• ‘Serçe’nin Renk Dünyası’ sergisi büyük beğeni topladı

  ‘Serçe’nin Renk Dünyası’ sergisi büyük beğeni topladı
  ‘Serçe’nin Renk Dünyası’ sergisi büyük beğeni topladı
  07.05.2018 Pazartesi

  Fatih SURUÇ

  DİYARBAKIR - Gazetemiz yazarlarından Feyza Çıkıntaş Serçe’nin “Serçenin Renk Dünyası” karma kişisel resim sergisi Cegerxwin Kültür Merkezi'nde resim severlerle buluştu.

  Açılış kurdelesini AK Parti İl Başkanı Serdar Budak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Cumalı Atilla’nın eşi Lütfiye Atilla kesti. Sergiye Serçe’nin yakın dost ve akrabalarının yanı sıra, Perran Toksöz, Uğur Işık, Dilaviz Işık ile Hikmet Baran ve DİKTUMDER Başkanı Kenan Aksu katıldı.

   

  “RENKLERLE OYNAMAYI SEVİYORUM”

  Sergi ile ilgili konuşan Feyza Çıkıntaş Serçe, “İşin sanatsal yönüne gelince zaten 4 yıllık bir emeğimdi. Emekli olduktan sonra bu sergide tam kendimi bulamadım yani tarzımı oturtmuş değilim. Karma bir resim sergisiydi. Çoğu ünlü ressamların rö-prodüksiyon halleriydi. Ama hepsini severek çalıştım. Bu son yaptığım çalışmalar özellikle Kızıldereli kız onun yanındaki resimlerine eğer gazetede yayınlarsan zenci kız ondan sonra ve kırmızılı bir surat yapmıştım, soyut bir çalışma. Onlar benim son çalışmalarım olduğu için. Sergiye gelen birkaç resim öğretmeniyle gezdik ve onlara fikirlerini sordum hani yaptığım hataları, beni eleştirin ki daha iyi daha güzel yapabileyim dedim. Bana bu son yaptığım çalışmalarda özellikle kızıl derelinin yanındaki renk ahengi, özellikle o çıplak bayan var ayakta duran onun elbisesindeki tonlamalar bunlar tamamen benim ruh dünyamı aydınlatıyor. Son yaptığım resimlerde bunlar daha bir benim sanatsal yönümü açığa çıkarıyor. Bundan sonra yapacağım resimlerde bu tarz çalışmalara daha çok ağırlık vereceğim ki bu beni gösteriyor yani. Çok renkli, renk atmayı tuvalde renklerle oynamayı karıştırmayı. Özellikle bir fil vardı. Yayınlayabilirsen zaten davetiyemde de serçenin renk dünyası diye yazmıştım. Renklerle oynamayı seviyorum yani onları karıştırmayı yan yana getirmeyi…”

   

  **********************************

  SERÇENIN RENK DÜNYASI

   

  Tolstoyun dediği gibi “Sabah yataktan kalktığım andan gece yatmaya gittiğimiz ana kadar geçen sürede tarihi oluşturuyoruz” kendi kişisel tarihimizi yaşarken ve yazarken çok fazla risk almak gerektiren yol ayırımlarına geliriz. Nasıl ki insanlık tarihini cesur insanlar yazarsa, her birey kendi kişisel tarihini oluştururken cesaretini ve kararlılığının meyvelerini toplar. Benimde hayallerimi süsleyen ve 4 yıl gibi bir süreçte hobi amaçlı başlamış olduğum resim yapma sanatını bu hafta gerçekleştirdiğim sergimle bütünleştirdim. Dünyayı güzellik sevgi¸iyileşmenin yolunun ise sanattan geçtiği düşüncesindeyim. İçe dönmeye başladığımda şunu gördüm ´kişi kendi mutluluğunu bireysel özgürleşmesini sağlayamadan kolektif bir mutluluğu ve özgürleşmesi de söz konusu olamaz. Kendi karanlık anlarımız ile karşılaşıp önce onları halletmemiz gerektiğini fark ettim. Ne kadar farklı yerlerde görünsek de hepimizin özlemleri aynı, insanca bir yaşam huzur ve insani ilişkiler. Bunu anlamak ve ön yargılardan kurtulmak gerek. Çünkü negatif bakış açısı bizi negatif düşünmeye yöneltiyor. Kendi kurtarıcımız yine kendimiz olmalıyız. Kadınlar zihinsel açıdan daha yoğunlar. Aynı anda birkaç işi yapabilme yeteneğine sahipler. Bende bunu kendimde keşfettim. Müzik hayatımın bir parçasıydı fakat yoğun çalışma hayatı bazı özel hobilerimi hep ertelememi gerektirdi. Emeklilikle birlikte valilik korosuna katılarak ertelediğim müziğinde geçte olsa ucundan yakalamayı başardım. Kötülükleri bitiremeyiz ama iyilikleri çoğaltabiliriz sanat ruhuyla. Üretmek, iyiyi güzeli yapmak için çaba sarf etmek hayatımızın bir parçası olmalı, Sergiyi açma aşamasındaki büyük katkılarıyla başta Kayapınar kaymakamımız var belediye başkan vekilimiz Sn DR Ozan Balcı beyefendiye, Kayapınar belediyesi Cegerxwin kültür müdürü sn Mustafa Çelik, kordinatör Ahmet Elaltunkara ve ekibi de çalışan tüm emeği geçenlere buradan teşekkür ediyorum. Sergimin açılışında Büyükşehir belediyesi başkanı sn Cumali Atilla beyefendinin asil ruhlu eşi Lütfiye Atilla hanımefendi ve Ak Parti il başkanı olan Sn Serdar Budak ve zarif eşinin kurdelemi kesme nezaketinden dolayı şükranlarımı iletirken, bu mutlu günümde beni yalnız bırakmayıp sergime gerek beni onurlandıran dostlarıma arkadaşlarıma ve akrabalarıma çok teşekkür ediyorum. Hayat paylaşınca güzel.

  Sevgiyle kalın…

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen