• ‘Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu’yla dünyaya kardeşlik türküleri söyleyecekler

  ‘Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu’yla dünyaya kardeşlik türküleri söyleyecekler
  ‘Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu’yla dünyaya kardeşlik türküleri söyleyecekler
  18.04.2019 Perşembe

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR - ‘De Bismillah’ ve ‘Allah Büyüktür’ eserleriyle milyonların gönlüne girmeyi başaran ünlü sanatçı Eymen Said, Diyarbakır’da süper bir proje başlattı. Kentteki Tüm kurumların da paydaşı olduğu ve Gençlik Spor Bakanlığı’nın destek verdiği “Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu” projesiyle Diyarbakırlı gençlerden oluşturulacak koro ile tüm dünyada kardeşlik türküleri söylemeyi hedefliyor. Koro sayısının talebe göre belirleneceği projede ilk hedef, verilecek eğitimlerin ardından dünyanın en büyük korosu olacağı belirtilen “Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu”yla Haziran ayında Sur ilçesinde ilk konseri vermek.

  MİLYONLAR TIKLAMIŞTI

  ‘De Bismillah’ ve ‘Allah Büyüktür’ eserleriyle milyonların gönlüne girmeyi başaran ünlü sanatçı Eymen Said, Diyarbakır’da yeni bir projenin startını verdi. Daha önce Diyarbakır’da çektiği ‘De Bismillah’ klibi sosyal medyada tıklanma rekorları kıran Eymen, Klipini; Diyarbakır Merkez, Lice, Silvan olmak üzere 5 ayrı mekanda açık havada çekmiş ve bir ay süren çekimlerde ünlü sanatçıya Diyarbakır’dan farklı müzik merkezleri, okul ve kreşlerden 60 öğrenci eşlik etmişti. 7 farklı versiyonda ve Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Farsça ve Arapça 5 dilde yorumlanan 'De Bismillah' aynı zamanda eser arasında okunan Osmanlıca yazıyla da eseri, Türkiye’deki ilk Osmanlıca klip özelliği taşıyor.

  TÜM KURUMLAR PROJE İÇERİSİNDE

  Diyarbakır’da Mavi Mİ Gençlik ve Sanat Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten ve yüzlerce yeni yenetek yetiştiren ünlü sanatçı Eymen, Diyarbakır’da süper bir proje başlattı. Gençlik Spor Bakanlığı’nın destek verdiği, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır ÇAMATEM’in proje ortağı olduğu projeye, yine Diyarbakır KOSGEB Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu da direkt birçok kurum ve kuruluş da dolaylı destek veriyor.

  Projenin tanıtım toplantısı Diyarbakır Devlet Tiyatrosu binasında gerçekleştirildi. Toplantıya

  Diyarbakır Kosgeb Müdürü Hasan Solmaz, Diyarbakır Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar, Diyarbakır İl Müftü Yardımcısı Nihat Koç, Diyarbakır İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Tekdemir, Diyarbakır Gençlik Spor Şube Müdürü Turgay Sayın,

  Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Derya Akkoç, birçok okul müdürü ve kentteki farklı okullarda görev yapan müzik öğretmenleri katıldı.

  AKKOÇ: KESİNLİKLE OLMAMIZ GEREKEN BİR PROJE

  Burada projesi hakkında kısa ve özet bilgi veren Eymen’in ardından konuşan Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Derya Akkoç, “Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu” projesinin kesinlikle olmaları gereken bir proje olduğunu belirterek, “Çünkü içerisinde birincisi evrensel olan müzik ve insan vardı. Biz bu projeyi çok sevdik ve tüm desteğimizi sunacağız. Aslında herkesin buna gönülden destek sunması gerekir” dedi.

  SAYIN: SINIRSIZ DESTEĞİMİZ SÜRECEK

  Diyarbakır Gençlik Spor Şube Müdürü Turgay Sayın ise, içerisinde gençliğin gençlerin olduğu yerde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Biz içerisinde gençlik olan, kültür olan, evrensellik barındıran sosyal tüm projelere sınırsız destek verdik bundan sonra da sınırsız desteğimiz sürecek. Bu güzel projede olmaktan da son derece mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

  AÇAR: ÇOCUKLARIN BİLGİLİ-BECERİLİ OLMALARI İÇİN HER ŞEYİ YAPARIZ

  Daha sonra konuşan Diyarbakır Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Halit Açar da, “Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu” projesinin tamda Diyarbakır’a yaraşan bir proje olduğunu belirterek, “Çünkü içinde çocuk var ve çocuk varsa bizsiz olmaz. Tüm dünyaya şarkı söylemek var bu projede yer alanları kutluyorum” dedi. Dezavantajlı yerine özel ilgi kelimesinin kullanılmasını isteyen Açar, “Özel ilgiyi hak edenler başta olmak üzere sosyal hizmet politikasını geliştiren bir bakanlık ve bizde il müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevlerde en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Biz çocuklara sorumluluk alabilen kendine güvenen bilgili becerili bireyler olarak yetişmesi için her şeyi yapıyoruz. Kentte bulunan çocuk evlerinin dışında, çocuklarımızın aile ortamında yetişmeleri için 1750 aileyi destekliyoruz. Dini, dili, rengi, ırkı ne olursa olsun tüm çocuklar aynı haklara sahiptir. Bir sosyalizasyon süreci var ve biz çocukların bu süreci en iyi şekilde tamamlamalarına yardımcı oluyoruz. Bilgili ve becerili olmaları için her şeyi yaparız. Onun için bu projeyi önemsiyorum. Çocukların sosyalleşme ve becerilerini keşfetmek için önemli bir proje, burada emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyor, başarı diliyorum” dedi.

  TEKDEMİR: BÜTÜN KURUMLARIN BİR ARAYA GELMESİ ÖNEMLİDİR

  Diyarbakır İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Tekdemir de, önemli projeye başından beri çok yoğun destek verdiklerini, birçok kurumun içerisinde bulunan projenin ortağı olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Ben her insanın bir sanatla doğduğuna inananlardanım. Bu sanatın ortaya çıkarılması için yeterli emek ve maddiyatın sahaya ulaştırılamadığını kabul ediyorum ama Milli Eğitim Müdürlüğü artık farklı ve güzel bir çalışma içerisine girdiğini söyleyebilirim. Müziğin sanatın dili evrenseldir. Bu evrenselliği toplumun yararına hep beraber kullanma gerekliliği ve bu manada bütün kurumların bir araya gelmesi oldukça önemlidir” dedi.

  SOLMAZ: SADECE SANAYİ VE İSTİHDAMI DEĞİL, KÜLTÜR VE SANATI DA BİRLİKTE YÖNETMEK İSTİYORUZ

  Diyarbakır KOSGEB Müdürü Hasan Solmaz de, Eymen’in kendisine bu projeden ilk olarak söz ettiği zaman oldukça heyecanlandığını ifade ederek, “Biz KOBİ ve girişimcilere destek veren yanında yer alan bir kurumuz ancak Eymen Said bey, bana projeyi paylaştığında şahsi bile olsa yer alacağımı ifade etmiştim. Sadece sanayi ve istihdamı değil, sanatsal özelliği, kültürü de birlikte yönetmek istiyoruz. Biz resmi kimliklerimizin yanında aynı zamanda her birimiz bu proje için aynı zamanda birer gönüldaş olacağız. Bu projenin Diyarbakır’da uygulanması için de Eymen’e bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  EYMEN: HEDEFİMİZ YARININ YILDIZLARININ ÖNÜNÜ AÇMAK

  Yapılan konuşmaların ardından bir kez daha sahneye çıkan Eymen, bu kez projeyle ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulundu. “Çağrımıza kulak verip ‘Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu’ tanıtım toplantısına iştirak ettiğiniz için sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Eymen, hedeflerinin; Diyarbakır’da müziğe ilgisi olan, toplumun dezavantajlı genç ve çocuklarını da projeye dahil edilmesi olduğunu belirterek, “Yarının mutlu donanımlı birer bireyi olarak, müzik endüstrisinde enstrüman icracısından, tonmaisterine, aranjöründen solistine, senaristinden klip yönetmenine, sanat yönetmeninden ışıkçısına kadar müzik eserlerinin oluşum süreci içinde geçen her aşamasına kalifiye eleman yetiştirerek yarının yıldızlarının önünü açmaktır” dedi.

  “DİYARBAKIR’DA YETENEKLİ BİRÇOK ÇOCUK VE GENCİMİZ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

  İnsanlık tarihi boyunca sayısız medeniyete beşiklik eden Diyarbakır’da birçok yetenekli çocuğun bulunduğunu kaydeden Eymen şöyle dedi;

  “İnsanlık tarihi boyunca sayısız medeniyete beşiklik etmiş, bana göre yeryüzü cennetlerinden biri olan, tarih dolu, geçmişten günümüze, amildi aetius, amidi ibnül erzak, seyfüddin amidi, Nesimi, Molla Gürani, İbrahim Gülşeni, Ahmed Arif, Yaşar Özel, Cahit Sıtkı Tarancı, El Cezeri, Sezai Karakoç gibi bilimde ve sanatta birbirinden değerli gönül insanı yetiştiren, güzel insan dolu, görmeyenlerin gelmek istedikleri, gelenlerin ayrılmak istemedikleri kadim şehrimiz Diyarbakır’da yetenekli birçok çocuk ve gencimiz olduğunu biliyoruz.

  “DÜNYA’YA ŞARKI SÖYLÜYORUZ” SLOGANIYLA YOLA ÇIKTIK”

  Aileler zaten çocuklarıyla ilgilenmiyor, bizim yapacak bir şeyimiz yok, eğitim sistemimiz kötü, bürokrasi hantal vs. gibi mazeretlere takılmadan “karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak” düsturunu esas alarak biz çocuklar ve gençlerimiz için ne yapabiliriz? Elimizi nasıl taşın altına koyabiliriz? diyerek derdimizi anlatıp bu zor yolculukta bizimle beraber yürüyecek, zaman ve emeklerinden fedakarlık edecek yoldaşlar bulmak umuduyla tüm Türkiye’ ye ve dünyaya güzide şehrimiz Diyarbakır’ın bir kardeşlik şehri olduğunu gösterebilmek, çocuk ve gençlerimizin yüreklerinde bir gülücük olabilmek için “Dünya’ya Şarkı Söylüyoruz” sloganıyla yola çıkmış bulunmaktayız.  

  İLK KONSER HAZİRAN’DA SUR’DA VERİLECEK

  Proje kapsamında tüm okullara asılacak bildirilerin yanı sıra ‘Çok Ses Tek Yürek Gençlik Korosu’nda yer almak isteyen başta özel ilgi bekleyen çocuklarımız olmak üzere, ilgili veya yetenekli fark etmez katılmak isteyen tüm çocuklara verilecek eğitimin ardından ilk konserimizi Haziran ayı içerisinde okullar kapanmadan Sur ilçesinde vermeyi planlıyoruz. Allah çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin” 

  Eymen, projeyle ilgili yaptığı detaylı sunumun ardından okul müdürleri ve kentte farklı okullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin sorularını yanıtladı, önerilerini izlenecek yol haritasına ekledi. Tanıtım toplantısı, projenin okullarda tanıtımını yapacak tanıtım materyallerinin dağıtımıyla son buldu.  

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen