• “Millî iradeye gölge düşürecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz”

  “Millî iradeye gölge düşürecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz”
  “Millî iradeye gölge düşürecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz”
  07.07.2018 Cumartesi

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönemde, en çok vesayete ve darbeye karşı dikkatli olacağız. İster içeriden gelsin, ister dışarıdan, millî iradeye gölge düşürecek, milletimizin emanetine halel getirecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz” dedi.

  AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi. Erdoğan'ı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman karşıladı.

  Erdoğan, AK Parti grup toplantısı için saat 11.00'de TBMM'ye geldi. Erdoğan'ı, TBMM Başkanı Kahraman karşıladı. Muhafız Alayı'nı selamlamasının ardından TBMM Şeref Holü'nden geçen Erdoğan, AK Parti grup toplantısına başkanlık etmek için salona geçti. Toplantı, Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasıyla başladı.

  Ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan, 24 Haziran’da AK Parti listelerinden milletvekili seçilen 295 milletvekilini tebrik ederek "Milletvekillerimize önümüzdeki 5 yıl boyunca bu kutlu çatı altında yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum. 23 Nisan 1923 tarihinden beri Meclis çatısı altında görev yapmış tüm milletvekillerini saygıyla hürmetle yad ediyorum” şeklinde konuştu.

  Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Hizmet yarışında bayrağı bu defa sizler devraldınız. İçinizde daha önce bu sıralarda oturmuş olanlar var, ilk defa bu görevi üstlenenler var. Karşımdaki manzarayı tecrübeyle yeniliğin, birikimle azmin, metanetle heyecanın mükemmel bir sentezi olarak görüyorum. Yapacak çok işimiz bulunuyor. Her birinizin enerjisine, kabiliyetine, çalışkanlığına, üretkenliğine, mücadeleciliğine ve sadakatine ihtiyacımız var. Bunun için tek bir anımızı bile boşa geçirmeye hakkımız yok. Hep birlikte çok çalışacak ve milletimizin teveccühüne layık olmaya gayret göstereceğiz. Rabbim bizi milletimize mahcup etmesin. Milletvekili seçimlerinde yurt dışı ve gümrükler dahil aldığımız 21 milyon 338 bin 693 geçerli oy ile yüzde 42,56 oran elde ettik. Teveccühünü cumhur ittifakından yan kullanan her bir vatandaşımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mecliste bu dönemde sayısı 600’e çıkan milletvekili koltuklarının yüzde 49’unu elde ederek çoğunluğu sağlayamasak da en büyük grup durumundayız. Cumhur ittifakı olarak baktığımızda ise toplam 344 milletvekili sayısıyla MHP ile birlikte mecliste yüzde 57’lik bir çoğunluğa sahibiz. Biz 7 Haziran 2015 hariç mecliste hep tek başımıza çoğunluğa sahip olarak yasama faaliyetlerini yürütmüş bir partiyiz. Bu seçimlerde gerek oy oranı gerek milletvekili sayısı bakımından hedeflerimizin gerisinde kalmış olmamız daha çok çalışmamız daha çok gayret göstermemiz gerektiğine işaret ediyor. Bizim milletimiz dünyada eşine ender rastlanır bir ferasetle, sezgiyle öyle mesajlar verir ki hayran olmamak mümkün değildir. Seçimlerin sonuçlarını bu yaklaşımla okumamız gerekiyor. Önümüzdeki tablo şudur; milletimiz cumhurbaşkanlığı seçiminde 26 milyon 330 bin 823 geçerli oy ve yüzde 52,56 oy oranıyla en yakın rakibimizin 11 milyon üzerinde bir farkla bize teveccüh göstermiştir”

  “KENDİSİNİ MİLLETİN ÜZERİNDE, AK PARTİ’NİN ÜZERİNDE
  GÖRENLERİN BU MESAJI ALMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü ilk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini yayınlayacaklarını belirterek, “Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla pazartesi akşamı saat 21.00'de kabineyi açıklayacağız ve hemen kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız” dedi.

  AK Parti Grubu, TBMM'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Erdoğan, Türkiye yönetim sistemini değiştiren adımları milletle birlikte attıklarını ifade etti. Şimdi yapacakları işin yine millete bakmak, onun gösterdiği istikamette yürümek olduğunu belirten Erdoğan, “Kendisini milletin üzerinde, AK Parti’nin üzerinde görenlerin bu mesajı alması mümkün değildir. Çünkü onların gözleri artık görmez, kulakları duymaz, kalpleri hakikate yönelemez olur. Biz her zaman için milletimizle, onun değerlerini, hassasiyetlerini, beklentilerini paylaşanlarla birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz. Bu kadronun, bu vasıflara sahip arkadaşlardan oluştuğuna inanıyorum. Pazartesi günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Yemin Töreni'yle Türkiye yeni bir döneme adım atacak. Meclis'teki merasimin ardından Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhteşem bir göreve başlama töreni gerçekleştireceğiz. 22 ülkenin cumhurbaşkanı ile 17 ülkenin başbakanı katılım gösterecek. Ayrıca çok sayıda uluslararası kuruluş başkanı, bakanlar, her ülkeden Türkiye dostu kardeşimiz göreve başlama törenine iştirak edecek. Böylece yeni yönetim sistemimize geçişimizi hem dünya ile hem de halkımızla milletin evinde paylaşmış olacağız" diye konuştu.

  "PAZARTESİ AKŞAMI SAAT 21.00'DE KABİNEYİ AÇIKLAYACAĞIZ"

  Aynı gün ilk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini de yayınlayacaklarını paylaşan Erdoğan, "Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla pazartesi akşamı saat 21.00'de kabineyi açıklayacağız ve hemen kolları sıvayıp çalışmaya başlayacağız. Böylece ülkemize yıllardır patinaj yaptıran, sürekli kaoslara yol açan eski sistemi bir kenara bırakıp yepyeni bir sisteme kapıları açacağız. Uzun süredir böyle bir yönetim sistemine geçişe kararlılığı olan büyüklerimiz bu işi başaramadılar. Bu işi başarmak hamd olsun AK Parti'ye nasip oldu. İşin sistem bazında bu değişikliğini yapmaktan öte şimdi aslolan bunun meyvelerini milletimize tattırmaktır. Bu adımı atarken de çok çok kararlı olacağız. Burada biz ortak akılla, kollektif akılla hareket etme suretiyle inşallah hedefe kilitlenecek ve neticeyi alacağız. Biz tevazuyu kendisine ilke edinmiş bir insanlar topluluğuyuz. Bundan taviz vermemeliyiz. Kimseye tepeden bakamayız. Tepeden bakmacı bir anlayışla da yürüyemeyiz. Bunu ayaklar altına alacağız ve kardeşler topluluğu olarak yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

  İLK ZİYARET AZERBAYCAN İLE KKTC'YE

  Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

  "Bu hareketin içinde ben olamaz. Bu hareketin içinde biz var. Biz, bunu bu şekilde değerlendirerek yolumuza yürüyeceğiz. Aksi taktirde bizden öncekiler nasıl yerle yeksan olduysa biz de aynısını oluruz. Az önce rakamları sizlere verdim. 26 milyon insan bize bir güven bahşetti. Bu 50 milyon geçerli oyun içinde 26 milyon. Önemli bir imtihandır. Bu imtihanı bizim başarıyla vermemiz lazım. Salı günü devlet geleneğimize uygun şekilde ilk yurt dışı ziyaretlerimizi dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gerçekleştireceğim. Bu geleneğimizi ve örfümüzü yerine getireceğiz. Çarşamba günü de Brüksel'e gidip NATO zirvesine katılacağız."

  "BİZİM NE KADAR ANTRENMANLI OLDUĞUMUZDAN HABERİ YOK"

  Kendisi hakkında "yorgun" nitelendirmesini yapanlara cevap veren Erdoğan, "Bizlerle ilgili 'yorgun bir Cumhurbaşkanı adayı' yakıştırması yapanların hali ortadadır. Biz, azim ve kararlılıkla bu yola devam ediyoruz. Bize yorgun yakıştırması yapanların, bizim ne kadar antrenmanlı olduğumuzdan haberi yok. Aslında onlar zihinsel bir yorgunluk içindeler, bizler değiliz. Çok daha güçlü bir şekilde bu yola devam ediyoruz. Yeni yönetim sistemimizden aldığımız güçle daha çok çalışacağız, daha hızlı ve kesin neticeler elde edeceğiz. Bizim hedefimiz güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye'dir. İnşallah erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandıracağız" ifadelerini kullandı.

  “HEDEFİMİZ GÜÇLÜ MECLİS, GÜÇLÜ HÜKÛMET VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’DİR”

  “Seçim kampanyamız boyunca hep söylediğimiz gibi, bizim hedefimiz güçlü Meclis, güçlü hükûmet, güçlü Türkiye’dir. İnşallah hep birlikte, irade, erdem ve cesaretle Türkiye’yi şahlandıracağız” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kavramlarla milletin karşısına, başkaları gibi laf olsun diye değil, yürekten inandıkları ve uygulamaya kararlı oldukları için çıktıklarını vurguladı. 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bu Meclis, dualı bir Meclis’tir. İstiklal Harbi’ne başlarken, dualarla, salavatlarla, Kur’an-ı Kerim’le açılan bu Meclis, o dönemde çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğü dönemde dahi faaliyetlerini sürdürmüştür. Her ne kadar 1960 ve 1980 darbelerinde dağıtılmış olsa da, Meclisimiz her zaman milletimizin umudu olmayı sürdürmüştür. Hatta 15 Temmuz’da bu Meclis, cesaretiyle ve dirayetiyle adeta tarih yazmıştır.”

  “MİLLLETİMİZİN EMANETİNE HALEL GETİRMEYECEĞİZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Önümüzdeki dönemde, en çok vesayete ve darbeye karşı dikkatli olacağız. İster içeriden gelsin, ister dışarıdan, millî iradeye gölge düşürecek, milletimizin emanetine halel getirecek hiçbir dayatmaya rıza göstermeyeceğiz. Gerekirse kendimizi ortaya koyacağız, ama ülkemizi böyle bir zillete maruz bırakmayacağız” vurgusu yaptı.

  Terör örgütleriyle mücadelenin amansız bir şekilde sürdürüleceğini, bölücü terör örgütünün yurt içindeki yapılanmasının adeta belini kırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:  “Yeni güvenlik konseptimiz gereği, artık saldırıları ülkemiz topraklarında beklemiyor, tehditleri kaynağında yok ediyoruz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarıyla, sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör zincirini pek çok yerinden kırdık. Mümbiç’te, Amerika ile vardığımız anlaşmayı adım adım hayata geçiriyoruz. Bu bölgeyi teröristlerden tamamen temizleyene kadar durmayacağız.”

  “ÜLKEMİZİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ HÂLİNE GETİRMEKTE KARARLIYIZ”

  Ekonominin, yeni dönemde de öncelikleri arasında ve terörle mücadeleyle birlikte ilk sırada yer aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapısal sorunları reformlarla çözerek, kasıtlı olarak kurulan tuzakları birer birer bozarak, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline getirmekte kararlıyız.  Milletimize verdiğimiz bu sözü tutmak için biz bu yola baş koyduk” ifadelerini kullandı.

  Siyasi bağımsızlığın, savunma sanayiini geliştirmenin yanı sıra ekonomik bağımsızlıktan geçtiğini çok iyi bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün IMF ile yolları ayırarak, bu konuda önemli bir adım attık. İnşallah bu dönemde, cari açık, enflasyon, faiz başta olmak üzere, ekonomideki yapısal sorunlarımızı çözerek, çok daha ileri bir seviyeye ulaşacağız. Üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmak için gereken her tedbiri alacak, her uygulamayı devreye sokacağız” dedi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen