehdidi de iman dolu göğsü ile yetiştirdiği neferler ile ve o kahraman askerlerle bertaraf etmiş, bütün ihanet planlarını akamete uğratmış, parçalayıp yok etmiştir. Bunu yaparken gücünü imanından ve ecdadından alan, annesinin dualı ninnisinden, babasının hayır duasından alan bir imanı temsil etmiştir. Yeryüzünde hiçbir millet bu değerler uğruna bu derece gözünü kırpmadan ne canını verebilen ne de şehadete erebilen bir anlayışı temsil etmiştir.

  “BU TOPRAKLARDA YILLARDIR KARDEŞ KAVGASINI AMAÇLAYANLAR, SONUNDA KAZDIKLARI ÇUKURA KENDİLERİ GÖMÜLMÜŞ”

  Bugün dünyanın bütün coğrafyalarında Türk şehitlikleri haksızlıklar karşısında duran bu vatanın neferlerinin götürdükleri ve gittikleri her yerde temsil ettikleri asaleti ve o yüce ruhu temsil etmektedir. İçte ve dışta bu millet ve devletin bekasına dönük her türlü tehdit ve onun işbirlikçisi bu kararlılığı görmüş ve görmektedir. İşte bu topraklarda yıllardır kardeş kavgasını amaçlayanlar, sonunda kazdıkları çukura kendileri gömülmüş ve milletin devleti ile bütünleşmiş iradesi karşısında tükenmişlerdir. Sınırın ötesinde küresel güçlerin işbirliği ve desteğiyle Türkiye ve bu millete karşı tuzak kuranlar, o tuzağın içerisinde kendileri yok olup gitmişlerdir. Çünkü biz inanıyoruz ki inancımız ve imanımız diyor ki, Rabbim bizimledir ve tuzak kuranların en hayırlısı da Cenabı Allah’tır. Allah yolundan, bizleri ve milletimizi ayırmasın. Hoca Efendi iftar öncesinde yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’den ayeti kerimeyi okudu. Bu, burada bulunan siz şehit ailelerinin en büyük müjdesidir. Cenabı Allah diyor ki,

  Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar ölü değildir, ama siz faniler farkında değilsiniz. Biz biliyoruz ki bu akşam burada da o şehitlerimizin yüce ruhları bizimle şahitlik etmek de, bu toplantımıza, bu buluşmamıza, bu iftarımıza İnşallah her birisi, siz annesi, babası, eşi ve sevdiklerinin şefaatçisi olacak en büyük mükâfatı olan cennette sizlerle buluşacaklar. Kararlılığımızla gidiyoruz. Güçlenerek, gelişerek, büyüyor ve geleceğe akıyoruz. Bakın artık teknolojisini üreten, tankını, topunu, helikopterini uçağını, küresel ölçekte haklılığını, gücüyle bilgisiyle ve dirayet ile temsil eden bir gururun ve onurun sahibiz.

  “DİYARBAKIR’DA ÇOK GÜZEL BİR HUZUR İKLİMİNDE ÇOK GÜZEL BİR RAMAZAN-I ŞERİFİ İDRAK EYLEDİK”

  Hiç kimse bu büyük millet ve devletinin bölgesinde ve küresel ölçekteki iddiasını engelleyemez ve artık erteleyemez. Bu kararlılığımıza, bu inancımıza her geçen gün daha da güç katıyoruz. En büyük gücümüzde burada ortaya koyduğumuz birlik ve beraberliğimiz. Rabbim bu birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Güçlenerek geleceğe akan bu millete ve bu büyük devlete nice böylesi zamanlar ve bayramlar nasip eylesin. Diyarbakır’da da çok güzel bir huzur ikliminde çok güzel bir Ramazan-ı şerifi idrak eyledik. Hakikaten birlik ve beraberlik içerisinde yoksulların sahiplenildiği, kimsesizlere kimse olunduğu, sofralara konuk olunarak onların derdine derman olunduğu, çok hoş bir Ramazan ayını bitirmek üzereyiz ve bitirmeye yaklaştığımız bugünlerde de böylesi güzel bir iftar sofrasından bizleri Kolordu Komutanımızın çok güzel ev sahipliği ve değerli bütün arkadaşlarının mükemmel titizliğiyle buluşturduk. Değerli Kolordu Komutanımız ve Garnizon Komutanıma, değerli eşlerine, ev sahipliğinde bulunan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Teşrif ettiğiniz için siz değerli şehit ailelerine, gazilerimize şahsım ve tüm arkadaşlarım adına, Devletimiz adına teşekkür ediyorum. Rabbim sizlerden razı olsun diyor, orucunuzu Allah kabul etsin diyor, yaklaşan bayramınızı tebrik ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

   

  İftar programına katılan ailelerle yakından ilgilenen Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu davetlilerle fotoğraf çektirdiler.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen