• “Basın sektörü maalesef ciddi sorunlarla hala boğuşmaktadır”

  “Basın sektörü maalesef ciddi sorunlarla hala boğuşmaktadır”
  “Basın sektörü maalesef ciddi sorunlarla hala boğuşmaktadır”
  23.07.2019 Salı

   

  DİYARBAKIR - Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği (GYGD) 24 Temmuz Basın Bayramı’na ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Basın üzerinde uygulanan sansürün bizzat gazeteciler tarafından kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz 1908, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla “Basın Bayramı” olarak kutlandığını hatırlatılan GYGD açıklamasında,  “Aradan geçen 111 yılda ülkemizde basın sektörü maalesef ciddi sorunlarla hala boğuşmaktadır. Basın özgürlüğünden çalışma koşullarına çözülmeyi bekleyen sorunlar silsilesi, ne yazık ki her dönemde gözardı edilmiştir” denildi.

  “GAZETECİLERİN SORUNLARI GİDERİLMELİ”

  Basın sektörünün yıllardır içinde bulunduğu sorunların hukuk kuralları ve demokrasi çerçevesinde giderilmesinin artık elzem bir hal aldığını vurgulanan GYGD açıklamasında, “Öncelikle ifade ve basın özgürlüğünün önündeki kısıtlayıcı maddeler, Türk Ceza Kanunu’ndan çıkarılarak, evrensel ölçüler baz alınarak sorun üretici olmaktan çıkarılmalıdır. Gazetecilerin sosyal ve ekonomik yönde, çalışma koşullarını iyileştirici düzenlenmelerin yapılması ve Basın ve İletişim alanındaki Fakültelere büyük önem verilerek, buradan mezun olan, mesleğe gönül vermiş kişilerin çalıştırılmasını teşvik edici düzenlemeler yapılmalıdır” denildi.

  “GAZETECİLİK MESLEK YASASI’NA İHTİYAÇ VAR”

  Tüm ulaşım araçlarında geçerli olması planlanan “Türkiye Kart” kapsamına “Basın Kartları”nın da dahil edilmesini talep eden GYGD,  “Gazetecilik mesleği ve mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na da ivedilikle ihtiyaç olduğunu belirtmek isteriz. Bunun için tüm meslek kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çalışma gruplarının oluşturulması ve kısa zamanda sonuç getirici düzenlemelere gidilmesini, bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

  “BASININ GELİRİ AZALTILIYOR”

  Ekonomik olarak zor günler yaşayan başta yerel olmak üzere basının gelir kaynaklarının gün geçtikçe azaltıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi;

  “Girdilerin, ham madde üzerindeki artışlar, dövizdeki dalgalanma büyük bir ekonomik sıkıntılar yarattığı gibi, bir çok kuruluş, özellikle yerel medya, maaş ödeyemez hale geldi. Siyasal iktidarın ve muhalefetin işbirliği içerisinde, basının temel sorunlarına çözüm getirmeli. Gerek vergi, gerekse SGK primlerinde indirim yapılması, faizsiz kredi kullanma imkanı gibi bir dizi önlemlerin kısa zamanda alınması, hayatı önem içermektedir.

  “BASIN KARTI KOMİSYONU GECİKMEDEN TOPLANMALI”

  Gazetecilerin erken emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için gerekli olan basın kartları, İletişim Başkanlığınca yaklaşık bir yıldır basın kartı komisyonu toplanmadığından gecikmektedir. Basın Kartı Komisyonundaki belirsizliğin ortadan kaldırılarak toplantıya çağrılması ve meslektaşlarımızın mağdur olmalarının önüne geçilmelidir. Bu talepleri dile getirirken, tüm meslektaşlarımızın “Basın Bayramını” kutluyoruz.” (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen