• “Kürtler asla ama asla CHP’ye oy vermez!”

  “Kürtler asla ama asla CHP’ye oy vermez!”
  “Kürtler asla ama asla CHP’ye oy vermez!”
  21.06.2019 Cuma

   

  Engin ÖZTÜRK

  DİYARBAKIR - Pazar günü yapılacak olan İstanbul seçimleri için görüşlerini bildiren Diyarbakırlılar, Kürtlerin kime oy vereceğiyle ilgili soruya, “Kürtler kime oy verir bilmem ama CHP’ye oy vermeyecekleri kesindir” diye kesin ve net konuştular.

  Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul’daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak. Yapılan değerlendirmelerde İstanbul seçimini Kürtlerin seçimi ve sandığa gitmeyen seçmenin belirleyeceği yönünde, seçime artık saatler kala bölgenin kalbi konumundaki Diyarbakır’da vatandaşlar İstanbul seçimini değerlendirdi.

  KÜSKÜNLER SANDIĞA GİTSE YILDIRIM AÇIK ARA KAZANIR

  Diyarbakırlılar da seçimin kaderini Kürt seçmenlerin seçimi ve sandığa gitmeyen seçmenin belirleyeceğini düşünüyor. Sandığa gitmeyen seçmenin ağırlıkta AK Parti küskünleri olduğunu savunan Diyarbakırlılar, onların sandığa gitmesi durumunda seçimi Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın açık ara kazanacağını dile getiriyorlar.

  “KESİN OLAN CHP’YE OY VERİLMEMESİ”

  ‘Kürtler İstanbul seçiminde oylarını kimden yana kullanmalı’ şeklindeki soruya Diyarbakırlılar ağırlıkta cevap vermekten kaçınırken, ‘kime oy vermemeli’ sorusuna ise kesin ve net bir dille CHP’ye oy verilmemesi gerektiğinde birleştiler. Diyarbakırlılar, “Bir Kürdün aklı zihni bulanıp, fikri tepetaklak olmamışsa CHP ile iş birliği yapması mümkün olamaz. Seksen sene boyunca dillerini yasakladılar, katliamlara maruz bıraktılar, sürgün ettiler ve cezaevlerinde insanlık dışı işkence yaparak, dışkı yedirdiler. Erdoğan ise bu zulümleri, bu aşağılamaları, bu işkenceleri, bu dışlamaları bitirmek için risk aldı. Ceberrut rejimin bütün öfkesini üzerine çekeceğini bile bile; Kürtleri de Alevileri de Dindarları da birinci sınıf vatandaş statüsüne getirdi. Vefalı Kürtler bunu asla ve asla unutmaz, bunu unutmayan vefalı Kürtler asla ve asla CHP’ye oy moy vermez” dediler.

  “ERDOĞAN DEVRİM ÇAPINDAKİ ADIMLARI CESURCA ATTI”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan için yaptığı hizmetlere ‘olması gereken hizmetlerdir, bunlar bir lütuf değildir’ şeklindeki eleştirilerin de bölge illerinde sıkça dillendirildiğini anlatan Diyarbakırlılar, “Yani olması gerekeni yaptı, evet ama gerçekten çok doğruları, doğru olanı yaptı. Ama attığı her doğru adım, derin devleti, ABD'yi rahatsız ediyordu. Başbakan asmış bir devlet düzeneğinin husumetinin nelere mal olabileceğini bildiği halde, Erdoğan her kesimin insanca yaşamasını sağlayacak devrim çapındaki adımları cesurca attı” dediler.

  ‘STOLKHOM SENDROMU’YLA İZAH EDİLEBİLİR

  Diyarbakırlılar, “Bu cesur adama sırtını dönüp; kendisine zulmeden, aşağılayan, işkence eden bir zihniyetle iş birliği yapmak. Olsa olsa ‘Stolkhom Sendromu’ veya benzeri bir hastalıkla izah edilebilir. Akdeniz ile hiç ilişiği olmayan sömürgeci ülkelerin binlerce kilometre öteden gelip Akdeniz'de petrol aramasına hiç itirazı yok CHP'lilerin. Suriyelilerin sınır dışı edilmesini ve orada batılı güçlerin oluşturduğu Suriye cehenneminde mazlum insanların öldürülmesini mi istiyorlar? Hükümetin her yaptığı şey yanlış olur mu? Bu zihniyet ülkenin her büyük adımına engel olmaya karşısında duranlarla bir olmaya çalışan zihniyettir. Bu nedenle güçlü devlet güçlü millet ve güçlü kardeşlik için Binali Yıldırım’a oy verilmesini istiyoruz.

  “ŞUURLU KÜRTLER CHP’YE OY VERMEZ”

  HDP’ye oy veren Kürtler 2’ye bölünmüştür. Öcalan’ın açıklamalarına göre, bir kısım Kürtler tarafsız kalacak, kimseye oy vermeyecek. Selahattin Demirtaş ile Kandil’de olanlar ise oyların CHP’ye verilmesini istiyorlar. Şuurlu olan Kürtler ise bu düzen ve sistem ile CHP’nin neler yaptığını kendi büyüklerinden öğrendiklerinden onlara oy vermezler oy verenler ise geçmişte ataları onlarla birlikte iş yapan Kürtlerdir”

  “HİZMET BOYUTU DİKKATE ALINSIN”

  Bir kısım Diyarbakırlılar da, işin siyasi boyutundan ziyade, hizmet anlamında adayların değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Kürtlerin İstanbul seçimine müdahil olmamasını istediklerini belirten bu kesim, “İlla seçim yapacaklarla ve oy kullanacaklar ise sonuçta bir belediye seçimi hangi adayın kendilerine hizmet noktasında daha işlerine yarayacağını düşünüyorlarsa o adaya oy versinler” diye konuştular.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen