• “Ucuz tehditlere karşı tahammülümüz yok”

  “Ucuz tehditlere karşı tahammülümüz yok”
  “Ucuz tehditlere karşı tahammülümüz yok”
  28.07.2018 Cumartesi

  Türkiye’den Trump’ın tehditkar açıklamalarına sert tepkiler…

   

  ABD Başkanı Trump'ın, ev hapsine alınan ABD'li casus rahip Andrew Brunson'un “serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı” şeklindeki küstah tehditlerine Türkiye’den sert tepkiler gelmeye devam ediyor. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye bir hukuk devletidir ve Türk adaleti herkese eşit mesafededir. Ucuz tehditlere karşı da tahammülümüz yoktur. ABD’li muhataplarımız, Millet adına hüküm veren Türk yargısının kararlarına saygı duymak zorundadır” dedi.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın ile ardımcısı Mike Pence'in ev hapsine alınan ABD'li casus rahip Andrew Brunson'un “serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı” şeklindeki küstah tehditlerine tepkiler sürüyor.

  “UCUZ TEHDİTLERE KARŞI DA TAHAMMÜLÜMÜZ YOKTUR”

  Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye bir hukuk devletidir ve Türk adaleti herkese eşit mesafededir. Ucuz tehditlere karşı da tahammülümüz yoktur. ABD’li muhataplarımız, Millet adına hüküm veren Türk yargısının kararlarına saygı duymak zorundadır” dedi.

  BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT TEPKİ

  ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehditlerine Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Türkiye'ye kimse dikte edemez, tehdidi tolere etmeyiz. Hiç kimsenin tehdidine müsamaha edemeyiz. Hukuk kuralları herkes için istisnasız geçerlidir” ifadesini kullandı.

  POMPEO İLE TELEFONLA GÖRÜŞTÜ

  Konuyla ilgili Dışişleri kaynakları, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dün ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefon görüşmesi de yaptığını belirtti. Görüşmede, “Kimsenin tehdidine boyun eğmeyeceğimizi, hukuk kurallarının istisnasız herkes için geçerli olduğunu vurgulamıştır” denildi.

  “TÜRKİYE KENDİ KADERİNİ TAYİN EDEN TAM BAĞIMSIZ VE EGEMEN BİR ÜLKEDİR”

  Adalet Bakanı Abdülhamid Gül de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye kendi kaderini tayin eden tam bağımsız ve egemen bir ülkedir.  Brunson davası da, tam bağımsız ve egemen bir ülkede olması gerektiği gibi kendi mecrasında ilerleyecek, Yüce Türk Adaleti nihai sözü söyleyecektir." ifadelerine yer verdi.

  “ABD, TEHDİTLER SAVURARAK NETİCE ALAMAZ”

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, ABD yönetiminin açıklamalarının, bir NATO müttefiki olan Türkiye'ye yönelik kullanılan tehditkar dilin kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirten Kalın, "FETÖ konusunda bugüne kadar hiçbir adım atmayan Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, bağımsız Türk yargısının yetki alanında olan bir hususu bahane ederek, Türkiye’ye karşı tehditler savurarak netice alamayacağını bilmelidir." diye belirtti.

  “TÜRKİYE'YE KİMSE EMİR VEREMEZ VE TEHDİT EDEMEZ”

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'da söz konusu tehditkar söylemlere yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Türkiye'nin, hukukun üstünlüğünü esas alan köklü bir demokratik geleneğe ve siyasi düzene sahip egemen bir devlet olduğunu vurgulayan Aksoy, "Türkiye'ye kimse emir veremez ve tehdit edemez. Türkiye'ye karşı tehditkar bir dil kullanılması kabul edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

  Aksoy, Türkiye'nin ABD ile ilişkilerini düzeltmek için bugüne kadar gereken siyasi iradeyi ortaya koyduğuna ve üzerine düşeni fazlasıyla yaptığına dikkati çekerek, "ABD yönetiminin ülkelerimiz arasındaki müttefiklik ve dostluk ilişkilerini hiçe sayan tehditkar mesajlarını kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

  Aksoy, “Brunson davası hakkında Amerikalı muhataplarımıza çeşitli vesilelerle gerekli açıklamalar yapılmış ve konunun bağımsız Türk yargısının yetki alanında olduğu açık bir şekilde vurgulanmıştır. ABD yönetimini bir an önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak bugüne kadar sürdürdüğümüz yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  ABD Başkanı Donald Trump ile yardımcısı Mike Pence, tutuklu yargılandığı davada tahliye edilerek ev hapsine alınan ABD'li casus rahip Andrew Brunson'un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunmuştu. (Haber Merkezi)

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen