• “Diyarbakır’a yakışan bir roman olacak!”

  “Diyarbakır’a yakışan bir roman olacak!”
  “Diyarbakır’a yakışan bir roman olacak!”
  07.10.2019 Pazartesi

   

   

  Şehmus KIZILASLAN- ÖZEL HABER

  DİYARBAKIR- Diyarbakır’da bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kitap Fuarı sona ererken, fuara Yazar Birol İnan damga vurdu. Sevgiyi, aşkı anlatan pek çok romanının yanı sıra yeni romanı hakkında bilgi veren İnan, Diyarbakır’ın dönüşümünü anlatan ve karakterleri Diyarbakır’dan doğan yeni bir roman hazırlıyor. “Bu romanı çok keyifle yazıyorum” diyen İnan, “Tahmin ediyorum şuan yazmakta olduğum roman önümüzdeki yıl yazın çıkmış olur diye ümit ediyorum, tabi ki yayınevine bağlı.  Çok renkli kıpır kıpır ondan sonra Diyarbakır’a yakışan bir roman olacağını düşünüyorum” dedi.

  YOĞUN KATILIM OLDU

  Diyarbakır’da bu yıl Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle düzenlenen 7’nci Diyarbakır Kitap Fuarı sona ererken, kitap fuarı 175 bin üzerinde kitapseveri ağırladı.

  DİYARBAKIR HAYRANLIK VE SEVGİ DUYUYOR

  Fuar boyunca düzenlenen 75 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşma fırsatı yakaladı. Birçok ünlü şair ve yazarın katılımıyla düzenlenen fuarda, bir isim dikkat çekti. Diyarbakırlı olmamasına rağmen birçok Diyarbakırlı dostu bulunduğunu ve Diyarbakır’a duyduğu hayranlığı ve sevgiyi aktaran Yazar Birol İnan, Diyarbakır’a olan sevgisini yakında çıkacak olan üçüncü romanının Diyarbakır’da geçtiğini anlattı.

  “DİYARBAKIRLI OKURLARIMLA BULUŞTURMAYA GELDİM”

  Özgür Haber’e konuşan Yazar Birol İnan, Diyarbakır’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Diyarbakır’ın olağan üstü bir enerjisi var. Sadece kültürüyle, yemesiyle, içmesiyle mimarisiyle değil insan anlamında bunu gördüm ve Diyarbakır’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Kitap fuarı vesilesi ile buradayım. Alfa Mona da çıkan ikinci Romanın bu yıl oldukça revaçta. Adı Kalbim Pera. Onu Diyarbakırlı okurlarımla buluşturmaya geldim. Kalbim Pera bir Ege Romanı. İzmir’de, Çeşme’de, Çeşme Altı’nda, Bodrum’da ve denizlerde geçiyor çoğunlukla ve akabinde de uzun bir yolculuk var. Süveyş Kanalı’ndan geçiyor, okyanuslarla buluşan bir Sinan karakteri var ve biraz bu dünya biraz öbür dünyaya yazan bir roman ve okuyucularda çok beğendiler ve çok olumlu eleştiriler alıyorum Kalbim Pera ile ilgili. Ümit ediyorum Diyarbakır’da da Kalbim Pera okurlarla buluştuğu zaman beğenileceğini düşünüyorum” dedi.

  “ÜÇÜNCÜ ROMANIM DİYARBAKIR’DA GEÇİYOR”

  Diyarbakır’da çok dost edindiğini anlatan İnan, “Bu kitapla da dostluklarımın artıracağını düşünüyorum. Fakat size ilginç bir şey söylemek istiyorum. Üçüncü romanımı şuan hazırlıyorum ve bu roman Diyarbakır’da geçiyor.  Diyarbakırlı değilim ama Diyarbakır’da çok dostlarım var ve 1960lara hatta 50’lilerden başlayan süreç içerisinde Diyarbakır’ın dönüşümünü anlatan ve karakterleri Diyarbakır’dan doğan yeni bir roman yazıyorum ve bu romanı çok keyifle yazıyorum.  Bu imza günü nedeniyle burada olmam, Diyarbakır’ı tekrar görmem ve bu romanın karakterleri ile beraber hissetmem açısından benim için çok değerli bir deneyim oldu diyebilirim. Tahmin ediyorum şuan yazmakta olduğum roman önümüzdeki yıl yazın çıkmış olur diye ümit ediyorum, tabi ki yayınevine bağlı.  Çok renkli kıpır kıpır ondan sonra Diyarbakır’a yakışan bir roman olacağını düşünüyorum. Umarım Diyarbakırlı okurlarım kitap basıldıktan sonra okuduktan sonra bu romanla ilgili olumlu düşüneceklerini düşünüyorum ve şuanda bile çok heyecanlıyım bu anlamda. Çünkü Diyarbakır gerçekten rengarenk, müthiş enerjisi olan bir şehir, bu enerjiyi bakalım nasıl yansıtabileceğim yeni romanımda” diye konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen