• “Türkiye-Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme gösteriyor”

  “Türkiye-Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme gösteriyor”
  “Türkiye-Belarus ilişkileri sağlam temeller üzerinde gelişme gösteriyor”
  17.04.2019 Çarşamba

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Belarus ile ticarette 1,5 milyar dolarlık bir hedefin bulunduğuna işaret ederek, “Türkiye ve Belarus bunu gerçekleştirebilecek imkâna sahiptir” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  “TÜRKİYE-BELARUS ARASINDA EKONOMİ ALANINDA ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL VAR”

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen toplantıda, iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza töreninin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Belarus arasında ekonomi alanında değerlendirmeyi bekleyen çok ciddi bir potansiyelin olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Ankara’da iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın gerçekleştirildiğini, Şubat ayı içinde 9. Savunma Sanayi İş Birliği Toplantısı’nın yapıldığını bu alanlarda yapılacak anlaşmaların imzaya hazır hâle getirildiğini kaydetti. Türkiyeli ve Belaruslu iş adamlarının bugün de Türkiye-Belarus İş Forumu vesilesiyle bir araya geldiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişme eğilimi içerisinde olduğunu, imzalanan anlaşmaların da bunu gösterdiğini ifade etti. 2016 yılında 1 milyar dolarlık karşılıklı ticareti hedeflediklerini hatırlatarak henüz bu hedefe ulaşılamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde bu hedef doğrultusunda daha fazla çalışılmasının gereğini de ortaya koyduk ve şimdi yeni hedefimiz, 1,5 milyar dolarlık bir hedeftir. Türkiye ve Belarus bunun gerçekleştirebilecek aslında bir imkâna da sahiptir” diye konuştu.

  “İŞ DÜNYASININ TEMSİLCİLERİNİ KARŞILIKLI YATIRIMLAR KONUSUNDA TEŞVİK EDİYORUZ”

  İş dünyasının temsilcilerini karşılıklı yatırımlar konusunda teşvik etmeyi sürdürdüklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan fabrikanın ilk üretimini bu ay içerisinde gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Ulaştırma ve savunma sanayi başta olmak üzere, iş birliği alanlarının çeşitlendirilmesi konusunu da yaptıkları görüşmelerde ele aldıklarını aktaran Erdoğan, bu alanlarda gerçekleştirilebilecek ortak projelerin ve atılabilecek müşterek adımların mevcut olduğunu, bilim ve teknoloji alanındaki ilişkilerin bu kapsamda müstesna bir niteliğe sahip olduğunu söyledi.

  “BELARUS TÜRKİYE’Yİ FETÖ İLE MÜCADELESİNDE YALNIZ BIRAKMADI”

  FETÖ terör örgütüyle mücadele konusunun da görüşmelerinin gündeminde yer aldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus’un Türkiye’yi bu mücadelesinde yalnız bırakmadığını, gerekli adımları atmaktan kaçınmadığını ve FETÖ bağlantılı derneklerin tasfiyesini sağladığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko’ya ve Belarus makamlarına, gösterdikleri hassasiyet ve örnek duruş nedeniyle teşekkür etti.

  LUKASHENKO: TÜRKİYE BİZİM İÇİN KESİNLİKLE ÖNCELİKLİ BİR ÜLKEDİR

  Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko konuşmasında, Belarus’un Türkiye’yle olan ilişkilerine büyük önem atfettiğini ve bugünkü görüşmelerle iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde yeni bir sayfa açıldığını dile getirdi. Lukashenko, “Türkiye’nin bizim için kesinlikle öncelikli bir ülke olduğunu ve dostluğumuzu çok yüksek değerle değerlendirdiğimizi ve iş birliğimizi de her zaman sürdürmeye hazır olduğumuzu beyan ediyorum” şeklinde konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen