• “Hedefimiz Diyarbakır’da ‘Mektebim Üniversitesi’ kurmak”

  “Hedefimiz Diyarbakır’da ‘Mektebim Üniversitesi’ kurmak”
  “Hedefimiz Diyarbakır’da ‘Mektebim Üniversitesi’ kurmak”
  01.02.2018 Perşembe

  Şehmus KIZILASLAN 

  DİYARBAKIR - Mektebim Maarif Okulları Kurucusu Haşim Merdoğlu, “Yakın hedef yeni modern kampusumuzu tamamlayıp 2 bin 500 kontenjanlı dev bir kurum haline gelmek, daha uzak hedef ise ki çok uzak değil, Diyarbakır’ımızda Mektebim Üniversitesini kurmaktır” dedi.

  2015 yılında eğitim –öğretim hayatına başlayan Özel Mektebim Maarif Okullarının başarı hikayesini okulun kurucusu Haşim Merdoğlu’ndan aldık. Merdoğlu, özel okul açma fikri, mevcut eğitim planları ve gelecekteki projelerini Özgür Haber’e anlattı.

  DİYARBAKIR DOĞUMLU

  Haşim Bey biraz bize kendinizden bahseder misiniz?

  1973 Diyarbakır Doğumluyum. İşletme Fakültesinden sonra D.Ü Eğt.Fak.Sın.öğrt bölümünü bitirdim, çeşitli alanlarda işletme kuruculukları yaptım. 10 yıl Milli Eğitimde öğretmenlik ve Müdürlük yaptım. 2015 yılından bugüne kadar da Mektebim Maarif Okulları’nın Kuruculuğunu yapmaktayım.

  Özgür Haber: Okul açma fikri sizde ne zaman ve nasıl olgunlaştı?

  Haşim Merdoğlu: Yayıncı olmam münasebetiyle özel okullarla uzun yıllar çalışmam ve kendimce gördüğüm artı eksileri kafamda analiz ederek 2013 yılında böyle bir proje canlandı kafam da ve 2014 yılında bu projeyi hayata geçirme kararı alarak çalışmaya başladım. 2015 tarihinde de faaliyete soktum.

  YEREL VE ULUSAL ORTAKLIKLAR

  Özgür Haber: Ulusal bir dev kurumla Kurumsal bir ortaklık yaptınız bundan bahsedebilir misiniz?

  Haşim Merdoğlu: Yerel bir markayla çok güzel bir kadro kurduk. İlk yılımızda çok önemli ve başarılı işler de yaptık. Ancak kalıcı olmak ve sistemli çalışmak adına Kurumsal bir kimlik ve bir sisteme dahil olmanın gerekliliğini gördük. Bu bağlam da Türkiye de önemli bir yapılanmaya giren Mektebimle yollarımızı birleştirdik. Yerelde biz onlara güç kattık, genelde de Mektebimin gücünden biz yararlandık.

  Özgür Haber: Devlet tarafından özel okullara bir destek var mı?

  Haşim Merdoğlu: Kesinlikle önemli bir destek var. Gerek yeni kurum açmada verilen KDV ve SGK desteği gerekse öğrenci velilerimize verilen eğitim desteği küçümsenmez. Ancak özellikle velilere verilen eğitim desteğin oranının devlet tarafından artırılması bu alana verilecek çok önemli bir destek olacaktır.

  BAŞARILARININ SIRRINI AÇIKLADI

  Özgür Haber: Kısa zamanda Diyarbakır’da ses getiren bir kurum olmanızın sırrı nedir?

  Haşim Merdoğlu: Nitelikli bir öğretmen kadrosu ile çalışmak, Disiplinli ilkeli ve özverili çalışmak beraberinde zaten başarıyı getirir. Bu başarı da çok kısa bir zaman diliminde yayılır zaten. Önemli olan bu başarıyı sürekli hale getirmektir.

  Özgür Haber: Eğitim sizin için ne ifade ediyor?

  Haşim Merdoğlu: Üretim yapan bir fabrikada nasıl ki hammadde olarak makinaya giren bir nesne işlenmiş tüketime hazır bir ürün haline geliyorsa, Eğitim de de çocuk aynı koşullarda kuruma girip Toplum için faydalı, verimli ve eğitimli bir birey olarak hayata karışır. Bunu başarabilen kurumlar gerçek eğitim veren kurumlardır.

  MEKTEBİM’İN HEDEFLERİ

  Özgür Haber: Yakın ve uzak hedefleriniz nelerdir?

  Haşim Merdoğlu: Yakın hedef yeni modern kampusumuzu tamamlayıp 2 bin 500 kontenjanlı dev bir kurum haline gelmek, daha uzak hedef ise ki çok uzak değil, Diyarbakır’ımızda Mektebim Üniversitesini kurmaktır.

  Özgür Haber: Yeni bir kurum hazırlığınız olduğunu biliyoruz biraz bahseder misiniz?

  Haşim Merdoğlu: Doğru,  Yeni kampüsümüz kentimizin kalbi dediğimiz 75. yol üzeri olup geniş bir alana sahip olacak. Yaklaşık 1.700 kontenjana sahip olacak okulumuz hem modern bir mimari projeye sahip olacak, hem de Nitelikli kadrosunu güçlendirecektir. Yeni kampüsümüz de sosyal ve sportif alanlara da çok ciddi önem verilecektir.”

   

   

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen