• “Refah ve ekonomik seviyenin yükselmesi için kendimizi sorumlu hissediyoruz…”

  “Refah ve ekonomik seviyenin yükselmesi için kendimizi sorumlu hissediyoruz…”
  “Refah ve ekonomik seviyenin yükselmesi  için kendimizi sorumlu hissediyoruz…”
  18.08.2019 Pazar

   

   

  Süleyman AYDIN-ÖZEL RÖPORTAJ

  DİYARBAKIR – Özgür Haber’in klasikleşen sayfası ‘Pazartesi Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale oldu. Hani için gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgiler veren Lale; “Hani ilçemizi sadece belediye kurum çalışanları ve imkanları ile değil, ailemin her ferdi ve her Hanili vatandaşımız ile birlikte kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

  “İLK HEDEFİMİZ TARIM İLE İLGİLİ PROJELERİMİZDİR”

  Özgür Haber: Efendim, uzun bir dönemden sonra, yeniden aldığınız ve eskiden de uzun yıllar başkanlığını yaptığınız, Hani Belediye Başkanlığı makamına büyük bir başarı göstererek tekrar seçildiniz. Dolayısı ile bu başarının odağını öğrenmek için, ilk sorumu sormak istiyorum. Seçim vaadinde de bulunduklarınız dahil, projeleriniz nelerdir?

  İbrahim Lale: Bizim ilk hedefimiz tabii burada tarım ile ilgili projelerimizdir. Çünkü Hani denilince akla yetiştirilen sebze ve meyveler gelir. Hayvancılık sektöründe de büyük bir boşluğu dolduran ilçemize artık başka illerden ve seralardan sebze meyve ve yine başka illerden ve çiftliklerden canlı hayvan ve tükettiğimiz et gelmeye başladı. Kümes hayvanlarının dahi başka ilçe ve köylerden gelme noktasında teslim aldığımız belediye ve ilçemizde haliyle ilk gerçekleştirmek ve düşüneceğimiz projelerin başında tarım ve hayvancılığı nasıl en kısa ve verimli haliyle gerçekleştireceğimiz gelir.  Tamamen organik olarak yetiştirilen ürünler insanların sofrasında iken kokusunu ta sokak ortasında duyabileceğiniz, domates, salatalık, biber ve patlıcandan ibaret sebzenin başını çektiği tarım yönümüz kadük kaldı demeyelim de bilinçli olarak unutturuldu. Süt danası eti alabilmek için, Diyarbakır merkezi ve ilçelerinden bizzat arabasına veya toplu taşıma aracına binip, gelerek ihtiyacını karşılamaya gelenlere, başka illerden gelenlerin de eklendiğini bilmeyen yoktu. Hal böyle iken eksik hizmet ve vatandaşlarımıza bir ağabey olarak destek verecek, yok gösterecek ve projelerini daha da geliştirecek bir makam veya kimse olmadığı için adeta köreldi. Yine verimli topraklarımızda yetişen hububatın da aynı akıbete uğradığını söyleyeyim. Buğday nohut, mercimek, mısır arpa gibi ürünlerin ekimi , yüksek rekolte alınması konusunda eğitim ve bilincin yeteri kadar yerleştirilememesinden mütevellit yine geride bırakıldı ilçemiz. Dolayısı ile öncelikli olarak tespit ettiğimiz kalemler arasında gördüğümüz eksikliklerimiz ile en başta sulu tarım olmak üzere hızlıca projeler gerçekleştireceğiz.

  YOL DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

  Özgür Haber: Bu ilk proje, İnşallah daim olur. Daha başka projeniz var mı acaba?

  İbrahim Lale: Olmaz mı? Tabii ki var. İlçemize ve köylerimize hem rahat ulaşım hem de geliştirilen tarım çalışmalarında en üst seviyede başarı elde etmek için, evvela yol düzenleme çalışmaları yapacağız. İlçe belediyemiz ve il belediye başkanlığına gerekli çalışmalarda yol açarak süratle sonuçlandırması için elimizden geleni yapacağız. Hükümetimizin şu an iktidarda olması , yapılan projelere tüm kurumları ile destek olmasının yanında, proje üreten, üretilen yerli projelere sahip çıkan bir anlayış ve samimiyette olması büyük bir şanstır. Reisimizin ülkemiz için yaptıklarını kapı kapı dolaşarak anlattık ve halkımız, şimdiye kadar bu çalışmaları bize kimse aktarmamıştı, dediler. Sadece şahsım değil, ailemin 7 yaşındaki çocuğundan tutun, 70 yaşını geçmiş büyüklerimizin de kapı kapı dolaşarak yaptığı çalışma neticesinde hükümetimizin ve Reis'imizin bir lütuf olduğunu ve hizmetlerini anlattık. Mükemmel hizmetleri gerçekleştiren ve İslam Ümmetine lider olan Reis ve hükumetimizin bir belediyesi olan Hani ilçemizi yeniden bağrımıza basmak için, gece gündüz demeden çalıştık. Hem seçim çalışmaları yaptık hem de yapılması gerekenleri bizzat sahada gördük.

  AİLEMİN HER FERDİ VE VATANDAŞIMIZ İLE
   BİRLİKTE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ.

  Özgür Haber: Eksiklikleri sahada gördük dediniz. Projeler o zaman mı kafanızda şekillendi?

  İbrahim Lale: Biliyorsunuz, yapılacak çalışmaların nasıl proje haline getirileceği  uzun bir iştir. Yapılacak projenin sosyo kültürel yapımıza uyarlamanın da elzem olduğu aşikardır ancak, ben ve ailemi Reis'in desteği ile kapısında ve köyünde görenler samimiyetimize ve çabamıza güvenerek oy verdiler. Dolayısı ile Hani ilçemizi sadece belediye kurum çalışanları ve imkanları ile değil, ailemin her ferdi ve her Hanili vatandaşımız ile birlikte kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız.

  “ASIL İŞ, SAMİMİ ÇABA VE KALBE KARŞI KISMET EDEN YÜCE ALLAH'TIR”

  Özgür Haber: Eski dönem belediye başkanlığınızda yaptıklarınız referans oldu diyebilir miyiz?

  İbrahim Lale: Tabii ki. Makam odası, aracı, belediyede bulunan masa ve sandalyeler iş yapmaz, biliyorsunuz. Asıl iş, samimi çaba ve kalbe karşı kısmet eden Yüce Allah'tır. Yine hizmet için, kefenini dahi koltuğunun altına koymuş ve hizmet yapma konusunda kendini kanıtlamış hükumetimizin Değerli Başkanının bize gösterdiği yakınlık ve desteklerdir. Bir de şahsım ailem ve çok kıymetli Hanili hemşerilerimin bizi bir ağabey kabul ederek gerçekleştireceği çalışmalar bizi çok iyi bir duruma getirecektir.

  Özgür Haber: Sayın Başkan, hizmet denilince hemen hemen herkesin aklına alt yapı ve üst yapı gelir. Hani ne durumda ?

  İbrahim Lale: Evet, dediğiniz gibi, her belediyenin yapması gereken ve insanların sağlıklı ve rahat yaşaması ve hatta projelerini daha üst seviyelere çıkarabilmesi konusunda gereklilikler arasında alt yapı ve üst yapı gelir. Düzgün yollar, kanalizasyon, şebeke su tesisatı, parklar gerekli ve yapacaklarımız arasındadır. Her köyümüze rahat ulaşım konusunda, düzgün ve temiz yollar, düzenlenmiş alanlar ve özelikle temizlik ve dezenfekte edilmiş bir ilçemiz olacaktır.

  “BDP'Lİ BELEDİYELERİN HİZMET NOKTASINDA BİR ÇABASI YOKTUR”

  Özgür Haber: Yeterli bir seviyede devir almadınız mı?

  İbrahim Lale: BDP'li belediyelerin hizmet noktasında bir çabası yoktur; bunu kendileri de söylüyorlar. Özellikle Diyarbakır ile Hani ilçemiz arasında bulunan ana yolun proje ve mimari konusundaki yanlışlıklardan ötürü hem fiziki olarak bir çok kazaya sebebiyet vermekte ve güvenlik açısından da risk bölgesidir. 60 yıl öncesinde kervan yolu olarak kullanılan güzergah asfaltlanmış ve yol olarak kullanılmaktadır. Statik bir mimari olarak görülmüş yolu güvenlik açısından da değerlendirilerek düzenlenme noktasında ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bir an evvel ilgili bakanımız başta olmak üzere, yetkili kurumlarımızı haberdar edecek, ön açacak  ve halkımıza en iyisi noktasında gerekli çabayı sarf edeceğiz. Ve biraz evvel de dediğim gibi, kendi mahallelerimizin yol ve güzergah çalışmalarını da yapacağız.

  “GÖRÜŞÜ NE OLURSA OLSUN, HERKESE SAYGIMIZ SONSUZDUR”

  Özgür Haber: Sosyal yönünü sorsak ilçenizin, Hani için neler söylersiniz?

  İbrahim Lale: Tabii bununla beraber ilçemiz, ekonomik olarak, huzur olarak büyük bir darbe aldı. Ekonomik olarak büyük sıkıntıda olan halkımızın kalkınarak huzurunu kendisinin temin edeceği bir ortam hazırlamada hem hükümetimiz hem de şahsım elimizden geleni yapacağız ve yapmaya da gayret ediyoruz. Güvenlik açısından da bir otoriterin hoşgörüsüne ihtiyacı olan hemşerilerimiz alnımızı ak edecek ve Reis'e bağlılıklarını gösterecektir. Burada tabii ki, görüşü ne olursa olsun, herkese saygımız sonsuzdur. Birlik ve bütünlük ve kardeşlik kapsamında bir zamanlar boşluğa düşmüş olduklarına mukabil kardeşlerimizi de bağrımıza basacak ve en iyi hizmeti sunduğumuzda anlayacaklar ki; Sayın Recep Tayyip Erdoğan nadir bulunan ve İslam ümmetinin lideri olmada isabettir.

  KADINLARA YÖNELİK PROJELER

  Özgür Haber: Kadın ve çocuklarımıza yönelik projeleriniz var mıdır?

   

  İbrahim Lale: Olmaz mı? Kadınlarınıza yönelik kurslar eğitimler ve iş imkanları için de projeler üretecek ve gerçekleştireceğiz. Yarınımızın teminatı olan çocuklarımız bizim listenin en başı proje ve düşüncemizdir. Parklar ve eğitim, ayrıca destek projeleriyle terörden uzak tutacağımız için, önce Yüce Allah'a iyi bir kul, ülkesine ve devletine bağlı bir vatandaş, anne ve babasına iyi bir evlat ve ilçemize yararlı bir bireyin yetişmesi önceliğimiz arasındadır.

  “REFAH VE EKONOMİK SEVİYENİN YÜKSELMESİ
   İÇİN KENDİMİZİ SORUMLU HİSSEDİYORUZ”

  Özgür Haber: Başkanım sözünüz keseceğim ama, burada bir soru sormak istiyorum:Siz burada bir başkandan ziyade Hani ilçesinde ileri gelen bir aile büyüğüsünüz. Kanaat önderi, bir de sözü geçerli bir insansınız. İstihdam ve ilçeyi kalkındırmak için bir çok projeye değindiniz ama, öncelikle kapsamlı bir desek, ne dersiniz?

   

  İbrahim Lale: Şimdi Güneydoğu ve ilimiz gibi, ilçemiz de tarım alanında elverişli bir yerdir. Burada en başta tarıma çok önem vereceğiz. Bilinçli çiftçiler ve topraklarımızdan çok daha fazla verim almanın çalışmalarını yapacağız. Hayvancılığı yeniden canlandıracağız. Tarım ve hayvancılık bizim işimiz olmasa da biz, ilçe halkımızın yolunda ve ayağına batan her kıymığı kaldırmada kararlıyız. Refah ve ekonomik seviyenin yükselmesi için kendimizi sorumlu hissediyoruz. Halkımız adına kurum kurum dolaşacak ve eksiklikleri tamamlayacağız. Burada altın değerinde akan bir nehrimiz vardır. İlk projelerimizden biri de bu olacak. Gölet şeklinde bir çalışmayla hem görsel hem fiziki olarak bir hizmet olacak. Piknik alanı, dinlenme alanı, eğlenme alanı, tarımsal yararlanma alanı ve haliyle istihdam ve ilçemizin ekonomisine katkı olacaktır. 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen