• ‘Bağımlı erkeklerin cefasını eşler çekiyor’

  ‘Bağımlı erkeklerin cefasını eşler çekiyor’
  ‘Bağımlı erkeklerin cefasını eşler çekiyor’
  15.01.2021 Cuma

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği  Başkanı Yahya Öger, artış gösteren madde bağımlılığının aile yapısına zarar verdiğini belirterek, “Ne yazık ki bağımlı erkeklerin cefasını eşleri çekiyor, aileler perişan oluyor. Birçok aile çıkmazın içerisinde maalesef debelenip duruyor ve bir çözüm bulamamaktan yakınıyor” dedi.

  YÜREK BURKAN HİKÂYELER

  Bağımlılıklarla mücadele amacıyla 2017 yılında kurulan Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği, çalışmalara devam ediyor. Konferanslar ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştiren dernek başkanı Yahya Öger, madde bağımlılığı ile mücadele noktasında Diyarbakır ve Türkiye genelinde etkin çalışmalar sergilediklerini ve bağımlılıklar mücadele eden ailelerde ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyerek, “Bizi çok fazla etkileyen ise tedavi, terapi ve görüşme süreçlerinde tanıklık ettikleri aile hikayeleri. “Her ailede bir hikâyeyle karşılaşıyoruz, hepsi de yürek burkan hikâyeler. Ailelerle görüşmelerimizde çok ilginç dramatik dramlara tanıklık ediyoruz. Bu durumda olanların cefasını da eşleri çekiyor haliyle, ailece çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ailede sadece maddi sıkıntılar değil aynı zamanda psikolojik sıkıntılar da yaşanmaktadır. Bağımlı birey çoğu zaman şiddet uygulamakla beraber çocuklarını tehdit ediyor, ekonomik anlamda aileye büyük kayıp verebiliyor. Ekonomik anlamda dibe vuran aileler, bağımlı bireylerden dolayı çevresinde itibarsızlaşıyor” dedi.

  ‘AVRUPA ÜLKELERİNE GÖRE İYİ DURUMDAYIZ’

  Öger, Avrupa’ya oranla madde kullanımının Türkiye’de daha az olduğuna dikkat çekere, şöyle konuştu: “Sayın Soylu’nun 2020 Avrupa Uyuşturucu Raporu Türkiye’de nüfusa göre, yaşam boyu madde kullanım yaygınlığının Avrupa’nın 10’da 1’i oranında olduğudur. Sosyal medya paylaşımda, 2018 yılı uyuşturucu bağlantılı ölümlerin milyon nüfusa göre AB ortalamasının milyonda 23,7, Türkiye’de ise 12 olduğu belirtilirken, ‘Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) üyesi 30 ülke arasında milyonda ölüm oranında Türkiye 18. sırada. Daha iyisi için çalışmaya devam’ ifadesi kullanmıştı”  (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen