• “Ülkemize huzur ve sükûnetin gelmesini istiyoruz”

  “Ülkemize huzur ve sükûnetin gelmesini istiyoruz”
  “Ülkemize huzur ve sükûnetin gelmesini istiyoruz”
  12.10.2018 Cuma

  Özgür Haber sizler için ziyaretlerini sürdürüyor…

  Fatih SURUÇ- ÖZEL RÖPORTAJ

  DİYARBAKIR- Özgür Haber Gazetesi olarak yazarlarımızda Eyüphan Kaya’nın koordinatörlüğünde başlattığımız yeni çalışma kapsamında bu kez Sur İlçesine bağlı Mermer Köyü ile Pirhüseyin ve Azraila mezralarına gittik. Burada köylüler ve muhtarlarla yaşamın tüm renkleri dair koyu bir sohbet gerçekleştirdik. Bilinen ve şimdiye kadar duyulmamış sorun ve sıkıntının yanında tavsiyelerde de bulunan Mermer Köyü ile Pirhüseyin ve Azraila mezraları sakinleri, “Ülkemize huzur ve sükunetin gelmesini istiyoruz” dediler.

  ARPADERESİ KÖYÜ

  İşte ilk ziyaretimizi gerçekleştirdiğimiz Sur İlçesine bağlı Mermer Köyü sakinlerinden Sülheddin Pekyanık’ın söyleşisi;

  Özgür Haber: Vatandaş olarak, devlete söylemek istediğiniz bir şey var mı? Belediye hizmetleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Diyanetten memnun musunuz? Köyünüzün kendine özgü bir sorunu var mı?

  “BEN ŞU ANDA MAĞDUR DURUMDAYIM2

  Sülheddin Pekyanık: Maddi imkanlarım kısıtlıydı, evim yıkılmak üzereydi. Sur Yardımlaşma ve Dayanışma müdürlüğüne müracaat ettim. Yazım Ankara’ya gönderildi kısa zamanda cevap da olumlu geldi. Maalesef bu Sur olayları esnasında adıma ödenek geldiği halde bana ödenmedi. Sur olaylarını gerekçe gösterdiler, maalesef bekleme süresi doldu ve para tenkis oldu. O paradan cesaret alarak harç borç ettim, evimi yıkıp, yaptım ama bana ödeme yapılmayınca da kimi vatandaşa olan borçlarımı ödeyemedim ve şu anda zor durumdayım maalesef. Bu konuda elinizden bir katkı geliyorsa esirgemeyin. Ben şu anda mağdur durumdayım. Ben de eşim de hastayız, bir iş yapamıyoruz ki bu borçlarımızı ödeyebilelim..

  ŞU ANDA ÇOCUKLARIMIZ OKULA GİDEMİYOR

  Hacı Mahmut Sağır: Malum yol yer değiştirdi, çocuklar okula gitmeye cesaret etmiyor. Milli Eğitim bize servis vermediği için şu anda çocuklarımız okula gidemiyor, geçende bir çocuğa araba çarptı hepten endişemiz arttı. Bu yol sıkıntısından dolayı köyümüze pozitif bir ayrımcılık yapabilirler. Eski okulumuzu bir onarımdan geçirselerdi belki 1, 2 ve 3’ün sınıflar köyün merkezinde okusalardı, biraz yükümüz hafiflerdi, ama o da şu anda matal durumdadır.

  Köyümüz dağınık, okulumuz uzak, gidip gelmek bir hayli zor, ayrıca öğle yemeği taşımalılara veriliyor, ama bizim çocuklarımıza verilmiyor. Çocuk ne bilsin kanun yönetmelik elvermiyor, çocuk bunu bir haksızlık olarak algılıyor. Öğle arası gidip gelmeye de zaman elvermiyor, her gün her gün simitle çocuk duymaz ki, hem herkes o kadar harçlık da öğrencisine her gün veremez. Çöp bidonumuz yok, parke taşlarımızı esaslı yapmadılar, bozuldu, çöktü şu anda suyumuz dahi yok.”

  “EN BÜYÜK SORUNUMUZ ÇOCUKLARIMIZIN RAHAT OKULA GİDEMEYİŞİDİR”

  Köyün Muhtarı Ömer Sağır: Şebeke suyu köyümüzün yakınına geldi, en kısa zamanda abone yapılırsa köyümüze su gelecek. En büyük sorunumuz çocuklarımızın rahat okula gidemeyişidir. Memleketin huzuru için de bir sağlıklı bir çözüm gelseydi, o meşhur deyimle “analar ağlamasaydı” iyi olurdu. Bu ülkeden ayrılma gibi bir derdimiz yok, bu ülkenin her tarafı bizim, ama Kürtçenin yasal ve anayasal düzeyde serbest bırakılmasını istiyoruz. Köyümüz büyük bir köydür. Köyün altında bir kilometre kadar dere ıslah çalışması yapılabilir. Şu anda koku salıyor. Bazı köylerde sağ sol beton dökülmüş üstüne de korkuluklar dikilmiş çok güzel duruyor, köyümüzün deresinde de öyle bir çalışma yapılmasını istiyoruz.

  “ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SERVİS İSTİYORUZ”

  Abdurrezak Figan; Ülkemize huzur ve sükunetin gelmesini istiyoruz. Kürtçenin yasal olarak serbest olması lazım. Bu iç sorunumuzun varlığı insanın moralini bozuyor, insanın huzursuz ediyor.

  Mehmet Yıldırım: Bir veli olarak çocuklarımız için servis istiyoruz. Köy ile okul arasında bölünmüş yol geçiyor, arabalar haklı olarak hızlı geçiyor, çocuklar için büyük bir tehlike arz ediyor. Yakınlık uzaklık diye bir kriterin olduğunu biliyoruz, ama bu yoldan dolayı köyümüze pozitif bir ayrıcalık verilmesini istiyoruz, bu yol sorunu olmadan ciddi bir sorun yoktu.

  “İMAM LOJMANI İÇİN YARDIM İSTİYORUZ”

  Alibardak Köyü Mezrası (Pirhüseyn Mezrası)

  Abdulbaki Parçacı: Kendi imkanlarımızla imam lojmanımızı yapmaya çalıştık, birçok defa belediyeye müracaat ettik, bize bir katkı gelmediği halde binamızın kabasını bitirdik, sıvası, boyası ve kapı penceresi kaldı. Bu konuda belediyemizin bize yardımcı olmasını bekliyoruz dedi.

  “ALLAH VAR DOĞRUYA DOĞRU DEMEK LAZIM”

  Koyungüden köyü mezrası (Azraila Mezrarası) Ali Ateş; Çöpümüz atılmıyor, kanalizasyonumuz sağlam yapılmadı, orada burada patlıyor. Cereyanımız 1985 yılında geldi, o gün bu gündür, direkler, teller aynı, sıkıntı oluşuyor, hâlbuki çoktan değişmesi lazımdı.

  Aile sosyal politikalar bir mağdurumuz var ona bakıyor, onun maaşı veriliyor, bakıcısının da maaşı veriliyor, Allah var doğruya doğru demek lazım. Belediye otobüsü köyümüzden geçiyor, bizimle aynı mesafede olan köylerin yol ücreti 3 lira bizim köy 4 liradır, bu haksızlık değil mi? Ulaştırma daire başkanlığına gittik düzeltiriz dediler ama hala bir düzeltme olmadı”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen